fbpx
 Amerika’da İstihdam Temelli Yeşil Kart Almak İsteyenler için 9089 Formu Nedir?

Amerika’da İstihdam Temelli Yeşil Kart Almak İsteyenler için 9089 Formu Nedir?

Yabancı bir çalışan olarak Amerika’da Green Card için başvurmayı mı planlıyorsunuz? Eğer öyleyse, işvereninizin ETA Form 9089’u göndermesi gerekebilir.

ETA 9089 Formu, sponsor işveren ile oturum izni alabilmeniz için statü değişikliği veya konsolosluk işlemleri başvurunuzdan önce, işvereninizin başlatması ve tamamlaması gereken Green Card başvurusu şartları arasında önemli bir süreçtir.

Bu yazımızda, Amerika’da sponsor işveren aracılığıyla Green Card almak isteyenler için ABD Green Card başvurusu şartları arasında önemli bir yer tutan ETA Form 9089’un ne olduğundan ve form üzerinde istenen bilgilerden bahsedeceğiz.

Bu sayede bu formu doğrudan siz doldurmayacak olsanız da sizden ne tür bilgiler isteneceğini ve sponsor işveren aracılığıyla yapılan Amerika’ya daimi göç başvurularının neden uzun sürdüğü görmüş olacaksınız.

Green Card için ETA Form 9089 Nedir?

ETA Form 9089, PERM İşgücü Sertifikası olarak bilinen oldukça karmaşık bir sürecin son aşamasını oluşturmaktadır. Amerikalı bir işverenin yabancı kişiyi sponsor olarak işe alabilmesi ve bu kişinin Green Card almak için hak kazanmasında önemli bir noktadır.

PERM süreci hem yabancı hem de Amerikalı işçileri korumak için oluşturulmuş, işe başlama öncesinde yapılan bir tür denetim denebilir. Bu uygulama ile yabancı bir çalışan işe alınmadan önce bahsedilen iş için yeterli, istekli ve kalifiye Amerikalı işçi olmadığının tespit edilmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca siz Amerika’da sponsor işvereniniz için çalışmaya başladığınızda adil maaş ödenmesi, Green Card alabilmeniz için size düşük ücretle çalışmanın zorlanmaması gibi konularda da sizi yasal olarak korumaktadır.

PERM Süreci ve Güncel Maaş Tespiti konularında daha fazla bilgi almak için ilgili içeriklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

İş için yeterli, istekli ve nitelikli Amerikan çalışan bulunamazsa, bunların kanıtları toplandıktan sonra işveren ETA Form 9089’u artık doldurmaya hazırdır. Bu form, iş için verilen en son ilanın süresinin dolmasından sonra en geç 30 gün içinde gönderilmelidir.

ABD Çalışma Bakanlığı (DOL), ETA Form 9089 hakkında bir karar vermesi için genellikle birkaç aylık bir süre beklemek gerekecektir.

Form onaylanabilir, reddedilebilir veya DOL tarafından kanıtlar yetersiz görüldüğü ya da rastgele seçim sonucu denetim (Audit) gerekebilir. Başvurunun denetim için seçilmesi halinde DOL, işverenden başvuruyla ilgili daha fazla kanıt sunmasını talep edecektir.

Perm Audit nedir? Öğrenmek için Amerika’da İşveren Sponsorluğunda Green Card yazımızı okuyabilirsiniz.

PERM’in onaylanması halinde, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) I-140 başvurusu ile bir sonraki aşamaya geçilir.

ETA Form 9089 Nasıl Doldurulur?

Spor ve atletizm dışındaki meslekler için bir yabancı adına işgücü sertifikası başvurusunda bulunmak isteyen Amerika’daki sponsor işverenler, Amerikan vatandaşı olmayan göçmen çalışanları için ETA Form 9089’u doldurmalıdır.

Schedule A* dışındaki tüm meslekler için ETA Form 9089, online ya da doğrudan postalanarak ABD Çalışma Bakanlığı’na gönderilmelidir.

