fbpx
 Eyaletlere Göre Amerika Ev Fiyatları

Eyaletlere Göre Amerika Ev Fiyatları

Amerika göçmenlerin sıklıkla tercih ettiği ülkeler arasında olan Amerika, hem üst düzey eğitim hem de dünyaca ünlü şirketlere ev sahipliği ile cazip yaşam fırsatları sunar. Elbette tüm imkanlardan faydalanmak için ülkede öncelikli olarak barınma ihtiyacınızı gidermeniz gerekir. Bu noktada en doğru seçimi yapabilmek adına Amerika ev fiyatları araştırması oldukça önemli.

Amerika’da yaşamak isteyenler için Amerika’da ev satın almak veya ev kiralamak konusu üzerine hazırladığımız bu yazımızda, eyaletlere göre satılık ve kiralık Amerika ev fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:

Kimler Amerika’dan Ev Alabilir?

Amerika’dan ev satın almak için vatandaşlık gibi sınırlamalar yoktur. İsteyen herkes Amerika’dan ev satın alabilir. Bununla birlikte, ev almak için daimi olarak ABD’de ikamet etmenize de gerek yoktur. Sürekli olarak o evde yaşamayacak olsanız da bir yaz evi veya yatırım amaçlı olarak da ev alabilirsiniz.

Amerika’da ev satın almak istiyorsanız ve orada yaşıyorsanız mortgage (borç alıp taksitli ödemeler yaparak) almanız mümkündür. Mortgage için ABD vatandaşı olmanıza gerek yoktur, ancak uygun görülmeniz için belirlenen şartlara uymanız ve vergi yasalarına dikkat etmeniz önemlidir.

Yazımızın devamında Amerika ev fiyatları ile detaylı bilgi alarak, bütçenize uygunluğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Amerika Kiralık Ev Fiyatları

Amerika kiralık ev fiyatları eyalete ve şehre göre değişiklik göstermektedir. Mississippi, Oklahoma gibi eyaletler ABD genelinde kira ve yaşam maliyeti ucuz görülürken New York, California gibi eyaletler oldukça pahalıdır.

Göçmenlerin neredeyse yarısı (%45) Kaliforniya, Texas, New York ve Florida’da yaşamaktadır. Bu bölgelere olan talepten dolayı yaşam masrafları ve ev kiraları diğer eyaletlere göre oldukça yüksektir.

Öte yandan Tennessee, Ohio, Pennsylvania ve South Carolina kira ve yaşam maliyeti bakımından daha uygun fiyatlara sahiptir. Amerika kiralık ev sitelerine bakarak istediğiniz eyalet ve şehirden kendinize göre bir ev bulabilirsiniz.

Ayrıca, Amerika kiralık ev fiyatları son zamanlarda artış gösterse de, bütçenize uygun bir bölgede ev kiralamanız mümkündür. Kiralık evlere bakarken, bölgenin işinize veya okulunuza yakınlığına dikkat etmelisiniz. Eğer işiniz veya okulunuz kira bakımından pahalı bir bölgedeyse bile, şehrin dışında kalan yakın bölgelerde uygun fiyatlı kiralık evler de bulunabilir.

New York Ev Kiraları

amerika'da ev kiralamak

New York en pahalı eyaletler arasında ilk onda yer alır. Modern çağın şehirleşme stili, gökdelenleri, dünyaca tanınan restoran, otel, mağazaları ve Central Park ile ünlenen New York, göçmenler tarafından da en çok tercih edilen eyaletler arasındadır.

New York’taki daire fiyatları yaşadığınız bölgeye, binaya ve ev tipine göre değişiklik gösterirken, genel olarak stüdyolar için 3425 USD’den başlamaktadır. Bununla birlikte 1+1 fiyatları 4200, 2+1 fiyatları ise 5272 USD’yi bulur. 3+1 daireler ise 6100 USD’nin üzerindedir. 

Kaliforniya Ev Kiraları

amerika'da satın almak için ev fiyatları

Kaliforniya göçmenler tarafından en çok ilgi gören eyaletler arasında önde gelenlerden birisidir. Kira fiyatları New York’a kıyasla ucuz görülürken, ABD geneline göre kıyaslandığında yüksek ev fiyatları vardır. Ünlü sahilleri, iş fırsatları ve eğitim olanaklarıyla dikkat çeken Kaliforniya en çok Los Angeles ve Hollywood ile bilinir.

Kaliforniya’da stüdyo daireler 1698 USD’den başlarken 1+1 daireler 2395 USD’dir. Ayrıca 2+1 evler 3190, 3+1’ler 4378 USD’yi bulur. Bu fiyatlar eyaletin genel kiralarına göre ortalama rakamlar olarak belirlenmiştir, bu nedenle bölgeye, binaya ve farklı unsurlara göre değişiklik gösterebilir. 

Florida Ev Kiraları

amerika kiralık ev siteleri

Miami sahiliyle ün salmış Florida da özellikle son zamanlarda en çok göçmen alan eyaletlerden biridir. Karayipler’e yakınlığı, havası ve iş fırsatları ile oldukça ilgi gören bir eyalet olarak Florida’nın ev kiraları diğer bölgelere kıyasla daha pahalıdır.

