fbpx
 Green Card Başvuru Numarası Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

Green Card Başvuru Numarası Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

Green Card çekilişi ya da DV Lottery başvuru sahibine programa kayıt olurken atanan confirmation number (Çeşitlilik Vizesi/Diversity Visa teyit numarası). Adayın Diversity Visa başvuru durumunu izleyebilmesi için verilen ve saklanması gereken bir numaradır.

4 Mayıs 2024 Green Card Çekiliş sonuçlarınızı öğrenebilmek için Confirmation Number girmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

DV çekilişi teyit numarasını kaybettiniz ya da unuttuysanız bu yazımızda, teyit numarasının ne olduğundan ve nasıl öğrenebileceğinizden bahsedeceğiz.

Ayrıca bakınız: Green Card Nedir?

Green Card Confirmation Number (Teyit Numarası) Nedir?

Green Card teyit numarası, başvuru sahibi DV çekiliş programı için online kaydını tamamladığında oluşturulur. Adaylar başvurularının durumunu internet üzerinden kontrol edebilmek için, teyit numaralarını hatırlayabilecekleri bir yerde güvende tutmalıdır.

Başvurunuzun statüsünü teyit numaranız olmadan başka bir bilgiyle kontrol edemezsiniz. Ancak Green Card numaranızı unuttuysanız yazımızın devamında bahsedeceğimiz basit adımlarla öğrenebilmeniz mümkün.

Confirmation Number Nasıl Alınır?

Green Card başvuru numarası, DV başvuru onay sayfasında başvuran adayın ismi ve doğum yılı ile birlikte yer alır. Bunun için önceki veya mevcut program yılında Elektronik Çeşitlilik Vizesi Giriş Formunuzu göndermiş olmalısınız. 

DV onay sayfası üzerinde bulunan bilgilerle, DV programına gönderdiğiniz Elektronik Çeşitlilik Vizesi Giriş formunun durumunu kontrol etmek ve sonucunuzu öğrenmek amacıyla Katılımcı Durumu Kontrolü (ESC) web sitesini kullanabilirsiniz.

Teyit Numarası 16 karakter uzunluğunda bir numara olup sayı ve harflerden oluşmaktadır. İlk dört karakteri DV programının yılını temsil etmektedir.

Örnek: 20241O0DZWY3DOV9

Green Card Başvuru Numarasını Kaybettiyseniz Ne Yapmalısınız?

Eğer Green Card teyit numarasını unuttunuz ya da kaybettiyseniz paniğe kapılmayın. Birçok kişi başvuru numarası unutma veya kaybetme sorunu yaşamakta olduğu için confirmation number birkaç adımla öğrenilebilir. 

Teyit numarasını öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • US Department of State Bureau of Consular Affairs web sitesini ziyaret edin.
 • Forgot Confirmation Number kısmına tıklayın.
 • DV programı katılım yılınızı seçin.
 • İsim, doğum tarihi ve e-posta bilgilerinizi girin.

Devam etmek için SUBMIT butonuna tıkladığınızda Teyit Numaranızı görüntüleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra ekran görüntüsü, sayfa çıktısı veya teyit numaranızı not alarak muhafaza etmeyi ihmal etmeyiniz. Sonrasında ise ESC web sitesi üzerinden statünüzü kontrol edebilirsiniz.

green card confirmation number öğrenme

Green Card Confirmation Number Sorgulaması Nasıl Yapılır?

ABD Katılımcı Durumu Kontrolü (ESC) web sitesine girerek, Green Card başvuru numarası ile statünüzü sorgulayabilirsiniz.

Confirmation Number ile Green Card sorgulama için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • ESC web sitesine eriştiğinizde, sizi karşılayan Welcome sayfasında Continue butonuna tıklamalısınız.
green card başvuru numarası
 • İsim, doğum tarihi ve teyit numarasını girin.
 • Aday bilgilerini girdiğiniz sayfayı doğru bir şekilde doldurarak devam ettiğinizde, Elektronik Çeşitlilik Vizesi Giriş Formunuzun durumu gösterilir.
 • Daha sonraki işlemler için seçilip seçilmediğinize veya bir mülakat randevusu planlanıp planlanmadığına bağlı olarak farklı mesajlar görüntülenecektir. 

