fbpx
 Green Card Sahibi Olmak ve Amerikan Vatandaşlığı Arasındaki Farklılıklar

Green Card Sahibi Olmak ve Amerikan Vatandaşlığı Arasındaki Farklılıklar

Hem Green Card sahipleri hem de Amerikan vatandaşları pek çok benzer haklara sahip olsa da aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Amerika’da yaşamak ve çalışmak için Green Card sahibi olmak ile Amerikan vatandaşı olmak arasındaki farklılıklar kafanızı karıştırmış olabilir. Sonuç olarak bakıldığında her iki durumda da ülkede sürekli oturum izni sahibi oluyorken neden aynı statüler olarak görülmemekte?

Bu yazımızda bu iki statü arasındaki farklılığa ve elde edebileceğiniz bazı faydalara değineceğiz. Bu sayede elde ettiğiniz daimi oturum izni ile sahip olduğunuz avantajlar ve sorumluluklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Green Card Statüsü ABD Vatandaşlığına Geçişte Bir Basamaktır

İlk olarak belirtmek gerekir ki Amerika’da daimi oturum izni sahibi olmak, Amerikan vatandaşı olma şartları arasında ilk sırada yer almaktadır.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse, işveren sponsorluğu ile Green Card aldığınızı ve Amerika’da yaşamaya başladığınızı varsayalım. Amerika’da 5 yıl kadar bulunduktan sonra, diğer şartları da karşıladığınız zaman artık Amerikan vatandaşlığı için başvuru yapmaya hazır hale gelmiş olursunuz.

Evlilik yoluyla yapılan daimi göçmenlikte, Amerikan vatandaşlığına geçiş için 3 yıl beklemeniz gerekse bile diğer türden daimi ikametgah statülerinde bu zaman 5 yıldır.

Peki Doğrudan ABD Vatandaşı Olmak Mümkün Değil mi?

Amerikan vatandaşı olabilmek için birkaç istisna yol bulunmaktadır. Bunlar arasında ebeveynleri vatandaş olmasa bile Amerika’da doğan bebekler ya da vatandaş bir anne ya da babadan doğan çocuk doğrudan vatandaş olabilmektedir.

Bir diğer istisna durum ise ABD Silahlı Kuvvetlerinde hizmet vermiş kişiler vatandaş olabilmek için başvuruda bulunabilmektedir. Konu hakkında daha fazla bilgi alabilmek için ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin ilgili sayfasına (İngilizce) göz atabilirsiniz.

Amerikan Vatandaşlığı ile Green Card Sahibi Olmanın Farkları Nelerdir?

Aşağıdaki tabloda, Amerika’da daimi oturma izni sahibi olmak ile ABD vatandaşlığına sahip olmak arasındaki bazı farklara birlikte göz atalım. Ardından ayrıntılarıyla bu ikisi arasındaki farklara değineceğiz.

Green Card SahipleriAmerikan Vatandaşları
Amerika’dan Sınır Dışı Edilebilme DurumuAğır bir suç işlemeleri, adres değişikliğini resmi kurumlara bildirmemeleri, public charge kapsamında değerlendirilmeleri ya da sınır dışı edilebilirlik gerekçelerine uyan bir eylemde bulunması halinde sınır dışı edilebilir.  
Ayrıca bknz. Green Card Reddi
Sınır dışı edilemez ancak  vatandaşlığa kabul edilen kişilerin ABD vatandaşlığı başvurusu sırasında sahtekarlık yapmaları halinde iptal edilebilir.
Amerikan Kimliği Elde Etme DurumuVatandaşlık kimliği sahibi olamazlar ancak çalışma ve yaşama konularında vatandaşlık ile derin bir farklılık yoktur.Amerikan vatandaşlığı kimliği elde edilir.
Amerikan Pasaportu AlmaAmerikan pasaportu alamaz. Kendi ülke pasaportunu kullanabilir.Amerikan pasaportu sahibi olabilir.
Seçimlerde Oy KullanmaHayır kullanamaz. Tespit edilmesi halinde sınır dışı edilme riski bulunur.Evet kullanabilir.
Aile Üyelerine SponsorlukEş ve çocuklarına yıllık sınırlamalar dahilinde sponsor olabilir.Eş, çocuk ve ebeveynlerine birinci derece akraba olarak doğrudan ve kardeşlerine öncelik kategorisine göre sponsor olabilir.
Devlet Yardımlarına ErişebilmeErişebilir ancak vatandaşlara göre bazı alanlarda daha sınırlıdır.Evet erişebilir.

Green Card Sahininin Amerika’daki Hakları

Green Card sahibi Amerika’da kalıcı olarak yaşama ve çalışma, ülke içinde-dışına seyahat etme ve bazı yakın aile bireylerinin de, eş durumu gibi, oturum izni alabilmesi için dilekçe verme hakkına sahiptir.

Oturum izni sahibi ile Amerikan vatandaşlarını ayıran en temel konuların başında oy kullanma hakkının bulunmaması sayılabilir. Ayrıca tablomuzda da belirttiğimiz üzere devlet yardımlarına olan erişim bir vatandaş kadar geniş kapsamlı değildir.

Birçok federal program, Amerika’da daimi oturma izni sahiplerinin yardım almaya başlayabilmeleri için beş yıllık bir bekleme süresi uygulamaktadır. Ayrıca belirttiğimiz üzere kendinizi finansal olarak destekleyemeyecek olduğunuzun tespit edilmesi durumunda başvuru sürecinde de sorun yaşamanız muhtemeldir.

Green Card ile ilgili altını çizmemiz gereken önemli noktalardan birisi, her ne kadar daimi ikametgah ya da sürekli oturum izni olarak adlandırılsa da Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli bulunma durumunuza dikkat etmeniz gerekmektedir.

6 aydan uzun süreli ülke dışına seyahatlerde bunun önceden izinlerinin alınması gerekmektedir. Ayrıca 2 yıldan uzun bir süre ülkede bulunmama durumu da sürekli oturum izni statünüzü kaybetmenize neden olacaktır.

Ayrıca Green Card Hakkında Sıkça Sorulan Sorular yazımızda detaylı olarak sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Amerikan Vatandaşlarının Hakları

Amerikan vatandaşı olmak, ABD göçmenlik yasası kapsamında bir kişinin elde edebileceği en yüksek statüdür. Bu statü gerçek anlamıyla hiçbir sınırlama olmadan kişinin kalıcı olarak Amerika’da yaşama hakkına sahip olmasıdır. Bu sayede vatandaş olan kişiler daimi ikametgah sahiplerini etkileyen sınır dışı edilebilirlik gerekçelerinden etkilenmezler.

Amerikan vatandaşı olduktan sonra elde edilen hakkı kaybetmenin tek nedeni, vatandaşlık başvurusu yaparken dolandırıcılıktır. Bu istisna haricinde bir kez vatandaş olduktan sonra bu hakkınız elinizden alınamaz.

Bu yazımızda Green Card sahibi olmak ile Amerikan vatandaşı olmak arasındaki farkları ve faydaları konularını inceledik. Siz de daimi göçmenlik alarak Amerika’da yeni hayatınıza iş garantisiyle başlamak istiyorsanız sitemize üye olarak uygunluğunuzu öğrenebilir ve yeni hayatınızın ilk adımını atabilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?