fbpx
 Green Card ile Amerikan Vatandaşlığı Almak

Green Card ile Amerikan Vatandaşlığı Almak

Amerika vatandaşı olmak, pek çok daimi ikametgah yani Green Card sahibinin hayalleri arasında yer almaktadır. Peki Amerikan vatandaşı olmak isterseniz sizi nasıl bir süreç bekliyor?

Bilindiği üzere Amerikan vatandaşı olmanın Green Card sahibi olmaya göre sunduğu bazı avantajlar var. Bunlar arasında sınır dışı edilme korkusu yaşamadan hayatınıza devam etmek, seçimlerde oy kullanabilmek, Green Card’ınızı kaybetme endişesi yaşamadan yurtdışına çıkabilmek ve Amerika dışındaki akrabalarınızın göç etmesine daha kolay yardımcı olabilmek öne çıkan iyi yönler arasında gösterilebilir. 

Ancak Green Card alır almaz ABD vatandaşlığına başvurmak mümkün değil. Bunun için birkaç yıl beklemeniz ve bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. 

Aile, sponsor işveren ya da çekiliş yoluyla Green Card Nedir? detaylarıyla öğrenmek için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda Amerika Vatandaşlığı nasıl alınır sorusu için beklemeniz gereken süreden, gerekliliklerden ve aşamalardan detaylarıyla bahsedeceğiz. 

8 Adımda Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur?

Temel başlıklarıyla Amerika’da vatandaşlığa başvurduğunuzda aşağıdaki süreçlerden geçiyor olacaksınız. 

 1. Adım: Amerikan Vatandaşlığı için Uygunluk 
 1. Adım: N-400 Formu ile Başvurunun Hazırlanması 
 1. Adım: Vatandaşlık Başvurusunun İşleme Alınması 
 1. Adım: Biyometrik Verilerinizin İşlenmesi 
 1. Adım: Vatandaşlık Mülakatı Süreci 
 1. Adım: İngilizce Yeterliliği ve Yurttaşlık Bilgisi Testi 
 1. Adım: Kararın Açıklanması 
 1. Adım: Yemin Töreni ve Resmi Vatandaşlık

Amerikan vatandaşlığı ile Green Card arasındaki fark nedir? öğrenmek için ilgili içerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi her bir süreci detaylarıyla inceleyelim. 

Amerika Vatandaşı Nasıl Olunur? 

Vatandaşlık başvurusunun ilk aşamasından sonuna kadar aşağıdaki sırayla süreçleri geçmeniz gerekmektedir. 

 1. Adım: Amerika Vatandaşlık Şartları için Uygunluk 

Amerika vatandaşı olma şartları arasındaki 6 uygunluk kriteri aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

 • Başvuru yaptığınız tarihten önceki 5 yıl (Evlilik yoluyla başvuru yapılıyorsa 3 yıl) boyunca ABD’de yaşamış olmalısınız. 
 • Vatandaşlık başvurusu yaptığınız eyalette 3 aydır yaşıyor olmalısınız. 
 • 5 yıldır ABD’deki sürekli ikametgahınızı kanıtlamalısınız. 
 • Bu 5 yılın en az 30 ayı boyunca Amerika’da fiziksel olarak bulunmuş olmalısınız. 
 • Temel düzeyde İngilizce okuma, yazma ve konuşma yeteneğine sahip olmalısınız. 
 • Amerika tarihi ve yönetimi hakkında temel bilgiye sahip olmalısınız. 

Amerika Vatandaşı Olabilmek için 5 Yıl Kuralı Nedir? 

İstisnaları olmakla birlikte temel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde en az beş yıl Green Card sahibi olarak yaşayana kadar ABD vatandaşlığına başvurmanız mümkün değildir.   

nasıl amerika vatandaşı olurum

Buradaki 5 yıl, tam olarak Green Card’ınız üzerindeki kesin tarihten itibaren geçen zamandır. Örneğin 10 Temmuz 2020’de Green Card’ınız onaylandıysa Amerikan vatandaşı olmak için 10 Temmuz 2025 tarihinde uygunluğu karşılamış olacaksınız. 

5 yıl kuralının en yaygın istisnası evlilik yoluyla Green Card almaktır. Normalde Green Card aldıktan sonra 5 yıl beklemeniz gerekirken, evlilik durumuyla Green Card sahibi olduysanız vatandaşlığa başvuru için beklemeniz gereken süre 3 yıla inmektedir. 

 1. Adım: N-400 Formunun Doldurulması ve Gerekli Belgelerin Sağlanması 

N-400 Formu Amerikan vatandaşı olmak istediğiniz zaman doldurmanız ve ABD Yurttaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine (USCIS) göndermeniz gereken bir formdur.  

