fbpx
 Green Card Çıktıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Green Card Çıktıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Green Card çıktıktan sonra yapılacaklar nedir? Sürekli oturum hakkı kazandıktan sonra süreci bilmek doğru bir başvuru için oldukça önemli. 

Amerika’da oturum izni kazandıktan sonra başvuru aşamasında dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Hatalı ya da gecikmiş bir işlem sizi hayallerinizden alıkoyabilir.  

Çekiliş kazanarak, aile ya da işveren sponsorluğunda Amerika’da daimi ikametgah hakkı elde etmek tamalamanız gereken pek çok süreci içermektedir. Her bir başvurunun kendine has şartları bulunmakta olup, sizin durumunuza göre değişen bir zaman alacaktır. 

Bu yazımızda başvuru süreçleri, bilmeniz gerekenler ve Green Card ile Amerika’ya gidenler nelere dikkat etmeli konularına değineceğiz.

Green Card Çıktığı Nasıl Öğrenilir? 

Kendi ülkenizde bulunurken ya da Amerika’da göçmen olmayan bir vize ile ikamet ederken oturum izni alma hakkı kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için başvuru kategorinize göre farklı yollar bulunur.  

Teknolojinin yardımıyla işlemleri ve hangi aşamada olduğunuzu doğru ve hızlı bir şekilde web ortamında resmi kaynaklardan öğrenebilirsiniz. 

Amerika Green Card Sonuçları Nasıl Öğrenilir? 

Green Card çekilişi başvuru sonuçları, tıpkı çekilişe katılmanın kendisi gibi elektronik ortamdan öğrenilmektedir. Çekiliş süreci tamamlandıktan sonra size kazandığınıza dair e-mail, sms ya da herhangi başka bir yol ile bildirimde bulunmayacaktır.  

amerika çekiliş sonucu nasıl öğrenilir

Başvurunuzun olumlu olup olmadığını görebilmenizin tek yolu Entrant Status Check sayfasını ziyaret etmektir. 

Amerika Green Card başvuruları genel olarak ekim ve kasım aylarında bir aylık bir süre içinde kabul edilmektedir. Güncel bilgi alabilmek adına DV Lottery websitesini kontrol edebilirsiniz. 

2024 Green Card sonuçları (DV2025) 4 Mayıs tarihinde açıklanmaktadır. Başvuru yaparken size verilmiş olan Confirmation Number ile kazanıp kazanmadığınızı kontrol edebilirsiniz. 

Başvurunuzun durumunu kontrol etmekte gecikmemenizi tavsiye ederiz. Eğer çekiliş başvurunuz kabul edildiyse süreci başlatmak için hızlı hareket etmeniz gerekecektir.  

Sonucunuzu kontrol ederken (Entrant Status Check) sizden başvurunuz esnasında verilen Confirmation Number istenecektir. Bu nedenle bu numarayı bir yere kaydetmiş olmanız önemli. Eğer bu numarayı kaybettiyseniz giriş yaptığınız e-posta adresi ve kimliğinizi doğrulayarak durumunuzu kontrol edebilirsiniz.  

Doğrulama numaranız (Confirmation Number) ilk 4 hanesi katıldığınız çekiliş yılı olan 16 haneli bir kod olacaktır. “Numara” olarak belirtilmesine karşın kod içerisinde harfler de bulunmaktadır.  

Ayrıca kontrol sayfasında ad, soyad ve doğum yılı girmeniz de gerekmektedir.  

Eğer başvuru sonucunuz olumluysa Green Card çıktıktan sonra yapılacakları içeren dökümanlar ve yardımcı kaynaklar göreceksiniz.  

Önemli bir not olarak eklememiz gerekir ki DV Lottery çekilişi konusunda dolandırılmamak için dikkatli olmalısınız.  

