fbpx
 EB3 Vizesi Nedir ve Size Ne Tür Avantajlar Sunmaktadır? – Amerika’da İş Garantili Yeşil Kart

EB3 Vizesi Nedir ve Size Ne Tür Avantajlar Sunmaktadır? – Amerika’da İş Garantili Yeşil Kart

2022 verilerine göre yıl içinde bir milyondan fazla kişi EB-3 ve diğer göçmen vizelerle Amerika’ya göç etmiş bulunmakta ve toplamda 50 milyona yakın yabancı bir ülkede doğup hayatına Amerika’da devam eden insan var. Bu oranın uzun yıllar sonra yeni bir rekor olduğu söylenmekte. 

ABD kurulduğu ilk günden bu yana yeni fırsatlar peşinde olan girişimci ve cesur insanların gözde göç merkezi olmuştur. Özellikle teknolojinin insanlar arasındaki mesafeleri kısaltmasıyla birlikte kendi ülkesinde istediği hayat standartlarını yakalayamayan insanlar, Amerika’da sağlam ekonomik gücün de getirdiği güvenle yeni bir yaşam için çeşitli fırsatlar aramakta. 

Peki Amerika’ya nasıl gidilir? Bu soruya verilebilecek pek çok cevap var ancak bunların hepsi sizin için uygun olmayacaktır. ABD hükümeti çok çeşitli vize ve programlarla Amerika’da yaşamak ve çalışmak isteyen insanlara seçenekler sunmaktadır. 

Aldığınız eğitim, iş deneyimi, aile bağlarınız ya da yatırımlarınız ile Amerika’da yaşayabilmeniz mümkün. Elbette bunlar arasında hangisinin sizin için uygun olduğunu anlamak için öncelikle bir soruya cevap vermeniz gerekli.

Amerika’da geçici olarak mı kalmak istiyorsunuz yoksa Yeşil Kart alarak daimi olarak yaşamak mı?

Eğer niyetiniz Amerika’da yaşamın nasıl olduğunu görmek için kısa süreli bir kalış elde etmekse bunu size geçici vize için sponsor olabilecek bir işveren ile, turist olarak ya da eğitim fırsatlarını kullanarak yapabilirsiniz. 

Öte yandan Amerika’da daimi ikametgah almak, diğer deyişle ABD Yeşil Kart almak, ve hayatımı Amerika’da geçirmek istiyorum diyorsanız yazımızın konusu olan EB-3 vizesi ve size sunduğu avantajlara göz atalım.

EB3 Vizesi ve Amerika’da Yeşil Kart Almak

EB3 vizesi nedir bahsetmeden önce EB kategorisi vizelerin ne olduğunu kısaca bir tanımlamak süreci anlamakta yardımcı olacaktır. 

EB kategorisi “Employment-Based” yani “İstihdam Temelli” daimi göçmenlik için oluşturulmuş bir Amerika Göçmenlik Programıdır. Kendi içerisinde beş kategoriye ayrılan EB program ile size uygun alanda başvuruda bulunarak Yeşil Kart elde edebilir ve Amerika’da tıpkı bir vatandaş gibi özgürce yaşayabilirsiniz. 

EB İstihdam Temelli Göçmenlik Programı Türleri

  • EB-1 Vizesi – Olağanüstü Yetenek ve Nitelik Sahibi Çalışanlar
  • EB-2 Vizesi – Lisans Üstü Derece ya da Denk İş Deneyimine Sahip Çalışanlar
  • EB-4 Vizesi – İstisnai Çalışanlar (Din Görevlileri ya da Belirli Kriterlere Uygun Kişiler)
  • EB-5 Vizesi – Yüksek Miktarda Sermaye Sahibi Yatırımcılar

EB kategorisi içinde yer alan bu dört programdan birisine uygunsanız kriterleri yerine getirdiğiniz sürece başvuruda bulunabilir ve Yeşil Kart almak için ilk adımı atabilirsiniz. 

Peki minimum 800 bin dolar (EB5) paranız, doktora, master gibi eğitim dereceniz, üstün bir yeteneğiniz (EB1 ve EB2), çok sınırlı istisnai bir durumunuz (EB4) yoksa Amerika’da Yeşil Kart almak mümkün değil mi? 

Elbette mümkün! İşte tam bu noktada EB3 vizesinin ne olduğundan bahsedebiliriz. 

EB-3 vizesi dört yıllık bir üniversite eğitiminiz olsun ya da olmasın, bir iş alanında nitelikli olun ya da olmayın Yeşil Kart başvurusu yapabileceğiniz bir programdır. 

EB3 vizesi kendi içinde üç alt kategoriye ayrılmaktadır. 