 • Online – İşverenler ETA 9089 Formunu ABD Çalışma Bakanlığı resmi sayfası üzerinden online olarak doldurabilir.
 • Posta – Başvurular işvereninizin bulunduğu eyalete hizmet veren ABD Çalışma Bakanlığı (DOL) Başvuru İşleme Merkezine postalanabilir.

Başvuru formu ABD Çalışma Bakanlığı resmi sayfası üzerinden indirilebilir.

Schdule A Meslekleri Nelerdir?

ABD Çalışma Bakanlığı (DOL), Green Card meslek grupları arasında belirli meslekler için yeterli, istekli, nitelikli ve uygun ABD’li işçi bulunmadığını önceden belirlemiştir.

Aşağıdaki meslekler Schedule A’yı oluşturmaktadır

 1. Grup – Fizyoterapistler ve Profesyonel Hemşireler
 2. Grup – Üniversitelerde Eğitim Veren Akademisyenler Dahil Olmak Üzere Bilim veya Sanat alanlarında istisnai yeteneğe sahip Green Card başvurusu sahipleri.

Bu meslekler Schedule A meslekleri olarak adlandırılır ve kalıcı işgücü sertifikası gerekliliğini karşılama süreci üretken işgücü sertifikası olarak adlandırılır.

DOL, benzer şekilde istihdam edilen ABD’li işçilerin ücret ve çalışma koşullarının, vatandaş olmayanların bu mesleklerde istihdam edilmesinden olumsuz etkilenmeyeceğini önceden belirlemiştir.

ETA 9089 Formu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazımızın devamında sponsor tarafından tamamlanması gereken ve sponsorluk ile Green Card almak isteyenler için önemli bir aşamayı oluşturan ETA 9089 formunun tamamlanmasında belge üzerindeki detaylara ineceğiz.

Böylece sponsor işvereninizden ve sizden neler isteneceği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bölüm A – Yeniden Dosyalama Talimatları

Form ETA 750 kullanarak başvuru yapan işverenler, işe alım sürecini başlatmamışlarsa, önceki başvuru tarihlerini Form ETA 9089 için kullanarak yeniden başvuru yapabilirler.

Bunun için sunulan iş fırsatı aynı olmalı ve işveren mevcut tüm düzenlemelere uymalıdır. Önceki başvuru geri çekilmeli ve mevcut yönetmelikler uyarınca yeniden yapılmalıdır.

Bölüm B – Schedule A Meslek Grupları için Başvurular

Eğer yapılan Green Card başvurusu Schedule A içinse başvuruyu doğrudan ilgili İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) ofisine gönderilmelidir.

Bu kapsamda değerlendirilecek kişiler DHS’in hazırlamış olduğu kılavuz (İngilizce) ile daha detaylı bilgi alabilir.

Bölüm C – İşveren Merkez veya Ana Ofis Bilgileri

İşverenin genel merkezi veya ana ofisine ait olan bilgiler formun bu kısmında sponsor işveren tarafından doldurulacaktır.

Burada verilecek bilgiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • İşletmenin Tam Yasal Adı
 • Ana İş Yerinin Adresi
 • Şehir, Eyalet veya İl, Ülke ve Posta Kodu
 • Telefon Numarası ve varsa Dahili Numarası
 • Toplam Çalışan Sayısı
 • İşletmenin Başladığı veya Kurulduğu Yıl
 • Federal İşveren Kimlik Numarası (EIN)
 • Kuzey Amerika Endüstri Sınıflandırma Sistemi (NAICS) Kodu

Bilgileri bu kısımda forma doldurulacaktır. Eğer şirket halka açık yapıdaysa bunun form üzerindeki soruda özellikle belirtilmesi gerekir.

Bölüm D – İşveren İletişim Bilgileri

Green Card sponsoru işverene ait iletişim bilgileri bu kısımda doldurulacaktır.