Çekiliş sonucunda kazanıp kazanmadığınızı anlamanın tek yolu resmi web sitesi Entrant Status Check üzerinden kontrol etmektir. Amerika’daki resmi makamlar kazandığınıza dair size bir bildirim göndermeyecektir. Buna benzer e-mailleri dikkate almamalısınız.  

Ayrıca dolandırıcıların kullandığı ve dikkat etmeniz gereken yaygın yöntemlerden birisi de belirli bir ücret karşılığında sizi ön sıralara alabilecekleridir. Çekiliş sonucu için resmi olarak buna benzer bir ayrıcalık bulunmamaktadır. 

Green Card Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir? 

Green Card çekilişi sonrasında, aile ya da sponsor işveren yoluyla yaptığınız başvurularda sürecin hangi aşamasında olduğunuzu e-mail ya da telefon görüşmesi gibi yollarla öğrenebilmeniz mümkün olsa da en kolay ve etkili yol internet üzerinden kontrol etmektir.

amerikaya nasıl yerleşilir

Online olarak başvurunuzu kontrol etmek, Amerika’da bulunup statü değişikliği ile mi yoksa Amerika dışında bir ülkeden konsolosluk süreci ile mi ilerlediğinize göre değişmektedir. 

Amerika’da Başvuru Durumunu Öğrenmek 

 • Size gönderilen belge üzerinde dosyanızın alındığını gösteren Receipt Number’ı bulun. 
 • USCIS Case Status Online sitesini ziyaret edin. 
 • Receipt Number’ınızı girin. 
 • Check Status yazısına tıklayın. 

Receipt Number Nerede Yazıyor? ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine gönderdiğiniz her form için 3 harf ve 10 rakamdan oluşan bir Receipt Number elde edersiniz. Bu numara belgeniz üzerinde yer alır. 

Amerika Dışından Yapılan Başvuru Durumunu Öğrenmek 

 • Belgeniz üzerinde Immigrant Visa Case Number‘ı bulun.  
 • Ulusal Vize Merkezi’nin (NVC) Consular Electronic Application Center (CEAC) sayfasını ziyaret edin. 
 • Check My Visa Application Status yazısına tıklayın. 
 • Vize başvuru türü (Visa Application Type) kısmında Immigrant Visa (IV) seçeneğini işaretleyin.
 • Bir sonraki alana Immigrant Visa Case Number girin. 
 • Son olarak güvenlik kodunu girin ve Submit yazısına tıklayın. 

Case Number Nerede Yazıyor? 3 harf ve 10 rakamdan oluşan Case Number, NVC tarafından size gönderilen bildirim belgesi üzerinde yazmaktadır.   

Amerika Birleşik Devletleri resmi web siteleri üzerinden başvurunuzun hangi aşamada olduğunu ya da sonucunu öğrenebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz adreslerin “.gov” ile biten resmi adresler olduğuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz.  

Amerika’ya Yerleşmek için Yapılması Gerekenler 

Green Card çıktıktan sonraki süreçte Amerika’ya gelmek için başvuru yaptığınız göçmenlik kategorisine göre izlemeniz gereken farklı yollar bulunmaktadır. 

Green Card Kazandım Ne Yapmalıyım? 

DV Lottery çekilişi kazandım ne yapmalıyım diyorsanız, Amerika’da bulunmayan ve çekilişte seçilen katılımcıların uygun konsoloslukta görüşme randevusu alması ve mümkün olan en kısa sürede DS-260 başvurusunu başlatması gerekir. 

amerikada nasıl oturum izni alınır

Daha önce de belirttiğimiz gibi çekiliş sonucunuz konsolosluk ya da ABD’deki resmi makamlar tarafından size bildirilmeyecektir. Entrant Status Check sitesine girip kendiniz kontrol etmeniz gerekmektedir. 

Eğer çekiliş başvurunuz olumlu sonuçlandığında yasal bir statüyle Amerika’da bulunuyorsanız statü değişikliği başvurusu yapabilirsiniz.  

