fbpx
 Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? – Kullanabileceğiniz 5 Yöntem

Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? – Kullanabileceğiniz 5 Yöntem

Amerikan vatandaşı olmak pek çok kişinin göçmenlik maceralarında ulaşmak istedikleri nihai hedef olarak hayallerini süslemektedir.

Hayat standartlarının ve yaşam koşullarının pek çok ülkeye göre yüksek olduğu Amerika’da yaşamak ve çalışmak için pek çok insan her yıl çeşitli yollar ile ülkeye giriş yapmakta ve ülkedeki hayata uyum sağladıktan sonra daha uzun süreler kalabilmenin yollarını araştırmaktadır.

Örneğin Amerika’ya öğrenci vizesi ile gelmek isteyen kişiler eğitim sürelerini tamamladıktan sonra başka bir vize türüne ya da Green Card’a geçiş yapmak için yollar aramaktadır.

Green Card başvurusu ile Amerika’da vize süresi sorunu olmadan yaşayabilmek mümkün olsa da hayatını garantiye almak isteyen ve Amerika vatandaşı olmanın avantajlarını kullanmak isteyen kişiler bir süre sonra kullanabilecekleri yöntemleri araştırmaya başlamaktadır.

Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur?

amerika vatandaşlık şartları

Amerikan vatandaşı olmak için kullanabileceğiniz yöntemler:

 • Doğum Yoluyla Vatandaşlık
 • Amerikan Vatandaşının Çocuğu Olarak
 • Amerikan Vatandaşıyla Evlenerek
 • Amerikan Ordusunda Görev Alarak
 • Green Card Sahibi Olarak

Bu yazımızda bahsettiğimiz bu 5 yöntem ile nasıl Amerikan vatandaşlığı elde edileceği konusuna değineceğiz. Siz de bunlar arasında size en uygun olan yöntem ile Amerika’daki hayatınızda yeni bir sayfa açabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:
Green Card ile Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? | Adım Adım Rehber
Amerika’ya Nasıl Gidilir? | Kullanabileceğiniz 8 Yöntem

Doğum Yoluyla Amerikan Vatandaşı Olmak

doğum yoluyla amerika vatandaşlık şartları

İnsanların doğum yapmak için Amerika’ya seyahat ettiklerini duymuş olmalısınız. İlginç gelebilir ancak bu durum çocuğu vatandaş olsun isteyen pek çok kişi tarafından tercih edilen oldukça yaygın bir durum.

Amerika’da doğum yoluyla vatandaşlık sahibi olmak kendi içinde birkaç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategorileri kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Amerika’da Doğmuş Olmak

Doğum yoluyla Amerika vatandaşlık şartları diğer seçeneklere göre çok daha azdır. Temel olarak yenidoğan bir bebek, annesinin ülkede bulunma statüsü fark etmeksizin doğrudan vatandaş olmaya hak kazanır. “Jus Soli” olarak bilinen Latince bir terim ile ifade edilen bu durum, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, Kanada ve diğer bazı ülkelerde de kabul gören bir haktır.

Amerikalı Anne ya da Babanın Çocuğu Olmak

aile yoluyla abd vatandaşlık

Öncelikle bu konuda ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin (USCIS) basit bir tanımı olmadığını belirtelim. Anne, baba ve çocuk arasındaki kan bağı ya da evlat edinme durumlarına göre farklı şekillerde bireyler arasındaki ilişki belirlenmektedir.

Ayrıca anne ya da babanın sonradan vatandaşlık elde etmesi ve çocuğun da yaşı gibi durumlar bu noktada doğrudan vatandaşlık elde edilip edilemeyeceği konusunda farklılıklara yol açmaktadır.

Yazımızın konusu kapsamında bahsetmek gerekirse, “Jus Sanguinis” Latince kelimesiyle belirtilen hak doğrultusunda kan bağı ile Amerikalı anne ve babanın çocuğu doğrudan vatandaşlık hakkı elde etmektedir.