Her mesaj, giriş durumunuza bağlı olarak neler yapmanız gerektiğini açıklar.

green card teyit numarası
 • Başvurunuz bir sonraki adıma geçilmezse aşağıdaki bildirim yer alacaktır. Bu noktada bilgilerinizin doğruluğundan emin olmak için yeniden formu doldurmalısınız.
green card çekilişi hata

Bilgilerinizi girerken hatalı giriş yapmamak için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • İsim ve soyisim bilginizi, başvuruda kullandığınız şekilde yazmalısınız. (Örneğin: İsim, ortanca isim ve soyisim olarak başvuru yaptıysanız, sadece isim ve soyisimle giriş yapamazsınız.)
 • Teyit numaranızı yazarken harf ve numaralar arasındaki farklara dikkat edin. (Örneğin: 2024B0C… sıfır rakamı O harfi ile karıştırılmamalı)
dv lottery başvuru onay numarası

2024 Green Card Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Green Card 2024 sonuçları 4 Mayıs’ta açıklanıyor. Adaylar 30 Eylül 2025’e kadar Entrant Status Check web sitesinden sonuçlarını öğrenebilir ve başvuru yapabilir.

Resmi site üzerinden kontrol etmek için Entrant Status Check sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Adayların son güne kadar beklemeden başvuru sonuçlarını bir an önce kontrol etmesi zaman kaybını önleyecektir. Böylelikle başvurunuz onaylandıysa bir an önce mülakat randevusu alabilir ve gerekli belgeleri hazırlayabilirsiniz.

Eğer başvurunuz onaylanmadıysa size belirtilen mesaja da dikkat ederek bir sonraki adımları izlemek için hazırlık yapabilirsiniz. 

Green Card çekilişi kazanma şansı Türkiye’den yapılan başvurularda %1-2 arasındadır. Eğer çekilişte seçilmediyseniz Amerika’da işiniz hazır şekilde bir hayata başlamak için EB3 vizesine başvurabilir ve Amerika’da oturum izni ile hayatınıza başlayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: EB3 Vizesi Nedir?

Green Card aldıktan sonraki süreç, oldukça hassasiyet ve titizlikle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Aksi takdirde bu süreçte yapabileceğiniz bir hata ile başvurunuzu, paranızı ve zamanınızı boşa harcayabilirsiniz. Green Card Aldıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru Sonuçları Nereden Öğrenilir?

ABD Bureau of Consular Affairs (ABD Konsolosluk İşleri Bürosu) websitesine erişerek sayfanın Diversity Visa Katılımcısı Durum Kontrolü bölümündeki “Durumu kontrol et” kısmından sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Başvuru Nasıl Takip Edilir?

ABD Katılımcı Durumu Kontrolü (ESC) websitesine erişerek, Green Card teyit numaranızla süreci takip edebilirsiniz.

Green Card Onay Numarası Ne İşe Yarar?

Teyit numarası, adayın DV başvurusunun durumunu izlemesi için verilir. Onay numarasıyla başvurunuzun ne durumda olduğunu sorgulayıp süreci yakından takip edebilirsiniz.

Başvuru Onay Numarası Nasıl Alınır?

Onay numarası, DV başvurusu yaptığınızda onay sayfanızda yer alan bir numaradır. Bu numaranın yanı sıra, isim ve soyisim, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz de yer almaktadır.

Onay Numarası Kaç Haneli?

Çeşitlilik Vizesi (Diversity Visa) çekilişi onay numarası 16 haneli alfasayısal bir koddur. Örnek: 20241O0DZWY3DOV9

Sıra Numarası Nerede Yazar?

National Visa Center (Ulusal Vize Merkezi) tarafından verilen Green Card sıra numarası, aldığınız bildirim mektubunda veya e-postada yer alır. Bu bildirimi genellikle USCIS Form I-130’unuzu kabul ettikten ve bilgilerinizi NVC’ye ilettikten sonra alırsınız.

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?