fbpx
 Amerika Sağlık Sistemi ve Amerika’da Sağlık Sigortası

Amerika Sağlık Sistemi ve Amerika’da Sağlık Sigortası

Amerika sağlık sistemi ve sağlık sigortaları birçok ülke standartlarına göre farklıdır. Özellikle Amerika’ya yeni taşındıysanız veya yakın zamanda göç etmeyi planlıyorsanız ABD sağlık sistemi hakkında bilgi edinmek sizin için faydalı olabilir.

Bu yazımızda Amerika’da sağlık sistemi ve sigortalar hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Eğer Amerika’da çalışmak istiyor ancak eğitim ve niteliklerinizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız sitemize üye olup EB3 Vizesi ile Green Card sahibi olarak çalışmaya başlayabileceğiniz Amerika iş fırsatlarını görebilirsiniz.

Amerika Sağlık Sistemi Nasıl Çalışır?

Amerika’da sağlık sistemi ülkeye yeni gelmiş birisi olarak size karmaşık görünebilir. Çoğu gelişmiş ülkenin aksine ABD sağlık sistemi tüm nüfusuna tıbbi hizmet sunmuyor. Ülke çapında tek bir sağlık sigortası sistemi de bulunmamaktadır.

Türkiye gibi pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke için tıbbi hizmetlerde devlet desteği önemli bir paya sahipken Amerika sağlık sistemi içinde özel sektörün çok daha güçlü olduğunu belirtebiliriz. 

Ayrıca Amerika sağlık ücretleri de dünya genelinde tıbbi masrafların en yüksek olduğu ülkelerdendir. Bu nedenle Amerika kamu sağlık sigortaları genel anlamda düşük gelir grubundan ya da yaşlı kişiler için oluşturulmuş programlardır. 

Gelir durumu normal hayat şartlarını karşılayan kişiler ise bireysel ve şirketlerinin sağladığı sağlık sigortaları üzerinden kendilerini güvence altına almaktadır.

Amerika Sağlık Sigortası Çeşitleri

Amerika sağlık sistemi içinde hizmet ücretlerinin yüksek olması nedeniyle sigorta sahibi olmak ilk yapılması gerekenler arasında gösterilebilir. ABD’de özel ve kamu olmak üzere iki tür sigorta vardır. Çoğu kişi Amerika’da her ikisinin bir kombinasyonunu kullanır. 

amerika sağlık yardımları

Kamu Sağlık Sigortaları 

Temel olarak Amerika sağlık sistemi içerisinde 3 kamu sağlık sigortası bulunmaktadır. 

 • Medicare 
 • Medicaid
 • Çocuk Sağlığı Sigortası Programı (CHIP)

Listelediğimiz bu kamu sağlık sigortalarının yazımızın devamında detaylandıracağımız üzere farklı ihtiyaçlara göre oluşturulduğunun altını çizmek isteriz. 

Örneğin Medicare 65 yaş üstü kişiler ve engelli bireyler için, Medicaid düşük gelir grubundan kişiler için ve CHIP yine dar gelir grubundaki kişilerin çocukları içindir.

Medicare 

Medicare halka yönelik federal hükümet tarafından yürütülen bir sigorta programıdır. ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun en son verilerine göre Amerikalıların %18 kadarı Medicare’e sahiptir.

Medicare kapsamına hak kazanmak için şu nitelikleri karşılamanız gerekir:

 • 65 yaşından büyük olmalısınız.
 • 65 yaşının altındaysanız özel gereksinimli olmalısınız.

Medicaid

Medicaid Amerika sağlık sistemi içinde düşük gelirli haneler için tasarlanmış, devlet tarafından finanse edilen bir sigorta planıdır. ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun en son verilerine göre Amerikalıların neredeyse %19’unun Medicaid planı vardır.

Medicaid kapsamına hak kazanmak için şu nitelikleri karşılamanız gerekir:

 • Yaşadığınız eyaletin düzenlemelerine göre dar gelirli olmalısınız.
 • Hamile ya da engelli kadınlar da hak kazanabilir. 

Çocuk Sağlık Sigortası Programı (CHIP)

CHIP özel sağlık sigortasını karşılayamayan ve geliri nedeniyle Medicaid’den yararlanamayan ailelerin çocuklarına düşük maliyetli sağlık sigortası sağlar. Program devlet tarafından yürütülmekte ve eyaletler ile federal hükümet tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir.

Bazı eyaletler CHIP’i eyaletin Medicaid programına dahil ederken, diğerlerinin ayrı Medicaid ve CHIP programları vardır. CHIP doktor ziyareti, diş sigortası, davranış tedavisi ve aşılar gibi çeşitli teminat türlerini içerir.