Bu form üzerinde size ait şahsi bilgiler, evlilik durumunuz, eğitiminiz, mesleğiniz, aileniz, ABD’de bulunma durumunuz gibi pek çok detaydan soruları cevaplamanız ve belgelendirmeniz gerekir. 

N-400 Göndermek için 90 Günlük Erken Başvuru Kuralı 

Amerikan vatandaşı olmak için beş yıllık daimi ikamet şartı olmasına karşın, vatandaşlığa kabul başvurunuzu bu beş yılın tamamlanmasına 90 gün kala ABD Yurttaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine (USCIS) gönderebilirsiniz.  

Tipik bir vatandaşlık başvuru sürecinde mülakata çağırılmanız yaklaşık 90 gün sürmektedir. Bu nedenle 5 yılın tamamlanmasına 90 gün kala başvuru yapabilme imkanı sağlanır. 

Ancak burada son 90 günün kaldığından emin olmalısınız. Aksi halde başvurunuz doğrudan reddedilecektir.  

Amerikan Vatandaşı Olmak için Gereken Belgeler Nelerdir? 

Aşağıdaki belgeler öncelikle sahip olmanız gerekenler olarak sıralanabilir. 

 • Sahip olduğunuz Green Card’ın iki taraflı fotokopisi 
 • Başvuru ödemelerinin yapıldığına dair belgeler 
 • Mevcut evlilik durumunuza dair kanıtlar (Evlilik yoluyla yapılan başvurularda gereklidir.) 
 • Eğer Amerika dışında yaşıyorsanız isminiz ve başvuru numaranızı (Alien Registration Number) içeren iki adet pasaport standartlarında fotoğraf 

Yukarıda da sıraladığımız gibi USCIS’in N-400’ü işleme koyması, parmak izinizin alınması, başvurunuzu incelenmesi, mülakata alınmanız, İngilizce ve yurttaşlık bilgilerinizin test edilmesi gibi bir dizi süreçten geçmeniz gerekecektir. 

Başvurunuz, USCIS tarafından sağlanan N-400 formu kullanılarak posta yoluyla ya da online olarak gönderilebilir. Posta yoluyla gönderirken yaşadığınız eyalet ve posta servisine göre belgelerinizi göndermeniz gereken USCIS servisi farklılık gösterecektir. USCIS N-400 Başvurusu Doğrudan Dosya Gönderim Adresleri sayfasından detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

 1. Adım: Başvurunuzun İşleme Alınması  

Amerika vatandaşı olmak için N-400 başvuru formunu gönderdikten sonra USCIS size başvurunun alındığına dair bir bildirim (Notice of Action) gönderecektir. Gönderilen formu saklamanız gerekir. Bu form üzerindeki 10 haneli numara ile online olarak sürecin hangi aşamasında olduğunuzu ya da başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.  

Eğer vatandaşlık başvurunuz doğru şekilde yapılmamışsa reddedildiğine dair bir bildirim alacaksınız. Böylesi bir durum süreci sizin için oldukça uzatacaktır.  

Bundan kaçınmak adına talimatların iyice okunması, belgelerin birkaç kez kontrol edildikten sonra gönderilmesi ve tüm süreci çok daha iyi yürütebilmek adına bir göçmenlik avukatı ile çalışılması önemlidir. 

 1. Adım: USCIS Biyometri Randevusu 

Başvurunuzun işleme alındığı size iletildikten sonra biyometri randevunuzun yerini ve tarihini belirten bir bildirim daha alırsınız. Randevunuzun gerçekleşeceği USCIS merkezi genel olarak size en yakın lokasyon olacaktır.  

Biyometri sürecinde parmak iziniz ve imzanız alınır, fotoğrafınız çekilir. Bir saatten az süren bu işlemler için endişe duymanıza gerek yoktur. Bu tüm başvurularda yürütülen standart bir süreçtir.  

Randevunuza 15 dakika kala USCIS merkezinde bulunmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yanınızda pasaport, ve kendi ülkenizin kimlik kartı gibi sizin yasal şahsiyetinizi ortaya koyan belgeler getirmeniz gerekir. Daha fazla bilgiyi size gönderilen bildirim üzerinde bulabilirsiniz. 

Biyometri süreci bir mülakat değildir. Sadece size ait biyometrik bilgilerin toplandığı kısa bir aşamadır.   