Belirtmek gerekir ki çekilişi kazanmanız Amerika’ya kabulünüzü garantilememektedir. Green Card çıktıktan sonraki süreçte kabul almak için uygun olup olmadığınızın değerlendirilmesi için çeşitli aşamalardan geçmeniz gerekmektedir. 

Green Card Çıktıktan sonra Nitelikleriniz Uygun mu? 

Resmi adı DV Lottery (Diversity Immıgrant Visa) olan Green Card çekilişi için temel olarak ABD hükümetinin belirlediği şartları karşılar şekilde lise ve dengi eğitim seviyesine ya da en az iki yıl nitelikli iş deneyimine sahip olmanız gerekir. 

Göçmenlik Başvurunuzu Gönderin 

Seçilen kişi ve aile üyelerini de ekleyerek DS-260, Göçmen Kayıt Başvurusu formunu doldurmalıdır. Bunun için dosya numaranızı (DV Case Number) DS-260 formuna girmeniz gerekmektedir. Bu sayede siz ve size bağlı olarak Amerika’ya göç edecek aile üyelerinizin bilgilerini sistem üzerinde ekleyebilir ya da güncelleyebilirsiniz. 

Green Card Mülakatı 

Mülakata katılmadan önce size gönderilen bildirimdeki kurallara ve gerekliliklere uyduğunuzdan emin olmalısınız. Görüşmenizin planlandığı tarihte konsoloslukta bulunmanız önemlidir.  

Eğer sonradan gelişen bir durum nedeniyle mülakata katılamayacaksanız bunu bildirmeli ve randevu tarihinizi değiştirmelisiniz.  

Mülakatta konsolosluk görevlisi siz ve ailenizle görüşecek, göçmenlik vizesi almaya uygun olup olmadığınızı belirleyecektir. Ayrıca sürecin bir parçası olarak parmak izinizin alınması gibi bir takım biyometrik tanımlama süreçlerinden geçiyor olacaksınız. 

Mülakattan Sonra 

Green Card mülakatından sonra aşağıdaki süreçlerden geçiyor olacaksınız. 

 • Vizenizin Onaylanması ve Pasaporta İşlenmesi — Onay almanız durumunda pasaportunuz üzerine vizeniz işlenecektir.  

Herhangi bir hata olmaması için girilen bilgileri kontrol etmelisiniz. Bir yazım hatası tespit ederseniz konsolosluğa başvurmalısınız.  

 • Mühürlü Göçmenlik Paketi — Tüm onaylarınızı aldıktan sonra size mühürlü bir paket verilecektir. Bu paketi siz açmamalısınız. Amerika’ya geldiğinizde Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) yetkililerine paketi vermek üzere Amerika’ya giderken yanınızda bulundurunuz.   
 • Amerika’ya Ne Zaman Gidebilirsiniz? — Vizeniz üzerine basılmış olan vize son kullanma tarihinden (Visa Expiration Date) önce ABD’ye gelmiş ve giriş için başvurmuş olmanız gerekmektedir. Genel olarak DV Lottery ile kazandığınız vizeniz 6 ay kadar geçerlidir. 
 • USCIS Göçmenlik Masrafları — Göçmenlik süreçleriniz için ödemeniz gereken ücretleri Amerika’ya gitmeden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine ödemeniz gerekmektedir.  

Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’ya Giriş 

Amerika’ya asıl başvuru sahibi olarak siz ve bağlı aile üyeleriniz aynı zamanda giriş yapmalıdır. Size verilen mühürlü paket ve vizesi basılı pasaport ile Gümrük ve Sınır koruma yetkililerinin kontrolünden sonra ülkeye giriş yapmış olacaksınız.  

Ülkeye geldikten sonra bir kaç hafta içinde konsoloslukta belirtmiş olduğunuz adrese gerçek Green Card’ınız postalacaktır. 