CHIP kapsamına hak kazanmak için şu nitelikleri karşılamanız gerekir:

 • 19 yaş altı olmalısınız.
 • Sigortasız olmalısınız. (Medicaid için uygun olmadığı belirlenmiş ve bir grup sağlık planı veya kredili sigorta kapsamına girmemiş)
 • Eyaletin CHIP gelir aralığına uygun olmalısınız.

Saydığımız bu programlardan yararlanmak için Amerika vatandaşı veya Green Card sahibi olmanız gerekir. Ayrıca programa bulunduğunuz eyaletten başvuru yapmalısınız.

amerika şirket sağlık sigortası

İşveren Temelli Sağlık Sigortaları

Amerika’da halkın önemli bir çoğunluğu işveren temelli sağlık sigortasından yararlanmaktadır. Sigorta şirketleri grup üyeliği sağlayarak uygun sigorta paketleri sunar.

 • İşverenler şirket çalışanları için paket olarak Amerika sağlık sigortası programları alabilirler.
 • Şirket çalışanları bu sigortayı kabul edip etmediğine dair sözleşme imzalar.
 • Bu programın geçerli olması için en az %70 katılım gereklidir.
 • Çalışanlar ve sigortaya bağlı olarak çalışanların eşi veya çocuğu tıbbi hizmet alacağında, şirkete bağlı sigorta bu maliyetin en az %60’ını veya daha fazlasını karşılar.

Amerika’da sağlık sistemi içinde önemli yere sahip işveren temelli sağlık sigortaları bir dezavantaj olarak görülse de örneğin uygun fiyatlı asgari sigorta kapsamını sunmayan işletmeler vergi cezasına tabi olabilir. Bu sayede çalışanın bir bakıma korunması amaçlanmaktadır.

amerika özel sağlık sigortası

Bireysel Sağlık Sigortaları

İşveren temelli sağlık sigortasından yararlanamayan veya tercih etmeyen kişiler bireysel sağlık sigortası alabilir. 

 • Kişi sigorta şirketi ile nasıl bir sigorta paketi istediğini belirler.
 • Sigorta ücreti aylık olarak sigorta şirketine ödenir.
 • Kişi hastane veya kliniğe gittiğinde maliyeti sigorta şirketi karşılar, böylelikle fiyatın çoğunu veya tamamını sigorta karşılamış olur.

Bireysel sigortanıza kendinizle birlikte aile bireylerinizi de dahil edebilirsiniz.

Affordable Care Act (ACA)

Affordable Care Act (ACA) Amerika’da 2010’un Mart ayında yürürlüğe giren kapsamlı bir sağlık reformu yasasıdır ve aynı zamanda PPACA veya Obamacare olarak da bilinir.

ACA milyonlarca sigortasız Amerikalıyı kapsayacak şekilde genişletmek için tasarlanmıştır. ACA Medicaid için uygun olma şartlarını genişleterek bir Sağlık Sigortası Piyasası oluşturmuş ve sigorta şirketlerinin bazı teminatları reddetmesini engellemiştir.

Bu yasa sayesinde sadece dar gelirli veya tıbbi olarak hayati koşulları olan kişilerin yanı sıra daha fazla kişinin kamu sigortasından yararlanması amaçlanmıştır.

Amerika Özel ve Kamu Sağlık Sigortaları Arasındaki Fark Nedir?

Amerika sağlık sistemi içinde özel sigorta priminizi ödediğiniz sürece sağlık harcamalarınızın bir kısmını veya tamamını sigortanızın ödediği, sizinle özel sigorta şirketi arasında yapılan bir sözleşmedir. Öte yandan eyalet veya federal hükümet tarafından sağlanan sigorta kamu sigortası olarak kabul edilir.

Özel sağlık sigortasını bir işverenden, Affordable Care Act (ACA) ile veya doğrudan bir sigorta şirketinden alabilirsiniz.

Bazı durumlarda özel sigorta şirketleri Medicare ve Medicaid ile birleşen özel planlar sunabilir. Bu tür planlara Medicare Advantage ve Medicaid tarafından yönetilen bakım planları sayılabilir.

Amerika’da Hastane ve Klinikler

ABD hastaneleri ve klinikleri arasındaki farkları anlamak ihtiyaç duyduğunuzda nereyi tercih etmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir. 

 • Hastaneler genellikle ciddi tıbbi müdahaleler, hastanede kalmayı gerektiren sorunlar, doğum, ameliyat, acil servisler gibi ihtiyaçlar içindir.
 • Klinikler ise düzenli kontroller, mevsimsel hastalıklar, diş ve ağız bakım, hamilelik süreci takibi gibi ihtiyaçlar için tercih edilmektedir.

