fbpx
 Amerika’da Çalışmak için Sponsor Bulmak

Amerika’da Çalışmak için Sponsor Bulmak

Bu yazımızda Amerika’da çalışmak için sponsor bulmak istiyorsanız neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.  

Öncelikle bir soruya cevap bulmamız gerekiyor. Amerika’da geçici olarak mı kalmak istiyorsunuz yoksa İşveren Sponsorluğuyla Green Card alarak Amerika’da yaşamak mı?

Bu soruya vereceğiniz cevaba göre karşımıza iki seçenek çıkmaktadır. 

Amerika’da bir firma, şirket ya da işveren uygun şartları karşılıyor ve gereklilikleri yerine getiriyorsa size sponsor olup Amerika’da çalışabilmenize olanak sağlayabilir.

Göçmen Olmayan Amerika Çalışma Vizeleri

Eğer sponsor şirket bularak Amerika Çalışma Vizesi almak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız çeşitli seçenekler bulunuyor. 

Aşağıdaki çalışma vizeleri Amerika’da sınırlı süreli çalışmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı programlardır.

 • H-1B Vizesi: Sponsor işveren aracılığıyla belirli bir meslekte lisans derecesi ya da denkliğinde deneyim ile başvurabileceğiniz Amerika çalışma vizesidir. 6 yıla kadar süreyle verilebilen H1-B vizesinde tek seferde 3 yıla kadar ABD’de kalış süresi alabilirsiniz.
 • L-1A Vizesi: Ülkenizdeki şirket ile arasında resmi bir bağ bulunan Amerika’daki şirketin sizi ABD’de yürütülen iş için yönetici pozisyonunda transfer etmesinde kullanılan ABD çalışma vizesidir. Toplamda 7 yıl ABD’de kalabileceğiniz L-1A vizesini her seferde 2 yıl olmak üzere yenileme yaparak alabilirsiniz.
 • L-1B Vizesi: L1A vizesine benzer olarak kullanılan L1B vizesi şirket ya da kuruluşun belirli bir alandaki uzman kişilerinin alabileceği vize türüdür. Toplamda 5 yıl için kullanabileceğiniz L1B vizesini 2 yıllık uzatmalarla yenileyebilirsiniz.
 • O-1 Vizesi: Bilim, sanat, eğitim ya da iş konularında olağanüstü yetenek sahibi kişiler bir sponsor aracılığıyla O1 vizesi alabilir. Maksimum 3 yıla kadar alabileceğiniz O1 vizesi, kısa süreli Amerika ziyaretinize gerekli süre kadar zaman için size Amerika’da yasal olarak bulunma imkanı sağlar.

Amerika geçici çalışma vizeleri ile size verilen kalış süresi sınırları içinde Amerika’da yaşama ve çalışma fırsatı edinirsiniz. Ayrıca bu vize türleriyle daha sonra sponsorunuzun desteği sayesinde Yeşil Kart alabilmeniz de mümkündür. 

Amerika’da İşveren Sponsorluğuyla Green Card

Eğer sponsor yoluyla yeşil kart almak ve bir sınır olmadan hayatınıza Amerika’da devam etmek istiyorsanız, bunun için oluşturulmuş daimi göçmenlik programları bulunmaktadır. 

İstihdam Temelli Göçmenlik Programı olan EB kategorisi ile bir işveren ya da kuruluş size Amerika’da iş sunabilir ve böylece programa başvurup sponsor yoluyla Green Card alabilirsiniz. 

İstihdam Temelli Green Card Programları

İstihdama dayalı Green Card programı olan EB, kendi içinde 5 alt kategoriye ayrılmaktadır.

 • EB-1 Green Card: EB1 vizesi, bir alanda olağanüstü yetenek ve başarı gösteren kişilerin alabileceği Yeşil Kart programıdır. EB1 alabilmek için bu yetenek ve başarıların ulusal-uluslararası ödüller ya da belgeler ile kanıtlanabilmesi, belirli akademik derecelere ve iş deneyimine sahip olmak gibi çeşitli şartları bulunmaktadır. 
 • EB-2 Green Card: EB2 vizesi lisansüstü akademik derece ya da bazı kurumların kabul ettiği denk iş deneyimi olan ve olağanüstü yetenek sahibi kişilerin sponsor* aracılığı ile alabileceği Green Card programıdır. 
 • EB-3 Green Card: Kendi içinde 3 kategoriye ayrılan EB3 vizesi ile hiç bir iş deneyimi ve eğitiminiz olmadan, iki yıl ve üzeri eğitim – deneyim ya da üniversite diplomanız ile Amerika’da Green Card alabileceğiniz bir programdır.
 • EB-4 Green Card: Din adamları gibi istisnai kişilerin elde edebileceği Green Card programıdır.
 • EB-5 Green Card: Hükümet tarafından belirlenmiş belirli istihdam bölgelerinde 800 bin dolar ya da diğer bölgelerde 1 milyon 50 bin dolar yatırım ile elde edebileceğiniz Green Card programıdır.