Florida’daki kiralık daire fiyatları stüdyo için 854’den başlarken 1+1’ler için 943 USD’dir. Aynı zamanda, 2+1 daireler 1134, 3+1 daireler ise 1507 USD olarak ortalama ücretlere sahiptir.

Texas Ev Kiraları

amerika'da ucuz ev fiyatları

Yerleşik hayata en uygun eyaletlerden olan Texas; geniş sokakları, müstakil evleri ve şehirle kırsalın bir araya gelmesiyle göçmen ailelerin gözde yerleşim noktalarından bu bölge, New York ve Kaliforniya gibi en çok göçmen alan eyaletlere kıyasla daha ucuzdur.

Texas’ta stüdyo daireler 684 USD’yken, 1+1 daireler 755 dolardır. Ayrıca 2+1 evler ortalama olarak 907 USD, 3+1 evler ise 1223 dolar civarındadır. Bu fiyatlar yaşadığınız şehre, eve, mahalleye göre değişiklik gösterse de ortalama rakamlar bu şekilde belirtilebilir.

Tennessee Ev Kiraları

amerikada ev satın almak

Tennessee yaşam maliyeti diğer eyaletlere kıyasla ucuz görülen bölgelerden biri olarak kırsallığı, doğal güzelliği, manzaraları ile öne çıkar. Eyalet genelinde stüdyo fiyatları 887 USD civarındayken, 1+1 daireleri ise 952 dolardır. Aynı zamanda 2+1 daireler 1156 USD’yken, 3+1 evleri ise 1507 dolar şeklindedir.

Ohio Ev Kiraları

amerika daire fiyatları

Ohio ekonomikliği ile ön plana çıkarken, kırsal güzelliği ile de dikkat çeken eyaletlerden biridir. Ohio’da ortalama stüdyo fiyatı 587 USD, 1+1 fiyatı 603 USD, 2+1 daireler 794 USD, 3+1 evler ise 999 USD olarak değişiklik gösterir.

EB3 vizesi ile Ohio’da iş sahibi olarak Green Card ile Amerika’da yaşamak ister misiniz? Sitemize üye olun ve uygun iş pozisyonlarını inceleyin.

Pennsylvania Ev Kiraları

amerikada evler ortalama ne kadar

Pennsylvania eyaleti kaliteli üniversiteleri ve ucuz yaşam maliyetiyle son zamanlarda ekonomik geçinmek isteyen kişilerin durağı olmuştur. Stüdyolar 747 dolar civarında değişiklik gösterirken, 1+1 daireler 917 USD, 2+1 daireler ise 1117 USD’dir. 

Eğer öğrenciyseniz, ev arkadaşları edinerek 1483 dolar civarında olan 3+1 evlerden birini tutarak daha uygun fiyata kira ödeme şansı elde edebilirsiniz.

South Carolina Ev Kiraları

amerikada ucuz kiralık ev

South Carolina en uygun kira fiyatları olan eyaletlerden biridir. Sıcak havasıyla bilinen South Carolina sahilleri, dağ manzaraları ve doğal güzelliği ile dikkat çeker.

Stüdyo daireler 622 USD’yken, 1+1 daireler büyük bir fark göstermeyerek 626 USD civarındadır. Bunun yanı sıra, 2+1 daireler 780 dolar, 3+1’ler ise 1109 USD ortalama fiyatlarındadır.

Amerika Satılık Ev Fiyatları

Amerika satılık ev fiyatları genellikle kırsal ve az şehirleşmiş bölgelerde daha ucuzdur. Pahalı olduğu düşünülse de, iyi bir araştırma ile Amerika’da ucuz ev fiyatları yakalanabilir. Ev fiyatları eyalete, şehre, mahalleye göre değişiklik gösterirken evin yeniliği, yaşı, genel durumu da fiyat belirleyen faktörlerdendir. 

Yabancı uyruklu biri olarak ABD’de ev almayı düşünüyorsanız mortgage alma şansınız vardır, ancak uygunluğunuza, vergi yükümlülüğünüze ve mortgage şartlarına dikkat etmenizi öneririz.

Amerika ev fiyatları yıllar içinde artış veya azalış gösterse de, eyaletler genelinde bir artış söz konusudur.

 • New York 

New York’taki ortalama ev fiyatı 720,000 USD’dir. Geçtiğimiz yıl (2022) Haziran ayında 763,000 dolar olan ortalama ev fiyatları, bu sene düşüş göstermiştir.

 • Kaliforniya 

Kaliforniya’daki ev fiyatları, New York’la beraber geçtiğimiz seneye kıyasla düşüştedir. Geçtiğimiz yazda 893.200 USD olan ev fiyatları, bu sene 836,110 USD olmuştur.

 • Florida 

Florida’da bu yıl ortalama bir ev fiyatı 410,000 USD’dir. Ancak, Miami bölgesi popülerliği ve daha lüks evlerin yoğunluğu nedeniyle 585,000 dolar ortalaması ile Florida bölgesinin en pahalı evlerinin olduğu bölgedir. 

