fbpx
 Eyaletlere Göre Amerika’da En Çok Aranan Meslekler 

Eyaletlere Göre Amerika’da En Çok Aranan Meslekler 

EB3 vize başvurusu yaparken büyük bir kıtaya yayılmış olan Amerika Birleşik Devletleri’nde, her eyalet belirli sektörlerde güçlenmiştir. 

Amerika’da yaşam kurmak isteyenler için çok farklı alanlarda iş imkanları bulmak mümkün. İstihdam Temelli Green Card ile Amerika’ya gelmek istiyorsanız öncelikle mesleğiniz doğrultusunda iş aramaları yapmanız ve kendinize uygun iş koşullarına hangi eyaletlerde daha kolay ulaşabileceğinize dikkat etmeniz gerekir.  

Bu yazımızda eyaletlere göre Amerika’da en çok aranan meslekler hangileridir göz atacağız. Böylece siz de yaşamak istediğiniz eyalet ya da hangi meslekler için nereye bakmanız gerektiği konularında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Alaska’da En Çok Aranan Meslekler 

Alaska ülkedeki deniz ürünlerinin %60’ını üreten bir eyalet olarak balıkçılık ve denizcilik iş kollarında iş arayanlar için tam bir cennet olabilir.  

Balıkçılık biyoloğu, balıkçılık ekonomisti, kuluçkahane çalışanı, balık ve yaban hayatı uzmanı, deniz ürünleri tesis çalışanları Alaska’da daha kolay iş bulacaktır. Bunların yanı sıra sektördeki çoğu faaliyetin gemiler ile yürütülmesi nedeniyle makine mühendisi ve teknisyeni, elektrik teknikeri, makinist, liman yöneticisi ve işçisi, güverte işçisi gibi denizcilik sektörü ile ilişkili mesleklere talep bulunmaktadır. 

New York’ta En Çok Aranan Meslekler 

New York Amerika’da İstihdam Temelli Green Card ile yaşam sürdürmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir eyalettir. 

Eyalet genelinde New York, Rochester, Albany, Brooklyn gibi yerleşim yerlerinde büyük bir nüfus ve aynı zamanda istihdam yaratan iş merkezleri vardır. Çok çeşitli sektörlere ev sahipliği yaptığı için, New York’ta en çok aranan meslekler arasında çağrı merkezi temsilcisi, kayıt kabul görevlisi, hasta kayıt görevlisi, satış temsilcisi, resepsiyonist, yazılım mühendisi, aşçı, depo sorumlusu, hemşire, kalite kontrol uzmanı, forklift operatörü, kamyon şoförü gibi geniş yelpazede çeşitli mesleklerden bahsedilebilir. 

Texas’ta En Çok Aranan Meslekler 

Texas eyaleti, Austin, Houston, Dallas, San Antonio gibi önemli şehirleri, geniş arazisi ve nüfusu ile çokça merak edilen yerlerden birisi.  

Nüfus bakımından California’nın, yüz ölçümü bakımından Alaska’nın ardından ikinci büyük eyalet konumundadır. Ülkenin orta güney kesiminde yer alan Texas’ta yüksek potansiyeli nedeniyle geniş iş imkanları bulunur.  

Eyalet genelinde stok yöneticisi, insan kaynakları koordinatörü, müşteri hizmetleri yöneticisi, üretim yöneticisi, operasyon direktörü, bilgi işlem koordinatörü, yazılımcı, veri işleme yöneticisi, yazılım mühendisi, iş geliştirme yöneticisi gibi pek çok pozisyonda iş gücüne ihtiyaç vardır. 

California’da En Çok Aranan Meslekler 

Pasifik okyanusu kıyısında olan California, ülkenin en meşhur eyaletlerinden birisi. 

Nüfus bakımından ülkenin en büyük eyaleti olmanın yanı sıra arazi büyüklüğü bakımından da Alaska ve Texas’ın ardından üçüncü sırada yer alır. Eyaletin başkenti olan Sacramento’dur ve San Francisco, Los Angeles gibi önemli şehirlere ev sahipliği yapar. 

Eyalet genelinde çalışmak üzere çoğunlukla aranan meslek grupları yazılım mühendisi, veri tabanı yöneticisi, çözümleyici, montaj görevlisi, dağıtım elemanı, forklift operatörü, CNC operatörü, grafik tasarımcı, kalite yönetim uzmanı, resepsiyonist, idari asistan, büro görevlisi, insan kaynakları uzmanı, İK asistanı, satın alma asistanı, ulaşım güvenliği uzmanı, hasta erişim temsilcisi, proje koordinatörü, kamyon sürücüsü, mağaza sorumlusu, rehabilitasyon asistanı, yemek dağıtım görevlisi olarak sıralanabilir. 