Özel Hastaneler ve Kamu Hastaneleri

Amerika’da kar amacı güden ve kar amacı gütmeyen hastaneler ile eyalet veya devlet tarafından finanse edilen hastaneler bulunmaktadır.

Özel hastaneler oldukça donanım ve hizmetlere sahip olmasına karşın oldukça maliyetli olabilir. Kamu hastaneleri ise genellikle hükümet tarafından finanse edildiği için uygun fiyatlı olabilirken size sıra gelmesi aylar sürebilir.

Prime Bakım ve Uzmanlık Klinikleri

Prime Care (Prime Bakım) ve uzmanlık klinikleri genellikle kar amacı gütmeyen kişi veya kişilerce kurulmuş, insanlara uygun fiyatlı tıbbi hizmetler sunmayı amaçlayan kurumlardır.

Bu gibi klinikler büyük oranda halkın para bağışları ve varlıklı hayırseverlerin yardımları ile ilerler.

amerika sağlık ücretleri

Amerika’da Sağlık Sistemi Hizmet Maliyetleri

Amerika Birleşik Devletleri dünyada en pahalı sağlık maliyetlerine sahip ülkeler arasındadır. Örneğin 2021’de kişi başına ortalama 12.900 dolar olarak ABD genelinde sağlık harcamaları 4,3 trilyon dolara ulaşmıştır.

Güncel olarak Amerika’da sağlık sigortasının ortalama maliyeti  ise ayda 539 dolardır.

Bu yazımızda Amerika sağlık sistemi ve sigortaları konusunu ele aldık. ABD’de fast food firmalarında çalışarak Green Card elde edebileceğiniz EB3 vizesi hakkında bilgi alabilmek için sitemize üye olabilir ve uygunluğunuzu test ederek iş fırsatlarına erişebilirsiniz.

Amerika’da hayata dair daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

Amerikan Sağlık Sistemi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Amerika’da Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Amerika’da sağlık sigortası yapmak zorunlu değildir. Bazı eyaletler sigortanız yoksa vergi cezası uygulayabilir, ancak federal hükümet tarafından bir yaptırım uygulanmamaktadır.

Amerika’daki Hastanelerde Tedavi Maliyetleri Neden Bu Kadar Yüksek?

Ülkede tıbbi hizmetlerinin yüksek maliyetine katkıda bulunan birçok faktör vardır. Bunlar arasında hükümetin sağlık sistemine katkı sağlamaması, artan ilaç maliyetleri, tıbbi profesyonellerin maaşları, kar odaklı tıp merkezleri ve fiyatlandırma yer alır.

Amerika’da Herkes için Ücretsiz Sağlık Hizmeti Sunuluyor mu?

ABD’de devlet tarafından sunulan ve herkesi kapsayan ücretsiz sağlık sistemi yoktur. Amerika’da bazı insanların yararlanabileceği yardım programları vardır ancak bu sadece zor koşullarda olan kişileri kapsar.

Amerika’da İlaç Fiyatları Neden Diğer Ülkelere Göre Daha Yüksek?

Amerika’da ilaç fiyatları ilaç üreticileri tarafından belirlenmektedir. Şirketler rekabeti sınırlamak ve fiyatları yüksek tutmak için ilaç patent sistemi kullanır.

Amerika’da Sağlık Hizmetleri için Ödenen Vergiler Nelerdir?

Sağlık hizmetleri için ödemeniz gereken vergi ne tip sigortaya sahip olduğunuza bağlıdır. Eğer bir işveren sigortanızı ödüyorsa, vergisini de ödüyordur. Ancak özel sigortaya sahipseniz sigorta tipine göre vergiye tabi tutulursunuz.

Amerika’da Sağlık Sigortası Olmadan Doktora Gitmek Maliyetli midir?

Evet, Amerika sağlık sistemi içinde sigortanız yoksa doktora gittiğinizde maliyetlerin tamamını ödemeniz gerekecektir ve bu da sigortalı fiyatlara göre oldukça pahalıdır.

Amerika’daki Hastane ve Klinikler Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Klinik rutin bakım aldığınız veya hasta olduğunuzda doktorunuzu ziyaret ettiğiniz bir tıp bakım merkezidir. Hastaneler ise daha ciddi vakalar ve hastanede kalmanız gereken durumlar ile ilgilenmektedir.

Amerikan Vatandaşı Olmadan Amerika’da Sağlık Hizmeti Alabilir miyim?

Evet, alabilirsiniz. Amerika’da tıp hizmeti alabilmek için vatandaş olmanıza gerek yoktur.

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?