Bu bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • İşverenin Şirket İçindeki Ünvanı ve Adı
 • İş Yeri Adresi
 • Şehir, Eyalet veya İl, Ülke ve Posta Kodu
 • Telefon Numarası ve varsa Dahili Numarası
 • İş e-posta Adresi

Bu kısımda verilen bilgiler daha sonra işyeri ile iletişime geçilmek istendiğinde ulaşılacak kişiyi ve yeri belirlemek için kullanılacaktır.

Bölüm E – Acente veya Avukat Bilgileri

Temsilci, sponsor aracı firma veya avukat bilgileri kısmında, başvuruda işveren adına hareket etmek üzere atanan kişiye ve şirkete ait bilgiler yer alır.

 • Avukat ya da Temsilcinin Adı,
 • Şirket veya Hukuk Bürosunun Adı
 • IRS Tarafından Verilen Federal İşveren Kimlik Numarası (EIN),
 • Telefon Numarası ve varsa Dahili Numarası
 • Posta Adresi
 • Şehir, Eyalet veya İl, Ülke ve Posta Kodu
 • İş e-posta Adresi

Aracı firma hakkında verilen bilgiler sponsor işveren ya da yararlanıcı konusunda ekstra bilgi ve belgeler hakkında iletişime geçilebilmesi için gerekmektedir.

Bölüm F – Geçerli Ücret Bilgileri

Formun Geçerli Ücret Bilgileri bölümünü doldurmadan önce, işin yapılacağı eyaletten sorumlu Devlet İşgücü Ajansından (SWA) bir Geçerli Ücret Tespiti (PWD) alınmalıdır.

PWD hakkında daha fazla bilgi alabilmek için Prevailing Wage Determination nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Ardından bu kısımda aşağıdaki bilgilerin doldurulması istenecektir.

 • Varsa SWA Tarafından Verilen Geçerli Ücret Takip Numarası
 • Mesleğe Özgü Standart Mesleki Sınıflandırma (SOC) Kodu
 • SOC Koduyla İlişkili Meslek Unvanı
 • İşin Beceri Düzeyi
 • Geçerli Ücret Oranı
 • Maaşın Saatlik, Haftalık, İki Haftalık, Aylık Veya Yıllık Olduğunun Belirtilmesi
 • Geçerli Ücretin Kaynağı

Verilecek maaşın kaynağı farklı ise bunun özellikle belirtilmelidir. Burada girilen bilgilerin öncesinde yapılan ücret belirleme gibi başvurularla uyuşuyor olması gerekir.

Bölüm G – Maaş Teklifi Bilgileri

Green Card sponsoru işveren, maaş teklifi bölümünde çalışana ödenecek ücret oranını girecektir. Maaş teklifi bir aralık olarak ifade ediliyorsa, ücret aralığının alt ve üst limitleri belirtilmelidir.

Ayrıca maaşın saat başına mı, haftalık mı, iki haftalık mı, aylık mı yoksa yıllık mı olduğu da bu kısımda doldurulacaktır.

Bölüm H – Yapılacak İşe Ait Bilgiler

Bu kısımda sponsor işveren, işin gerçekleştirileceği birincil sahanın veya yerin tam adresini vermelidir.

 • İş Unvanı
 • Asgari Eğitim ve Deneyim Düzeyi
 • Ana Çalışma Alanı
 • Varsa Diğer Çalışma Alanları

Form üzerinde yukarıdaki bilgiler doldurulacaktır.

Yapılacak iş için alternatif eğitim ve deneyim çeşitlemeleri kabul edilebilir. Örneğin bazı Green Card programları için eğitim yerine geçebilecek deneyim kabul edilebilmektedir.

Amerika’da çalışmak için alınmış eğitim derecelerinin ya da iş deneyimlerinin Amerika’da yapılmış olmasına gerek yoktur. Denk ve kanıtlanabilir olduğu sürece kendi ülkenizde elde ettiğiniz eğitim ve deneyim kabul edilecektir.