 1. Adım: Amerika Vatandaşlığı Mülakatı 

N-400 başvurunuzu yaptıktan birkaç ay sonra USCIS size mülakata katılmanız için bir mail gönderecektir. Mümkün olduğunca size verilen tarihte mülakata katılmanızı tavsiye ederiz. Mülakatınızı başka bir tarihe ertelemek size haftalar süren bir gecikmeye neden olabilir.  Eğer verilen tarihte katılabilmeniz mümkün değilse de mutlaka bunu bildirmelisiniz.  

Genel olarak mülakatınızın yapılacağı yer size yakın merkezlerden birisi olacaktır. USCIS ofisine geldiğinizde size gönderilen bildirimi gösterdikten sonra sıranın size gelmesi için bir süre beklemeniz gerekir. Adınız çağırıldığı zaman içeri girerek mülakatınıza başlamış olursunuz. 

İlk olarak İngilizce yeterliliğinizin de ölçüldüğü birinci aşama başlayacaktır.  

Tipik olarak N-400 formunuzda belirttiğiniz bilgilerin doğruluğu üzerinden ilerleyen bir mülakat süreci ile karşılaşırsınız. Elbette bu aşamada İngilizce yeterliliğiniz, vereceğiniz cevapların kapsamı konusunda belirleyici olacaktır. Anlamadığınız sorular olursa yetkili memura tekrar etmesi için ricada bulunabilirsiniz. 

Vereceğiniz yanıtlarda N-400 formunuzdaki bilgiler ile sözlü cevaplarınızın tutarlılığı karşılaştırılacak ve aynı zamanda İngilizce konuşma yeterliliğiniz test edilecektir. 

Ayrıca Amerikan vatandaşı olacağınız için size Amerika tarihi ve hükümet işleyişi gibi bazı konularda da sorular yöneltilecektir. 

 1. Adım: İngilizce ve Yurttaşlık Testi 

Mülakat sürecinin bir parçası olarak sözlü ve yazılı İngilizce yeterliliğiniz test edilecektir. Ayrıca Amerikan tarihi ve hükümet işleyişi konusunda da bir teste girmeniz gerekmektedir. 

Amerikan Vatandaşı Olmak için İngilizce Testi 

Dil yeterliliğinizin ölçüldüğü bu aşama kendi içerisinde 3 kısma ayrılmaktadır. Bunlar sizin konuşma, okuma ve yazma becerilerinizin ölçüldüğü kısımlardır. 

 • Konuşma Testi: Bu kısım N-400 formunuz üzerindeki cevaplarınıza göre gelişen karşılıklı bir sohbet ile başlamaktadır. Sorulara başvurunuza uyan cevaplar vermeniz burada önemlidir. Yetkili kişi sizin soruları tam olarak anladığınızdan ve buna uygun cevaplar verdiğinizden emin olana kadar soruları tekrarlayabilir.  

Konuşma testini memuru tatmin eden cevaplar vermeniz durumunda kolaylıkla geçebilirsiniz. Eğer İngilizce yeterliliğiniz soruları anlama ve yanıtlama noktasında yeterli olmazsa da endişe etmeyin. Sadece bu kısımda bir başarısızlık gösterdiğiniz için testin tamamında başarısız sayılıp başvurunuz reddedilmeyecektir. USCIS memurunun nihai bir karar verebilmek için tüm aşamaları tamamlaması gerekir. 

 • Okuma Testi: İngilizce okuma konusunda yetkinliğiniz ölçmek adına size verilen üç cümleden birisini okumanız istenecektir. Bir cümleyi doğru bir şekilde okuduktan sonra bu süreç tamamlanmış olur. 
 • Yazma Testi: Bu kısımda size söylenen üç cümleden bir tanesini doğru şekilde yazmanız beklenir. Bir cümleyi doğru yazdıktan sonra bu kısmı tamamlamış olursunuz. 

Amerikan Vatandaşı Olmak için Yurttaşlık Bilgisi Testi 

Yurttaşlık bilgisi aşamasında sizden Amerikan tarihi ve ülkenin yönetimsel işleyişi konusunda yöneltilen sorulara cevap vermeniz istenecektir. 

amerikada nasıl vatandaş olunur

Yurttaşlık testi konusunda 2008 ve 2022 versiyonları bulunmaktadır. Hangi test ile bilginizin ölçüleceğini öğrenmek için aşağıdaki kriteri esas alabilirsiniz. 

Eğer N-400 dosyalama tarihiniz (Filing Date) 1 Aralık 2020 tarihinden sonra ama 1 Mart 2021’den önceyse 2022 versiyonu ile test edilmeyi tercih edebilirsiniz. Yine de isterseniz 2008 versiyonunu da kullanabilmeniz mümkündür.  

