fbpx
 EB3 Green Card Sizin için Uygun Tercih mi?

EB3 Green Card Sizin için Uygun Tercih mi?

EB3 başvurusunda bulunan kişiler bazen başvurdukları iş konusunda eğitim seviyeleri nedeniyle kabul edilmeyecekleri düşüncesine kapılmaktadır. Bu soru yapılan pek çok başvuruda görülen tipik sorulardan bir tanesi.

Elbette bu sorunun USCIS ile ya da konsoloslukta yaptığınız mülakatta da karşınıza çıkması mümkün. Yetkililer size, “Neden bir doktor, mühendis, avukat ya da yazılımcı olmanıza rağmen vasıf gerektirmeyen bir iş için başvuruyorsunuz?” diye sorabilir.

Peki böyle bir soruya nasıl cevap vermek gerekiyor?

Çok net bir şekilde belirtmeliyiz ki EB-3 vizesine vasıfsız bir iş için başvurduğunuzda aranan şartlar bir sponsorunuz olması, İş Sertifikası ve sunulan işin tam zamanlı olmasıdır. Eğer sponsorunuz ile iş konusunda bir anlaşmaya vardıysanız ve yine sponsorunuz ABD’de istediği şartları karşılayan bir çalışan bulamadığını ispat etmişse EB3 gerekliliklerini yerini getirmiş olursunuz. Sahip olduğunuz diplomalar ya da önceki işiniz, niteliksiz olarak EB3 almanız için herhangi bir sorun teşkil etmez.

Yasada EB3 vasıfsız çalışan kategorisi şu şekilde belirtilmektedir: Geçici ya da mevsimsel nitelikte olmayan, 2 yıldan az eğitim ve deneyim gerektiren işlerde vasıfsız iş gücü için kullanılabilir.

Kural açık şekilde belirtilmiş olsa da USCIS ya da konsolosluk yetkilileri bu konularda sorular sorabilmektedir. Ancak unutmayın ki bu sorular vizeye uygun olup olmadığınızdan ziyade sizin başvuru niyetinizi anlamaya yönelik sorulardır. Bu sorunun temel kaynağı başvurduğunuz işi uzun süreli yapıp yapmayacağınızı anlamak içindir. Çünkü genel olarak sadece Yeşil Kart için bahsedilen işin yapılacağı düşünülmektedir.

Bu nedenle mülakat yaptığınız yetkilileri Amerika’ya vardığınızda gerçekten bu işi yapmayı planladığınıza ikna etmeniz gerekmektedir. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, yetkililerin sadece başvuran kişilerin geçmiş iş deneyimlerine ve sosyoekonomik durumlarına bakarak, herhangi bir kanıt olmaksızın başvuruda bahsedilen işi yapmayacağına dair bir beyanda bulunmasını yasaklamaktadır.

eb3 vizesi sizin için uygun mu?

Bir doktor, avukat, mühendis ya da herhangi başka bir diplomalı mesleğe sahip olabilirsiniz. EB3 niteliksiz istihdam kategorisindeki şartları yerine getirdiğiniz sürece bunlar vize almanızda ya da statü değişikliği yapmanızda engel değildir.

Eğitim seviyeniz ne olursa olsun Amerika’da yaşamak ya da EB3 vizesine geçiş yapmak istiyorsanız detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?