DV 2024 çekilişi sonuçları 6 Mayıs 2023 tarihinde açıklanacaktır. Başvuru sonucunuzu Entrant Status Check sayfasından öğrenebilirsiniz.  

Aile Yoluyla ve İstihdama Dayalı Green Card 

Amerika’da oturum izni almak için başvurabileceğiniz yollar sadece çekilişe katılmakla sınırlı değil. Amerikan vatandaşı, oturum izni sahibi akrabalarınız ya da sponsor işverenler aracılığıyla da şartlarını karşıladığınız sürece oturum izni başvurusunda bulunabilir ve Amerika’da yaşayabilmek için ilk adımı atabilirsiniz.  

amerikada oturum izni nasıl alınır

Her iki başvuru için de temel olarak aşamalar aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

Green Card Sponsorluğu Dilekçesi 

İlk olarak sponsorunuzun sizin adınıza bir dilekçe vermesi gerekmektedir. Bu dilekçe verilmeden önce aile ve istihdam temelli başvuruların taşıdığı şartlara bağlı olarak öncesinde yapılması gereken bazı aşamalar tamamlanmış olmalıdır.  

Aile yoluyla yapılacak başvurularda Form I-130, Vatandaş Olmayan Akrabalar için Göçmenlik Formu, kullanılırken, istihdam temelli sponsorluklarda Form I-140 Vatandaş Olmayan Çalışanlar için Göçmenlik Formu kullanılmaktadır.  

Gerekli şartlar karşılandıktan sonra dilekçe ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) sunulmalı ve ücretler ödenmelidir. 

Ulusal Vize Merkezi (NVC) Paketi 

Başvuru kabul edildikten sonra NVC size bir “Hoşgeldin Mektubu” e-maili gönderecektir. Bu e-posta içindeki bilgileri kullanarak Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi (CEAC) sitesine giriş yapabilir ve başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz.  

Dilekçenizin onaylanması halinde NVC ikamet ettiğiniz ülkede size bir paket gönderecektir. Paket içerisinde doldurmanız gereken belgeler ve bilmeniz gereken talimatlar bulunmaktadır. Bu noktada hatırlatmak gerekir ki paketiniz, öncelik tarihiniz geçerli olana kadar size gönderilmeyecektir. 

Konsolosluktan Vize Başvurusu Yapmak 

Green Card başvurusunun son aşamalarından birinde Amerikan Konsolosluğu’na gitmeniz gerekmektedir. Konsolosluğa gitmeden önce size gönderilen talimatlara uyarak vize ücretlerinizi ödemeli ve gerekli belgeleri hazırlamalısınız. Amerikan konsolosluğunda vize mülakatı ile uygunluğunuz teyit edilecektir. 

Amerika’ya Seyahat 

Mülakat süreçlerini de tamamladıktan sonra Amerika’ya giderken kullanmanız için vizeniz onaylanacak ve size Amerika’da Gümrük ve Sınır koruma yetkililerine teslim etmeniz üzere mühürlü bir paket verilecektir.  

Bu paketi açmamalısınız. Paketiniz ABD’ye geldiğinizde yetkililer tarafından açılıp kontrol edilecektir.  Amerika’da vize ve varış paketinizi inceleyen yetkililerin giriş yapıp yapamayacağına dair karar verme yetkisine sahip olduğunu hatırlatmak isteriz. 

Ülkeye giriş yaptıktan sonra I-485 formu ile gerçek Green Card’ınızı almak ya da zaten Amerika’da bulunuyorsanız Statü Değişikliği ile geçiş için başvuruda bulunmalısınız. 

Talebiniz işleme alındıktan sonra bir kaç hafta içinde belirttiğiniz adrese postalanacak ve böylece Amerika’da oturum izni sahibi olacaksınız. 

Green Card ile Amerikan Vatandaşlığının Farkları 

Her şeyden önce belirtmemiz gerekir ki, Amerika’da oturum alan ile Amerika vatandaşları yasa önünde aynı haklara sahiptir. Ancak yine de oturum izni sahibi olmak, Amerikan vatandaşı olmaya göre bazı dezavantajlara sahiptir.