Florida’da En Çok Aranan Meslekler 

Amerika’da yaşamak için Green Card ele edenlerin sıklıkla tercih ettiği bir eyalet olan Florida, ılıman iklimi, mükemmel kıyıları ve doğası ile gerçekten cennetten bir köşe sayılabilir.  

Başkenti Tallahassee olan eyaletteki metropol şehirlerden en önemlileri Miami, Orlando, Tampa Bay, Cape Coral ve Jacksonville’dir. Gayri safi hasıla bakımından 4. sırada yer alan Florida, bu büyüklük ile dünya genelinde 16. sırayı elde eder.  

Tarım, turizm, konaklama ve taşımacılık sektörleri eyalette önemli bir istihdam sağlamaktadır. Florida’da en çok aranan meslekler arasında depo çalışanları, forklift operatörü, kamyon şoförü, kalite yöneticisi, paketleyici, taşıyıcı, dağıtıcı, idari asistan, veri giriş görevlisi, yazılım uzmanı, tıbbi sekreter, hemşire, resepsiyonist, pazarlama görevlisi, İK personeli, maliyet muhasebesi uzmanı, finansal analist, emlak yöneticisi, zemin işçisi, makine bakım görevlisi, temizlik işçisi gibi pozisyonlar vardır. 

Illinois’te En Çok Aranan Meslekler 

Amerika’nın pek çok bakımdan öncüsü sayılabilecek en önemli merkezlerden birisi olarak kabul edilen Illinois Eyaleti ülkenin orta bölümünde yer alır.  

Eyaletin en büyük ve önemli şehri olan Chicago, aralarında Boeing, Caterpillar, Kraft Heinz, McDonald’s, Motorola, United Airlines gibi dünya devlerinin bulunduğu pek çok global markanın merkezi konumundadır.  

Chicago Limanı, Great Lakes ve Saint Lawrence Seaway ile Atlantik Okyanusuna bağlanmakta, Illinois Seaway ve Mississippi Nehri bağlantıları ile de Meksika Körfezine erişim sağlamaktadır. 

Ulaşım konusundaki avantajı sayesinde büyük sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yaparken, eyalet genelinde tarım, kerestecilik, kömür ve petrol gibi çeşitli maden işletmeleri önemli iş alanları yaratır. Illinois’de en çok aranan meslekler arasında veri giriş uzmanı, yönetici asistanı, moleküler teknoloji uzmanı, proje koordinatörü, laborant, öğrenci koordinatörü, kondüktör, sigorta eksperi, mağaza görevlisi, idari asistan, yazılım mühendisi, makine mühendisi, müşteri hizmetleri temsilcisi, kalite uzmanı, ürün uzmanı, stok kontrol görevlisi, şoför, dağıtıcı, depo işçisi gibi pozisyonlar vardır. 

Michigan’da En çok Aranan Meslekler 

Ülkenin kuzey orta batısında ve Great Lake bölgesinde yer alan Michigan’ın en büyük şehri Detroit’tir. General Motors, Ford, Kellog’s, Whirlpool gibi dev şirketler eyaletin ekonomisini besleyen önemli güçlerdir. 

Michigan’ın çoğunluğu otomotiv sektöründe olmak üzere yüksek teknoloji çalışanı istihdamı bakımından ülkedeki dördüncü büyük eyalet olarak öne çıkar. Eyalette en çok aranan meslekler arasında otomotiv endüstrisine yönelik veri giriş uzmanları, makine mühendisi, yazılım uzmanı, çağrı merkezi temsilcisi, satış uzmanı, montaj görevlisi, kaynak uzmanı, kalite denetim görevlisi, operasyon direktörü, yönetici asistanı, sevkiyat görevlisi, satış görevlisi, BT yöneticisi, İK uzmanı, kaynak mühendisi, lojistik koordinatörü, bakım teknisyeni, bakım teknikeri, kalıp uzmanı, CNC makinisti, makine operatörü, gıda kalite kontrol uzmanı, forklift operatörü, şoför ve genel işçi gibi pozisyonlar bulunur. Michigan’ın İstihdam Temelli Green Card ile Amerika’da yaşam hayali kuranlar için oldukça geniş iş alanlarına sahip bir eyalet olduğu söylenebilir. 

Hangi eyaletlerin hangi meslek kollarında öne çıkan istihdam taleplerine sahip olduğuna göz attığımız bu yazı ile EB3 vizesi ile İstihdam Temelli Yeşil Kart alma sürecinizde bir ön bilgi edinebilmenizi amaçladık. 

Siz de EB3 Green Card ile sponsor işveren aracılığıyla Amerika’da yaşamak ve çalışmak istiyorsanız web sitemizdeki aşamaları geçtikten sonra çeşitli eyaletlerden yüzlerce sponsorlu iş seçenekleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz. 

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?