  • EB3 Niteliksiz Çalışanlar – İki Yıldan Az Eğitim ve Deneyim Sahibi Çalışanlar
  • EB3 Nitelikli Çalışanlar – İki Yıl ve Üzeri Eğitime ya da Deneyime Sahip Çalışanlar
  • EB3 Profesyonel Çalışanlar – 4 Yıllık Lisans Eğitimine Sahip Çalışanlar

Üniversite diplomanız olmayabilir hatta bir iş alanında vasıflı bir çalışan da olmayabilirsiniz. Yine de EB3 vizesi ile Amerika’da sponsor işveren aracılığıyla Yeşil Kart alabilmeniz mümkün.

EB3 Vizesinin Avantajları Nelerdir?

EB3 ile diğer daimi ve geçici göçmenlik vizelerine kıyasla pek çok avantaj elde edebilirsiniz. Temel olarak aşağıdaki öne çıkan noktalar sıralanabilir.

Amerika’da İş Garantili Yeşil Kart

EB-3 programının sunduğu en büyük avantaj, size iş garantisi ve Yeşil Kart alabilme fırsatlarını birlikte vermesidir. Böylece Amerika’da ne yapacağınıza, hayatınızı nasıl devam ettireceğinize dair kuşkularınız olmayacaktır.

Peki zaten başka bir vize ile Amerika’da bulunuyorsanız EB3 başvurusu yapamaz mısınız? 

Elbette yapabilirsiniz. Örneğin F1 vizesi ile Amerika’da eğitim görüyorsunuz diyelim. Eğitim yaşamınız bittikten sonra Amerikada kalabilmek için statü değişikliği ile EB3 Green Card elde edebilir ve daimi ikametgahınız ile güvenle hayatınıza devam edebilirsiniz.

EB3 başvurusu nasıl yapılır?

Yasal Güvence ile Amerika’da İş Fırsatı

Öncelikle bilmeniz gerekir ki bu programa başvurmanın ön koşulu ABD’li bir iş verenin size tam zamanlı bir iş için sponsor olmasıdır. Sponsor olan kişinin çeşitli aşamaları geçtikten sonra sizi ABD’ye davet etmesi ve sizin de gerekli aşamaları tamamlamanız gerekmektedir.

Sponsorunuzun ABD Çalışma Bakanlığı (DOL) ve  Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından talep edilen sıkı bir süreçten geçmesi gerekiyor. Bu süreç içerisinde sizin için önemli aşamalardan birisi de Geçerli Ücret Tespiti (Prevailing Wage Determination) aşamasıdır.

Sponsorunuzun alması gereken PWD, devlet tarafından çalışacağınız potansiyel iş için çeşitli kriterler üzerinden bölgede aynı işi yapan kişilerin maaş ortalamasına bakılıp, size ABD vatandaşları ile denk şartlarda verilebilecek ücreti belirler. 

Belirlenen ücret çalışacağınız eyaletteki asgari ücretten düşük olamaz. Ayrıca sponsorunuz yine bu belirlenen ücretin altında bir maaş teklifinde bulunamaz. 

Böylece Amerika’da EB3 ile İstihdam Temelli Yeşil Kart aldığınızda göçmen olduğunuz için adil olmayan şartlarda düşük ücretler ile çalışmazsınız.

Amerika’da Aileniz ile Birlikte Yaşayın

Özellikle evli insanların kafasında soru işareti olan konulardan birisi “Amerika’ya giderken ailemi de yanımda götürebilir miyim?” olmaktadır. 

EB3 vizesi ile I-140 (Yurttaş Olmayanlar için Amerika’da Daimi İkametgah Dilekçesi) onayınızı aldıktan sonra eşiniz ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarınız da sizinle birlikte Amerika’ya gelebilir. Böylece yeni hayatınıza ailenizden uzakta başlamak zorunda kalmazsınız.

Amerikan Vatandaşı Olun

EB3 Yeşil Kart ile Amerika’ya geldiniz ve beş yıldır Amerika’da yaşıyorsunuz. Harika! Artık bir Amerikan vatandaşı olmaya hazırsınız. 

Öncelikle belirtelim ki Green Card sahibi olarak oy verebilmek gibi birkaç istisna dışında bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu tüm haklara siz de sahipsiniz. Yargı önünde eşit yargılandığınızı, mülk edinebildiğinizi, kredi kullanabildiğiniz ve eğitim alabildiğinizi unutmayın. Yine de tam vatandaşlık size cazip geliyor olabilir.

Gerekli şartları yerine getiriyorsanız ve en az 5 yıl boyunca Amerika’da EB3 Yeşil Kart ile bulunuyorsanız vatandaş olabilmek için N-400 dilekçesi sunabilirsiniz. 

Gördüğünüz üzere EB3 size pek çok önemli avantaj sunmaktadır. Sponsor bulmakla başlayan EB3 Istihdam Temelli Yeşil Kart süreci, yasal aşamaları geçtikten sonra EB3 vizesi almak ve Amerika’da yaşamaya başlamak ile devam eden güzel bir hayatın kapılarını size açabilir. 

EB3 için sponsor işveren bulmaktan vize süreçlerine kadar tüm aşamalarda profesyonel bir yardım alarak siz de Amerika Green Card alabilirsiniz. 

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?