Ayrıca mesleki deneyim şartı aranan durumlarda sahip olduğunuz iş deneyimi Amerika’da yapacağınız iş ile tamamen uyuşmasa bile genel olarak benzer ise kabul edilebilir.

İş görevleri, kullanılan ekipman ve çalışma koşulları tanımlanmalıdır. İş gereklilikleri teklif edilen meslek için standart dahilinde olmalı veya bunları destekleyecek belgeler sağlanmalıdır.

Yabancı dil bilgisi iş için gerekli olabilir ve bu durumda iş gerekliliği olarak eklenmelidir. Bunun dışında bilgisayar kullanım yeterliliği gibi varsa gereklilikler de bu noktada başvuru üzerinde işlenir.

Yabancının çalışanın eğer iş yerinin sağladığı konaklama yerinde yaşaması gerekiyorsa, örneğin yatılı ev hizmetleri gibi, bu türden detaylar da formun bu kısmında işlenecektir.

Green Card almak için eğitim zorunlu mu? öğrenmek isterseniz ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bölüm I – İşe Alım Bilgileri

9089 formunun bu bölümünde işvereninin başvuru için sponsor olunan kişiden ücret alıp almadığı, yabancı bir çalışanın iş yerine geleceğiyle ilgili diğer çalışanlara ilan yapılıp yapılmadığı, işverenin, amaçlanan istihdam alanında belirli bir zaman diliminde işten çıkarma gerçekleştirip gerçekleştirmediği gibi sorular cevaplanır.

Bu kısımda amaç yürütülen işe alım sürecinin diğer işçileri ve sponsor olunan kişiyi olumsuz yönde etkilemediğinden emin olmaktır.

Bölüm J – Green Card Sahibi Olacak Kişi Bilgileri

Bu bölümde istihdam temelli olarak Amerika’ya gelen sizin hakkınızda bilgilerin verilmesi gerekir.

Bu bilgiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Yararlanıcının Adı
 • Güncel Adresi
 • Telefon Numarası
 • Vatandaşı Olduğu Ülke
 • Doğum Ülkesi ve Doğum Tarihi
 • Yabancı Kayıt Numarası
 • Meslekle İlgili En Yüksek Eğitim Seviyesi
 • Ana Çalışma Alanı
 • Eğitim Tamamlama Yılı ve Kurumu

Bu kısım başvuru yaptığınız Green Card türüne göre değişiklik gösterecektir. EB-3 vizesi gibi başvurularda iş için gerekli şartlar çok daha az olurken, EB-1 gibi bir programda çok daha yüksek şartlar karşılanmış olmalıdır.

Bölüm K – Green Card Sahibi Olacak Kişinin İş Deneyimi

Bu bölüm sponsor olunan kişinin iş deneyimi ile ilgilidir. Son üç yıl içinde yapılan tüm işler ve Amerika’da çalışmak için sponsor olunan kişiyi iş fırsatı için uygun kılan diğer nitelikler listelenmelidir.

Bölüm L, M, ve N – Formun Taraflarca Onaylanması

9089 formunun son kısmını oluşturan L, M ve N bölümleri, sponsor işverenin, aracı firmanın ve yararlanıcı olarak sponsor olunan kişinin bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğini belirtir.

Bu yazımızda Çalışma Sertifikası alımının en kritik noktalarından birisini oluşturan ETA 9089 başvurusunda gerekli bilgileri ve form üzerindeki detayları inceledik.

Bu form üzerinde de görüldüğü üzere ABD’de çalışma izni ve Green Card başvuru süreci oldukça detaylı pek çok bilginin toplanması ve doğru bir şekilde sunulmasını gerektirmektedir. Bu nedenle yapılan başvuruların hazırlanma süreci ve daha sonra bu başvuruların incelenmesi oldukça zaman almaktadır.

Yine de unutmamak gerekir ki deneyimli ve profesyonel bir ekip ile süreç mümkün olabilecek en kısa sürede tamamlanabilmekte.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!