fbpx
 EB3 Vize Mülakatına Doğru Bir Hazırlık Nasıl Yapılır?

EB3 Vize Mülakatına Doğru Bir Hazırlık Nasıl Yapılır?

Green Card olarak bilinen ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi göçmen statüsünde yaşamanın yollarından birisi olan EB3 vize işlemleri uzun ve yorucu bir süreci gerektirir.

EB3 vize mülakatı pek çok aşamayı doğru şekilde geçmeyi gerektiren kabul öncesi son adımlardan birisidir. Bu nedenle mülakat kadar mülakat öncesi süreçte de yanlış adımlar atmaktan kaçınmak yerinde olacaktır.

İlk başvuru aşamasından itibaren oldukça detaylı ve karmaşık prosedürlerle dolu olan EB3 vize yolculuğu için uzman desteği alınması başarı ihtimalini yükselten önemli bir etkendir. Eğitim seviyesi ve iş deneyimi bakımından gerekli koşulları taşıyanlar için ülkeye girişte oldukça cazip bir seçenek olan EB3 vize süreci ile ilgili atılacak adımları dikkatle izlemek gerekir. Bu adımların doğru atılması olumlu sonuç elde etmek için gereklidir.

Bu yazımızda EB3 vizesi almak için kritik aşamalardan birisi olan vize mülakatı ya da vize görüşmesi konusunu ele alacağız.

EB3 Vize Mülakatı Öncesi Hazırlıklar Ne Olmalıdır?

Yeşil Kart mülakatı aşamasında bilmeden de olsa eksik, hatalı veya yanlış bilgi ve belge vermekten kaçınmak gerekir. Her ne sebeple olursa olsun bir adım sonra doğrusu ortaya çıkacak bir hususta yanlış beyanda bulunmak başvuru sahibinin önünü tıkayan en önemli hata olabilir.

Green Card ile Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma izni almayı düşünen ve istihdam yoluyla göçmen statüsü kazanmak isteyenler EB3 vize yöntemini rahatlıkla kullanabilir. Ancak süreç içerisinde gerek eğitim gerekse iş deneyimi konularında mutlaka gerçekçi bilgiler verilmesi gerekir.

Okul denkliği bakımından yapılacak sorgulamalarda veya adli sicil ile ilgili kayıtlarda ortaya çıkacak hatalar başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olur. Böylesi hatalar ayrıca yeniden yapılacak başvurularda da olumsuz cevap almanın en büyük sebepleri arasında olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmen Hizmetleri İdaresi (USCIS) ve Çalışma Bakanlığı nezdinde doldurulacak tüm formlar eksiksiz ve hatasız olarak olmalıdır. Formlara eklenecek bilgi ve belgelerin güncel ve doğru olmasına özellikle dikkat edilmelidir. 

Sürecin olumlu cevap ile ilerlemesi sonrasında doldurulacak göçmen vizesi elektronik başvuru formu olan DS-260 ve statü değişikliği için USCIS’e verilen Form I-485 gibi tüm belgeleri bir uzman desteğiyle tamamlamak yerinde olur. DS-260 formu elektronik ortamda doldurulmakla birlikte konsolosluk mülakatı sırasında talep edilebilen bir belge olduğundan bir kopyasını almak ve mülakat sırasında yanınızda bulundurmak unutulmaması gereken bir detaydır.

EB3 Vize Mülakatı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

EB3 vize mülakatına hazırlanırken randevu günü ve saati konusunda hassas olunmalıdır. Randevudan 10 dakika önce hazır bulunmak yeterlidir. Randevu saatinin geçmesi halinde mülakata katılmanın tehlikeye gireceği unutulmamalıdır. 

Mülakat süresi 2 saati bulabilir, buna hazırlıklı bir şekilde gidilmesi yerinde olacaktır. Mülakat görüşmelerinin tarihlerini öne alma imkânı olmadığından herhangi bir hızlandırma girişiminde bulunmanız sonuçsuz kalacaktır.

Yeşil Kart mülakat tarihini kaçıranların ve randevu zamanında çeşitli nedenlerle orada olamayacağı kesinleşenlerin yapması gereken ilk şey randevu saatinin 24 saat sonrasını beklemektir. Bu süre geçtikten sonra ais.usvisa-info.com adresi üzerinden yeni bir mülakat tarihi talebinde bulunmak mümkün olacaktır. Talepler ilgili konsolosluk tarafından değerlendirilir ve sonuç bir e-mail ile bildirilir. 