Oy Kullanmak 

En temel fark olarak, federal seçimlerde (Başkanlık Seçimi gibi) oy kullanamazsınız. Bu yönde bir girişimde bulunmak suç kabul edilmektedir ve vatandaş olmanızı kalıcı olarak engelleyebilir.  

Yine de bazı eyaletler yerel seçimlerde Amerika’da oturum izni sahiplerinin oy kullanabilmesine izin vermektedir. Elbette önceden bunu kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir hakkınız yoksa vatandaş olamayacağınız gibi Amerika’da bulunma statünüzü de kaybedebilirsiniz. 

Seyahat Etmek 

Green Card’ın Amerika’daki yasal varlığınızın kanıtı olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle seyahat ederken mutlaka yanınızda olmalı. Ayrıca ABD dışına bir yıldan daha uzun süreli seyahatlerde dikkatli olmanız gerektiğini belirtelim.  

Eğer bir yıl ve üzeri süreyle Amerika dışında kalmayı planlıyorsanız Form I-131 yeniden giriş izni başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu izin iki yıla kadar geçerli olabilir. Eğer bu izni almadan uzun süreli olarak Amerika’yı terk ederseniz sürekli oturum izninizi kaybedebilirsiniz. 

Green Card Aldıktan Sonra Amerikan Vatandaşı Olmak 

Amerikan vatandaşlığına başvurmak istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel noktalar bulunmaktadır. 

amerika vatandaşı nasıl olunur

Çoğu yasal oturum izni sahibinin ABD vatandaşlığına başvurmadan önce 5 yıl beklemesi gerekir. Burada istisna olarak Amerika vatandaşı olmak için 3 yıl evli kaldıktan sonra Amerika’da oturma izninizi vatandaşlığa dönüştürme başvurusunda bulunabilirsiniz.  

Amerika’da evlilik yoluyla vatandaşlık için oturma izni ile ABD’de bulunduğunuz sürenin tamamlanmasına 90 gün kala ABD vatandaşlık başvurunuzu (N-400) başlatma hakkınız doğmaktadır.  

N-400 başvurunuzu yaptığınızda Amerikan vatandaşlığı için bulunma sürenizle ilgili karşılamanız gereken bazı şartlar bulunur. 

Evlilik yoluyla Green Card aldıysanız geçmiş 36 ayın minimum 18’inde ABD’de bulunmuş olmalısınız. Diğer kategoriler ile başvurularda da bu süre geçen 60 ayın 30’un da Amerika’da bulunmanızdır. 

Bu konu biraz karmaşık görünebilir. Amerikan vatandaşlığına geçiş başvurusunda böyle bir ayrıma gidilmesi, ABD’de ikamet edebilme hakkı ile fiziksel olarak Amerika’da bulunmak arasındaki farktan dolayıdır. 

Amerikan vatandaşı olabilmek için ABD’deki fiziksel varlığınızın kesintiye uğramamış olması gerekir. Burada istisna olarak altı aydan az süreyle ülke dışına çıkmanız oturum izni durumunuzu etkilemez. Ancak altı aydan fazla ve bir yıldan az süreli ayrılıklar genel olarak kural ihlali görünebilmektedir. 

Yukarıdaki detaylara dikkat ettiğiniz sürece Green Card aldıktan sonra rahatlıkla Amerika’daki hayatınıza devam edebilir ve gereklilikleri karşıladığınız zaman vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Son olarak eklemek gerekir ki, Amerika’da ağır bir suç işlemeniz durumunda tahmin edebileceğiniz gibi oturum izniniz sonlandırılıp sınır dışı edilebilirsiniz. 

EB3 vizesi ile Amerika’da bir iş garantisiyle çalışabileceğinizi biliyor musunuz? Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa ya da daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

Sıkça Sorulan Sorular 

Green Card İptal Edilebilir mi? 