 • Texas 

Texas göçmenlerin gözdesi olmasına rağmen uygun sayılabilecek ev fiyatlarına sahiptir. Genel ortalaması 326,800 dolar olan Texas’ta bu sene fiyatlarda %4 düşüş yapılması bekleniyor.

 • Tennessee 

Tennessee’de ortalama bir ev fiyatı 360,000 dolar civarındadır. Tennessee geçtiğimiz yıla göre ev fiyatlarında %2.1 artış göstermiştir. Ancak bu artışa rağmen, Tennessee hala Amerika’nın en uygun fiyatlı eyaletleri arasında yer alır.

 • Ohio

Ohio Eyaleti de Tennessee gibi geçtiğimiz yıla kıyasla ev fiyatlarında artış göstermiştir. Geçtiğimiz yıl 247,525 dolar olan ev fiyatları, %2.5 yükselişle 253,826 USD’ye ulaşmıştır.

 • Pennsylvania 

Pennsylvania Ulusal Emlakçılar Birliğinin verilerine göre ABD genelinde en düşük ev fiyatlarına sahip olan Eyaletlerden biridir. Ev fiyatlarının ortalama olarak 244,500 USD olmasıyla tüm eyaletlerin geneline göre 100,000 dolar daha ucuzdur.

 • South Carolina 

South Carolina’da 2021’de 255,000 dolar olan ortalama ev fiyatları 2023’de 311,032 USD’ye kadar yükselmiştir. South Carolina %22’nin üzerinde bir artışla en hızlı ev fiyat artışı gören eyaletlerden biri olmuştur.

Amerika Ev İlanları (Emlak) Siteleri

Amerika kiralık ev siteleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. ABD genelinde ev ilanları için en çok kullanılan emlak siteleri Zillow, Realtor ve Trulia’dır. Bu websitelerinden tüm Eyaletlerdeki hem kiralık hem de satılık evleri bulabilirsiniz.

Bu popüler websiteleri inceleyerek, Amerika’da emlak fiyatları nasıldır güncel olarak öğrenebilirsiniz.

Amerika’da En Ucuz Evlerin Olduğu Eyaletler Hangileridir?

amerikada evler pahalı mı

Amerika’da en ucuz ev fiyatları genellikle kırsal veya fazla şehirleşmemiş eyaletlerdedir. 

Bütçeniz dar olsa da ev almak istiyor ve Amerika’da hangi eyalette yaşanır diye soruyorsanız, aşağıdaki listede en ucuz ev fiyatları olan eyaletleri bulabilirsiniz:

 • West Virginia – Ortalama Ev Fiyatı: $146,578
 • Mississippi – Ortalama Ev Fiyatı: $162,292
 • Arkansas – Ortalama Ev Fiyatı: $178,744
 • Louisiana – Ortalama Ev Fiyatı: $182,959
 • Oklahoma – Ortalama Ev Fiyatı: $188,453
 • Kentucky – Ortalama Ev Fiyatı: $190,037
 • Iowa – Ortalama Ev Fiyatı: $200,038
 • Ohio – Ortalama Ev Fiyatı: $205,800
 • Alabama – Ortalama Ev Fiyatı: $206,044
 • Kansas – Ortalama Ev Fiyatı: $210,742

Ayrıca bakınız: Amerika’da Hangi Eyalette Yaşanır

Amerika’da Ev Kiralamak mı Yoksa Satın Almak mı Daha Mantıklı?

Eğer ABD’de yaşıyor veya yaşamayı planlıyorsanız kira ve ev satın alma konusunda kararsız kalmış olabilirsiniz.

Ev satın almak düzenli ve yerleşik bir hayat şekli, vergi avantajları ve yatırım imkanı sunar. Bunun yanı sıra ev kiralamak aylık mortgage ödemekten daha ucuz olduğu için oldukça çekicidir.

Amerika kiralık ev siteleri bütçenizi göz önünde bulundurarak seçim yapmanıza ve emlak fiyatlarını karşılaştırarak satın alma veya kiralama konusunda daha etkili karar vermenize yardım eder.

Değerlendirmenizi yaparken Amerika’da ne kadar süreliğine yaşamak istediğinize, varsa eşiniz ve çocuklarınızın sizinle yaşayıp yaşamayacağına, aylık gelirinize ve masraflarınıza, yaşadığınız eyalet ve şehirden memnuniyetinize dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

EB3 ile Amerika’da Yaşamak İstediğiniz Eyalette İşiniz Hazır Green Card Edinin

Amerika’da yeni bir hayat işiniz hazır ve vize süresi sorunu olmadan, EB3 Green Card başvurusu ile mümkün. Üstelik 5 yıl ülkede kaldıktan sonra Amerika vatandaşlık hakkı da elde edebilme şansınız bulunmakta.

Şimdi siz ve Amerika’da sponsor işverenler arasında aracı firma olarak hizmet verdiğimiz sitemize üye olarak Amerika genelinde açık iş pozisyonlarımızı görebilir, size en uygun eyalet ve şehri seçerek ilk adımı atabilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!