Mülakata girmeden önce mülakatın olumlu sonuçlanması halinde vize ve pasaportun teslim edileceği adres bilgisinin mutlaka beyan edilmesi gerekir. Söz konusu beyan işlemi başvurunun gerçekleştiği web sayfası üzerinden yapılabilir. Ayrıca Türkiye’den +90850 3902884 veya Amerika Birleşik Devletleri’nden +1703 5202490 numaralı telefon numarası üzerinden Vize Bilgi Servisi’ni aramak ve pasaport teslimi için adres bilgisini iletmek mümkündür.

EB3 Vize Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

Green Card EB3 vize mülakatına hazırlanmak zorlu bir süreci gerektirir. Tüm bu yorucu aşamaları geçtikten sonra mülakata katılmak işin sonuna yaklaşmak bakımından önemli ve heyecan vericidir.

Mülakat sırasında sorulacak sorulara doğru cevaplar vermek gelinen bu son aşamada sorun çıkmaması bakımından önemlidir. Hatalı veya yanlış belge olmaması gerektiği gibi burada da sorulara verilecek cevapların şüphe uyandırmayacak açıklıkta olması gerekir.

Başvuru Yapılan İş

Mülakat sırasında sorulan soruların ilk ve ağırlıklı bölümü başvuru yapılan iş ile ilgili yeterlilik üzerine olmaktadır. Bunu anlayabilmek için oldukça detaylı sorular sorulur ve cevapların tutarlı ve tatmin edici olması beklenir. Konuya dair eğitim alınan yerler, eğitimlerin konusu ve iş deneyimleri hakkında sorulan soru çerçevesinde yeterli bilgi verilmelidir. Verilen cevaplarda bulunan bilgilerin teyit edilebilir bilgiler olduğu unutulmamalı ve cevaplar tam olarak gerçeği yansıtmalıdır.

Geçmiş Vize Başvuruları

Mülakat sırasında sorulacak sorular ve yapılacak araştırmalar arasında daha önce vize başvurusu yapılıp yapılmadığı ve herhangi bir yalan beyanda bulunup bulunulmadığı da yer alır. 

Ayrıca beyan edilmiş bulunan adli sicil belgesi ve içeriği de aynı şekilde soruya konu edilebilir. Diğer hususlarda olduğu gibi burada da herhangi bir yanlış beyanın olmaması gerekir. Mülakat olarak adlandırılan süreç sınavdan çok var olan durumun tespitine yönelik bir görüşme olarak nitelenebilir. 

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği ve konsolosluklarda yapılan görüşmelerde Türkçe, İngilizce veya Farsça dillerinden birinde mülakata katılmak mümkündür. Mülakatı İngilizceye hâkim bir şekilde yapmak gibi bir zorunluluk yoktur. İlgili görevli seçilen dilde sorular sorarak cevaplandırılmasını yine aynı dilde isteyecektir. 

EB3 Vize Mülakatı Sonrasında Süreç Nasıl İlerler?

Mülakat başarılı bir şekilde tamamlanır ve vize onaylanırsa vize paketi ve pasaport şahsen teslim alınması için seçilmiş olan adrese PTT aracılığıyla gönderilir. 

Eksik evrak varlığında veya idari işlemlerin gerekmesi halinde göçmen vizesi için başvuru yapan herkesin, eşiniz ve çocuklarınız da dahil, bunları tamamlaması gerekir. Belirlenen eksiklik üzerine tamamlanan belgeler temin edilir edilmez OF-194 Eksik evrak formu ile Ankara Büyükelçiliğine teslim edilebilir. Eksik evrakları teslim etmek için gereken süre Büyükelçilik web sayfasının ilgili bölümlerinde belirtilmiştir. Teslim işleminin ardından başvurunun durumu yine web sayfası üzerinden takip edilebilir.

Eksik olarak istenen tüm evraklar tamamsa pasaport ve vize paketi 5 iş günü içinde beyan edilmiş bulunan adrese gönderilmek üzere PTT şubesine teslim edilir. Dosyada hala eksik evrak söz konusu ise pasaport tamamlanması gereken eksik evrakları açıklayan bir belgeyle birlikte iade edilir. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi göçmen statüsünde yaşamak ve çalışmak amacıyla EB3 Green Card almak isteyenlerin genel olarak bir uzman desteği alması süreci kolay aşabilmek adına oldukça önemli. Pek çok adımda formların konuyu iyi bilen kişiler tarafından doldurulması olası pek çok yanlışın önüne geçer. Böylelikle sürecin doğru ilerlemesi ve başarı ile sonuçlanması daha kolay olur.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?