Eğer artık Amerika’da ikamet etmek istemiyor ya da başka bir nedenle daimi göçmenliğinizi iptal etmek istiyorsanız Form I-407 ile ücretsiz olarak iptal başvurusu yapabilirsiniz.  Oturum izninizi iptal etmek gelecekte yapacağınız göçmenlik başvurularını etkilemeyecektir. Ancak bu kararı verirken iyi düşünmelisiniz çünkü başvuru bir kez yapıldıktan sonra geri alınamaz.  

Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorunda mıyım? 

Sürekli oturum izni sahipleri Amerika dışına kısa süreli olarak çıkabilirler. Ancak Green Card aldıktan sonra sizden Amerika’yı öncelikli yerleşim yeriniz olarak benimsemeniz beklenir. Bunun aksi yönde bir durum tespitinde daimi göçmenlik statünüzü terk etmiş sayılırsınız.  Bu kriterin karşılanmasında genel olarak bir yıldan fazla süreli Amerika’yı terk edip etmediğinize bakılmaktadır. Eğer bir yıldan uzun süreli olarak ülkeyi terk etmeniz gerekiyorsa, oturum izninizi tehlikeye atmamak için ülkeden ayrılmadan önce Form I-131 Yeniden Giriş İzni başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz. 

Green Card Kaç Yıl Geçerlidir? 

Green Card geçerlilik süresi 10 yıldır. Yasalara ya da daimi ikametgahınıza aykırı bir davranışta bulunmadığınız sürece son geçerlilik tarihi yaklaştığında daimi oturum hakkınızın yenilenmesi için başvuruda bulunabilir ve Amerika’daki hayatınıza devam edebilirsiniz. Eğer oturum izniniz şartlı ise (Conditional) 2 yıl geçerlidir. Süre bitimine yaklaştığınızda şartın kaldırılması için başvuru yapabilirsiniz. 

Green Card Üzerinden Pasaport Alabilir miyim? 

Daimi ikametgah hakkınız üzerinden pasaport alabilmeniz mümkün değildir. Amerikan pasaportu alabilmek için ülke vatandaşı olmanız gerekmektedir.  

Daimi Göçmenlik ya da Oturum İzni Nedir? 

Amerika Birleşik Devletleri’nin ülke vatandaşı olmayan ancak Amerika’da yaşamak ve çalışmak isteyen kişiler için oluşturduğu program Yasal Daimi Göçmenlik olarak adlandırılmaktadır. Program daha çok, verilen kimlik benzeri kartın yeşil olmasından dolayı Green Card adıyla bilinmektedir. 

Green Card Başvurum Devam Ederken Amerika’da Çalışabilir miyim? 

Eğer halihazırda H-1B ya da L-1 gibi göçmen olmayan bir çalışma vizesi ile Amerika’da bulunuyorsanız başvuru süresince çalışmaya devam edebilirsiniz. Öte yandan Amerika’da bulunmuyorsanız öncelikle yasal işlemleri tamamlamanız ve onay alarak ülkeye gelip çalışma izni başvurusu yapmanız gerekmektedir.  

Green Card Almak Ne Kadar Sürer? 

Yaptığınız başvuru kategorisine, ülkenize ve sizin durumunuza bağlı olarak değişmekle birlikte genel bir zaman aralığı vermek gerekirse 10 ay ile 3 yıl arasında bir zaman içinde Green Card sahibi olabilirsiniz. 

Green Card Çıktıktan Sonra Hemen Gitmek Zorunlu mu? 

Green Card çıktı ama gitmedim diyen kişilerin endişelenmesi gereken yasal bir yaptırım ya da gelecekteki başvuruları etkileyen bir durum yoktur. Öte yandan belirlenen tarihlerde başvuru yapılmaması hakkınızı o çekiliş yılı için kaybetmenize neden olacaktır.

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?