*EB-2 NIW olarak adlandırılan bir istisna ile sponsorsuz olarak da Amerika’ya göç etmek mümkündür.

EB programları ile her yıl yaklaşık 140 bin kişi Amerika’daki yeni hayatına başlamaktadır. Siz de kendinize uygun program tercih ederek ilk adımı atabilirsiniz.

Amerika’da Çalışmak için Sponsor Nasıl Bulunur?

Amerika’ya gitmek için hangi vize ya da program kullanmak istediğinize karar verdiyseniz en önemli aşamalardan birisi Amerikada sponsor bulmaktır çünkü tüm gereklilikleri karşılıyor olsanız bile sponsorunuz olmadan çalışma temelli göç etmeniz mümkün değildir.

H1B vizesi için sponsor bulmak istiyorsanız bunun için işe alım ilanları açmış şirketleri araştırmanız gerekiyor. 

LinkedIn ya da Indeed gibi kariyer platformlarının siteleri dışında doğrudan şirketlerin kendi web sitelerine de göz atabilirsiniz. H1B vizesinin uygunluk kriterlerinden başlıcası en az dört yıllık lisans derecesi ya da denk iş deneyimi şartıdır. 

Sponsorunuzun sizin uzmanlığınız alanında bir iş ilanı açmış olması gerekir. Size uygun şirketleri ve çalışma alanlarını bulduktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz. 

H1B için önemli bir nokta çekilişe katılmanız gerekmesidir. Sponsor şirketinizi bulduktan ve süreci başlattıktan sonra H1B vizesine başvuran tüm kişilerin bulunduğu bir çekilişte vize almaya hak kazanmanız gerekiyor.

L1A ve L1B vizeleri için ise zaten bir süredir çalışmakta olduğunuz bir şirket olmalı ve bu şirketin size Amerika’daki bağlı ofis, şube, üst ya da alt kuruluşa transfer etmesi gerekmektedir.

O1 vizesi ile Amerika’ya gelmek istiyorsanız Amerika’da sizin alanınızda faaliyet gösteren bir işverenden sponsorluk almalısınız. Bunun dışında menajerler ile de sponsorluğun sağlanması mümkündür. Özellikle birden fazla işveren ile çalışılacaksa bu yöntem tercih edilmektedir.

Green Card için sponsor bulmak istiyorsanız yine tercih edeceğiniz kategoriye göre farklı seçenekler bulunmaktadır. 

EB1 Green Card programı için sizi yönetici pozisyonunda istihdam edecek bir sponsorunuzun olması gerekir. Self-Petition olarak adlandırılan kişinin olağanüstü yeteneğini ulusal ve uluslararası belgelerle kanıtlayarak kendisine sponsor olabileceği bir seçenek de bulunmaktadır. 

EB2 Green Card için ise yüksek lisans derecesine sahip olmak ya da alanında 10 yıllık iş deneyimine sahip olmak gibi herkesin karşılayamadığı şartların sağlanması gerekiyor. Bunları sağladıktan sonra açık iş ilanlarına bakarak şirket ve kurumlara başvurunuzu gönderebilirsiniz. Ayrıca EB2 NIW ile de kendinize sponsor olabilmeniz mümkün. Bunun için Amerika Birleşik Devletlerine büyük bir değer sunacağınızı kanıtlamalısınız.

Peki olağanüstü bir başarınız, yeteneğiniz ya da eğitim dereceniz yoksa?

EB3 kategorisi Amerika’da çalışan bulmakta zorlanan kişi ve firmaların ülke dışından nitelikli, niteliksiz ya da üniversite mezunu çalışan istihdam edebilmesine olanak tanıyan bir İstihdam Temelli Green Card programıdır. 

Her yıl 40 bin kişinin Green Card aldığı EB3 vizesi için herhangi bir çekilişe katılmanız gerekmez. Program üç alt kategoriye ayrılmaktadır.

 • Lisans Mezunları: Dört yıllık lisans derecesine sahip kişiler kendi alanlarındaki sponsorlu işlere başvurabilir.
 • Nitelikli Çalışanlar: Bir işte iki yıl ve üzeri eğitim ya da deneyim sahibi kişiler başvurabilir.
 • Niteliksiz Çalışanlar: Herhangi bir eğitim ya da iş deneyimi şartı olmadan başvuru yapılabilir.

EB3 ile kendinize uygun bir iş ve sponsor bulduktan sonra genel olarak 1 -2 yıl arasında bir sürenin ardından Amerika’da Green Card sahibi olarak seçtiğiniz işte çalışıyor olursunuz.

Eğer EB3 vizesi ilginizi çektiyse uygunluk testine katılarak ilk adımı atabilirsiniz. Uygun görülmeniz durumunda sponsor olmaya hazır yüzlerce işveren arasından size uygun meslek ve lokasyonu seçebilirsiniz. 

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?