2022 versiyonu sınırlı bir süreyi kapsamaktadır. Bunun dışında olan tarihlerdeki başvurularda USCIS 2008 versiyonu kullanılmaktadır. USCIS Study for the Test sayfasında test örnekleri ve çalışabilmeniz için konulara göre ayrılmış pek çok doküman bulunmaktadır. Ayrıca sisteme kayıt olarak emailler alabilir ve güncel bilgilerden haberdar olabilirsiniz. 

Amerika vatandaşı olmak için İngilizce ve Yurttaşlık testi konusunda son olarak bazı durumlarda bu testlerden muaf tutulma durumlarınız bulunduğunu belirtelim. Örneğin 50 yaşın üzerinde olan ve dosyalama tarihinden önceki 20 yıl boyunca Amerika’da Green Card sahibi olarak yaşamış kişiler İngilizce testinden muaf tutulabilmektedir.  

Daha fazla bilgi alabilmek için USCIS sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  

 1. Adım: USCIS’in Kararını Açıklaması 

Mülakat süreci tamamlandıktan sonra resmi belgeleriniz size postalanmadan önce bir ön-onay aldığınız bildirilebilir. Eğer USCIS ofisindeyken ön-onay aldığınızı öğrenirseniz tek yapmanız gereken bir sonraki aşama olan Vatandaşlık Yemini (Oath of Allegiance) tarihi ve yeri için beklemektir. 

Bazen mülakatınızın tamamlandığı gün size ön-onay alıp almadığınızın bilgisi verilmeyebilir. Bu durumda size sonradan gönderilecek olan bildirimde başvurunuzun onay aldığı, incelemenin devam ettiği ya da başvurunuzun reddedildiği olmak üzere üç sonuçtan birisi bulunur. 

 1. Adım: Vatandaşlık Yemini Edilmesi ve Resmi Olarak Vatandaşlık 

Mülakatınızı tamamladıktan sonra kısa bir süre içinde Vatandaşlık Yemini etmeniz gereken yer ve tarih size gönderilecektir. Yemin edene kadar Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olarak sayılmazsınız.  

Vatandaşlık Yemini etmek için giderken Green Card’ınızı yanınıza almayı unutmamalısınız. Yemin töreni tamamlandıktan sonra kartınızı teslim edip vatandaşlık kartınızı alacaksınız. 

Vatandaşlık Yemini için merak edilen sorulardan birisi metni ezberlemeniz gerekip gerekmediğidir. Metin size bir kağıt ya da ekran üzerinde sunulur. Bu nedenle metni ezberlemenize gerek yoktur.  

Giyim konusunda da resmi bir tören içerisinde yer aldığınızın bilincinde olarak şort ya da kot pantolon gibi günlük kıyafetler ile gitmemelisiniz. 

Yemin Töreni tamamlandıktan sonra artık resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olursunuz. Tebrikler! 

Bu yazımızda Green Card aldıktan sonra Amerikan vatandaşı nasıl olacağınızı ayrıntılarıyla ele aldık. Bahsettiğimiz tüm süreç doğru bir şekilde ilerlerse 18 ile 24 ay gibi bir süre sonunda Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmaya hak kazanırsınız. 

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

Amerikan Vatandaşlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl ABD Vatandaşı Olunur?

ABD vatandaşı olmak isteyen kişiler kendilerine uygun koşulları karşıladıktan sonra N-400 Vatandaşlık Başvurusu formu doldurarak başvuru incelenip onaylandıktan sonra yemin ederek vatandaş olunabilir.

Amerika Vatandaşı Olmak için Ne Gerekir?

Amerikan vatandaşlığı için kişinin bir Amerikan vatandaşının çocuğu, eşi olması ya da çalışma ve yatırım gibi Green Card sponsorluğu sunan bir seçenekle ülkeye geldikten sonra 5 yıl yaşaması gerekir. Ayrıca evlilik yoluyla da 3 yıl içinde vatandaşlık başvurusu yapılabilir.

Amerikan Vatandaşı Olmak için Kaç Yıl Evli Kalmak Gerekli?

Evlilik yoluyla Amerikan vatandaşlığı almak isteyen kişilerin, Amerikan vatandaşı olan eşiyle en az 3 yıldır evli olması gerekmektedir.

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

3 yıl evli kaldıktan sonra Amerikan vatandaşı olmak için yapılan başvurunun sonuçlanması yoğunluğa ve başvuru durumunuza göre değişebilmekte olup 9 ile 2 yıl arasında bir süre gerekebilir.

Amerikan Vatandaşı Olmak Kaç Para?

Amerika vatandaşlığı için başvuru yapan kişilerin N-400 formu için $640 ödemesi gerekmektedir. Ayrıca Biyometrik verilerin alınması için de ekstra $85 ödeme yapılır.

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?