Ayrıca bu noktada Green Card ile Amerikan vatandaşı olan kişilerin çocukları, eğer 18 yaşından küçükse, doğrudan vatandaşlık hakkı elde edebilmektedir. 18 yaş ve üzeri kişiler için ise hak edinirlik doğrudan olmayıp sonradan başvuru yapılması gerekmektedir.

USCIS Amerika dışında doğan ancak ABD’de bulunan çocuklar için aşağıdaki şartların karşılanması durumunda otomatik olarak vatandaş olabileceklerini belirlemiştir:

 • Evlat edinme yolu da dahil olmak üzere ebeveynlerinden en az biri doğrudan ya da sonradan Amerikan vatandaşı olan
 • 18 yaşından küçük
 • Amerika’da daimi oturum izni ile ebeveynlerinin ikameti altında yaşayan çocuk

Amerikan vatandaşı olabilir.

Son olarak ülke vatandaşı kişiler Amerika Birleşik Devletleri dışında da doğum yapmış olsa vatandaşlık hakları yine kan bağı ile sağlanmış olacaktır. Bu nedenle de vatandaşlık yine aile üzerinden geçecektir.

Amerika Birleşik Devletleri dışında bulunan çocuklar için ise USCIS tarafından belirlenen kriterler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Evlat edinme yolu da dahil olmak üzere ebeveynlerinden en az biri doğrudan ya da sonradan Amerikan vatandaşı olan
 • Vatandaş olan ebeveyn ya da büyük anne, büyük baba ülkede karşılanmış olması gereken bulunma şartlarını karşılayan
 • 18 yaşından küçük
 • Başvuru esnasında Amerika’da bulunan çocuk

Amerikan vatandaşı olabilir.

Yazımızın bu bölümünde bahsettiğimiz bu konularda daha detaylı bilgi edinmek için bir göçmenlik avukatıyla görüşebilir ve varsa özel durumunuza göre uygunluğunuz konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Evlenerek Amerikan Vatandaşı Olmak

evlenerek abd vatandaşı nasıl olunur

Amerikan vatandaşı birisiyle evli olmanız durumunda sizin de Amerikan vatandaşı olabilmenizin yolu açılmaktadır. Ancak bunun için bir süre beklemeniz gerekir.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki evlilik yoluyla ABD vatandaşlığı, doğrudan mümkün değildir. Vatandaşlığa geçiş başvurusu yapabilmek için aşağıdaki vatandaş olma şartlarını karşılamanız gerekir.

 • Başvuru sahibinin en az 18 yaşında olması
 • En az üç yıldır Green Card sahibi olarak Amerika’da yaşaması
 • Evliliğin başvuru yapılan tarihten geriye dönük olarak en az üç yıldır devam ediyor olması
 • Başvurunun yapıldığı eyalette en az üç aydır bulunuyor olmak
 • Amerika’da en az üç yıldır devamlı bulunma (continuous residence) ve on sekiz aydır fiziksel bulunma gerekliliklerinin karşılanması
 • Başvurunun başladığı süreden vatandaşlık elde edene kadar Amerika’da bulunma
 • Vatandaşlık ve İngilizce testinden başarıyla geçme

Şartları sağlandıktan sonra Amerikan vatandaşı olabilirsiniz.

Amerika’da bulunma durumu konusunda devamlı bulunma ve fiziksel bulunma durumlarını kısaca açıklamak gerekirse, devamlı bulunma durumu uzun süreli olarak (6 ay ve üzeri bildirmeden ülke dışında bulunma) ve fiziksel bulunma da halihazırda ülkede yaşıyor olma durumlarını kapsamaktadır.

Evlilik durumuyla vatandaşlık için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi ülkeye gelme amacınızın doğru olarak verilmesidir.

Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse turist vizesi ile ülkeye geldikten sonra 90 gün geçmeden evlilik yaparak Green Card alacağınızın beyanında bulunmanız ülkeye geliş amacının yanlış beyan edilmesi nedeniyle sorun yaşamanıza neden olabilir.

Ayrıca bakınız: Green Card Neden Reddedilir?

Orduda Görev Alarak Amerikan Vatandaşı Olmak

orduya katılarak amerikan vatandaşı olmak için yapılması gerekenler

Amerikan ordusunda görev almış ya da alan Green Card sahibi bir birey olarak bazı şartları yerine getiriyorsanız vatandaşlık için başvuruda bulunabilmenizin önü açılmaktadır. Bunun için gereklilikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • 18 yaş ve üzeri olmak
 • Tek seferde ya da toplamda 1 yıl boyunca Amerikan ordusunda görev yapmak
 • N-426 ordu ya da deniz kuvvetleri hizmeti sertifikası başvurusunu, vatandaşlığa başvuru sürecinden önce, ya da hala hizmet veriyorsanız, sürecinde yapmış olmak
 • Eğer ordu hizmetinden ayrıldıysanız bunun atılmak gibi olumsuz bir sonuçla olmadığını kanıtlamak
 • Vatandaşlık sürecinde daimi göçmen statüsü ile Amerika’da sürekli ve fiziksel olarak bulunmak
 • İngilizce testi ve vatandaşlık sınavından, muafiyete tabii değilseniz, başarıyla geçmek

Yukarıda sayılan şartları karşılamanız halinde Amerika’da askerlik ile vatandaş olmak için başvuru yapabilme hakkınız doğmaktadır.

Green Card Sahibi Olduktan Sonra Amerikan Vatandaşlığı

green card ile vatandaşlık için amerikanın şartları

Yazımızın konusu kapsamında ele aldığımız Amerikan vatandaşlığı için kullanabileceğiniz diğer yöntemlere kıyasla ulaşılabilmesi daha kolay olan son seçeneğiniz ise Green Card sahibi olduktan sonra vatandaşlıktır.

Evlilik yoluyla Amerika’da oturum izni almak ve 3 yıllık bir sürenin ardından vatandaşlık başvurusu yapmak da Green Card kapsamında ele alınabilir ancak bu noktada hem süre hem de yöntem bakımından farklılaştığı için iki konuyu birbirinden ayrı ele aldık.

Evlilik konusunu hariç tuttuğumuz zaman elimizde Green Card alabilmek için 3 ana kategori kalıyor. Bunlar akrabalarınızın size sponsor olması, önemli miktarda bir yatırım yapmak ve Amerika’da çalışma yoluyla elde edilen oturum izinlerini takip eden 5 yıllık bir sürecin ardından Amerikan vatandaşlığı başvurusu yapmaktır.

Her bir kategorinin kendine özel şartları bulunsa da ilerleyen süreçte vatandaşlık başvurusu yapmak istediğinizde tamamlamanız gereken aşamalar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Son 5 yıldır sürekli Amerika’da ikamet
 • Son 3 aydır fiziksel olarak başvuru yaptığınız eyalette bulunma
 • İngilizce ve vatandaşlık testlerini geçmek
 • Bağlılık yemini etmek

Green Card Nedir detaylarıyla öğrenebilmek için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda ABD vatandaşlık seçenekleri ve şartları konusunu ele aldık. Siz de bunlar arasından sahip olduğunuz niteliklere en uygun olanları inceleyebilir ve ardından başvuru için gerekli adımları izleyebilirsiniz.

Bu seçenekler arasında öne çıkan çalışma yoluyla Green Card elde edebilmenizi sağlayacak daimi oturum ve iş sahibi olarak hayata başlayacağınız EB-3 Green Card için başvurarak Amerikan vatandaşı olmanın ilk ve en büyük adımını bizimle atabilirsiniz.

Amerika’daki iş fırsatlarını görmek ve EB-3 vizesi için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için şimdi üye olun.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?