fbpx
 Meslek ve Eğitim Şartsız Green Card Almak ve Vatandaşlık

Meslek ve Eğitim Şartsız Green Card Almak ve Vatandaşlık

Green Card genel anlamda 10 yıl süreyle size verilir. Eğer herhangi bir ihlalde bulunmadıysanız yenileme yaparak özgürce ABD’de yaşama fırsatınız bulunur. Yenileme konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Sahip olduğunuz sürekli oturum iznini Amerikan vatandaşlığı elde edene kadar kullanabilirsiniz.

Evlilik durumunda 3 ve diğer durumlarda 5 yıl Amerika Green Card’ınız ile hayatınızı devam ettirdikten sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Gerekli şartları yerine getirdiğiniz sürece Green Card’tan vatandaşlığa geçiş başvurusu ve süreci hiç de zor değildir. Elbette ABD vatandaşı olmak için sicilinizin temiz olması ve herhangi bir ihlalde bulunmamış olmanız gerekir.

Green Card’tan vatandaşlığa geçiş bir yıl ile 18 ay arasında sürmektedir. Bu sürecin içerisinde belgelerin teslimi, mülakat, vatandaşlık ve İngilizce yeterlilik sınavı gibi bölümler bulunmaktadır. Tüm bu süreçleri sağlıklı bir şekilde ilerledikten sonra Amerikan vatandaşı olmaya hazırsınız demektir.

Peki Bir Üniversite Diploması ya da İş Deneyimi Olmadan Amerika’da Çalışabilmek Mümkün Mü?

EB-3 Green Card, nitelikli ya da niteliksiz, lisans derecesi olan ya da olmayan herkesin Amerika’da çalışmak için başvurabileceği harika bir fırsattır.

Vasıfsız işçi olarak Amerika'da çalışmak mümkün.

Yaygın olarak sanılanın aksine Amerika Birleşik Devletleri’ne sadece 4 yıllık üniversite eğitimi ve üzeri akademik derecelere sahip insanlar gitmiyor. Ülkenin aynı zamanda büyük bir vasıfsız çalışan ihtiyacı bulunmaktadır ve bu ihtiyacı karşılamak için her yıl on binlerce insana EB-3 vizesi verilmektedir.

Amerika’da çalışmak ve ABD Green Card sahibi olmak istiyorsanız bir sponsor işveren ile bu imkansız değil.

4 Adımda EB-3 ile Green Card Üzerinden Amerikan Vatandaşı Olmak

Green Card sahibi olarak geldiğiniz Amerika’da vatandaşlık sürecinde atmanız gereken adımlar genel hatlarıyla aşağıda sıraladığımız 4 adım gibi olacaktır.

  1. Adım – Sponsor İşvereniniz ile Amerika’da Çalışmaya Başlayın
  2. Adım – 5 yıl Amerika’da Sürekli Olarak Bulunun
  3. Adım – Vatandaşlık için Başvurunuzu Yapın
  4. Adım – Amerikan Vatandaşı Olun

Şimdi her bir adımın detaylarına bakalım.

Sponsor İşvereniniz ile Amerika’da Çalışmaya Başlayın

İstihdam temelli Green Card almak için EB-3 programına başvurduktan sonra ortalama 2 yıllık sürecin ardından Amerika’daki hayatınıza McDonald’s ya da Wendys’ gibi bir işletmede çalışarak başlamış olursunuz.

Yaptığınız sözleşme gereği 1 yıl boyunca size sponsor olan işveren ile çalışmanız gerekiyor. Elbette bu 1 yıllık süre bitimi sonunda başka bir işte çalışmaya başlayabilirsiniz ya da işinizden memnunsanız ve sponsorunuz ile anlaşırsanız aynı yerde de çalışmaya devam edebilirsiniz.

Bu konuda Amerika’da sürekli oturum izni sahibi olmak sizin için güzel bir avantaj. Örneğin göçmen olmayan H-1B çalışma vizesiyle ya da J-1 öğrenci vizesiyle Amerika’da bulunduğunuzu varsayalım.

Bu türde bir statü size yalnızca eğitim alma ya da size sponsor olan işveren için çalışabilme imkanı sunmaktadır. Eğer işvereninizi değiştirmek isterseniz size sponsor olacak yeni bir şirket bulmanız gerekecektir.

EB3 ise 1 yıllık çalışma sonunda yeterliliklerini karşıladığınız başka herhangi bir işi yapabilme özgürlüğü sağlamaktadır.

5 yıl Amerika’da Sürekli Olarak Bulunun

Amerikan vatandaşı olabilmek için en önemli kriterlerden birisi, belirli bir süre Green Card sahibi olarak Amerika’da bulunmanız gerekliliğidir. Doğrudan Amerikan vatandaşı olabilmek mümkün değil.

Sponsor işveren yoluyla Green Card sahibi olduysanız sürekli olarak 5 yıl boyunca Amerika’da bulunmuş olmalısınız. Bu sürekli bulunma durumu, 6 aydan uzun süreli olarak Amerika’yı terk etmemek olarak açıklanabilir.

Eğer 6 ile 12 ay arasında bir süre terk etme durumundaysanız önceden bunun bildirilmesi gelecekteki başvurularınız için doğru olacaktır. Öte yandan 1 yıldan uzun süreli olarak ülke dışında bulunursanız gerekli izinleri önceden almış olsanız bile vatandaşlık için fazladan beklemeniz gerekecektir.

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin (USCIS) vatandaşlık için uygun olup olmadığınızı bulabilmeniz adına soru-cevap üzerine ilerleyen bir sayfası bulunuyor. Dilerseniz bu sayfadan uygunluğunuzu ölçebilirsiniz.

Vatandaşlık için Başvurunuzu Yapın

Amerika’da bir örneğin McDonald’s şubesinde çalışarak başlayan hayatınız hızla ilerleyerek 5 yıla yaklaştığında artık Amerikan vatandaşı olmak için kolları sıvayabilirsiniz.

Bu konuda başvurunun kabul edilmesi, incelenmesi ve onaylanması gibi durumlar zaman aldığı için 5 yılın dolmasına 90 gün kala başvuru yapabilme hakkınız doğuyor. Elbette bu süreyi de beklemeden sağlamanız gereken belgeleri toplamanız işlemlere bir an önce başlayabilmek için önemli.

Tamamlanması gereken süre dışında sabıka kaydınızın temiz olması, Green Card sahibi olarak üstlendiğiniz sorumluluklara uymuş olmanız, İngilizce yeterliliğiniz ve Yurttaşlık Bilgisi konularına hakimiyetiniz vatandaşlık sürecine başlamadan önce kontrol etmeniz gerekenler arasında olmalıdır.

Amerikan Vatandaşı Olun

Tüm gereklilikleri karşıladıktan sonra başvuru, mülakat ve son olarak Bağlılık Yemini (Oath of Allegiance) ile resmen bir Amerikan vatandaşı olmuş olursunuz.

Genel hatlarıyla değindiğimiz Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur? konusu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda Amerika’da çalışmak için ne gerekli sorusuna cevap arayan sizler için yüksek eğitim seviyeniz ya da uzun yıllar iş deneyiminiz olmasa bile yeni kıtada sponsor işveren ile başlayacak serüveninizin nasıl vatandaşlığa dönüşebileceğinden bahsettik.

Tüm süreçte size rehberlik edecek profesyonel bir yardımla siz de EB-3 vizesi alabilir ve Amerika’da yeni bir hayata başlayabilirsiniz. Uygunluğunuzu ölçmek için şimdi sistemimize kaydolun ve yeni hayatınızın en büyük adımını atın.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?