fbpx
 Ne Zaman EB3 Vizesi Başvurusu Yapmalısınız?

Ne Zaman EB3 Vizesi Başvurusu Yapmalısınız?

EB3 programı oldukça zaman alan ve pek çok aşamadan oluşan bir başvuru süreci içermektedir. Başvurunuzu doğru zamanda yapmanız ilerde sorun yaşamamanız açısından önemli.

EB3 başvurunuza başlarken öncelikle maliyetleri karşılayıp karşılayamayacağınızı iyi bilmeniz gerekmekte. Bu konuda elbette sponsorunuz ile yapacağınız anlaşmanın da önemli bir yeri var çünkü maliyetlerin bir kısmını işvereninizin karşılaması gerekecektir.

Bu soruya tatmin edici bir cevabınız varsa diğer önemli noktalara bakabiliriz.

Başvuru Sürecinde Amerika’da mı Olacaksınız Yoksa Kendi Ülkenizde mi?

Bu soru oldukça önemli çünkü Amerika’da EB-3 için yapacağınız işlem statü değişikliği olacaktır. Yani var olan vizenizi EB3’e değiştirmeniz gerekir. ABD dışından yapacağınız başvurularda ise konsolosluk üzerinden EB3 vizesi için başvuru yapmalısınız.

EB3 vizesine ne zaman başvurmak gerekir?

Eğer başvuru sürecinde ABD’de bulunacaksanız mümkün olan en kısa sürede işlemleri başlatmalısınız. Çünkü yasal olarak varlığınızı koruyan, var olan vizeniz geçerliyken süreci tamamlamanız gerekir

Özellikle F1 vizesi ile gelen uluslararası öğrenciler uygulamalı eğitim (OPT) fırsatından yararlanarak bir yıl daha Amerika’da yaşamaya devam edebilmekte.

Siz de OPT ile Amerika’da bulunuyorsanız beklemeden EB3 başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

Unutmayın ki OPT ile edindiğiniz geçici göçmenlik sona erecek ve eğer EB3 başvurunuzda çalışma onayı (EAD) aşamasını henüz geçmediyseniz sorun yaşayabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise OPT başvurusu yapmadan, mezuniyetinize bir yıl kala EB3 başvurusu yapmaktır. Bu sayede mezun olduktan sonra size sınırlı süreyle verilen OPT ile uğraşmadan doğrudan yaşama ve çalışma hakkı elde etmiş olursunuz.

Eğer herhangi başka bir vize türüyle Amerika’da bulunuyorsanız da mümkün olan en kısa sürede başvuru yapmak doğru bir karar olacaktır. Mevcut bir vizeniz olduğu sürece istediğiniz zaman başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Değilseniz EB3 Vize Başvurunuzu Ne Zaman Yapmanız Gerekir?

Bu durumda daha esnek davranabilirsiniz çünkü size sunulan bir vize süresi sınır yoktur ve kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman başvurunuzu başlatabilirsiniz.

EB3 programı ile Amerika’da çalışmak ve yeni bir hayata başlamak mümkün. Sponsor bulmaktan hukuki desteğe kadar tüm süreçte destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?