fbpx
 EB3 PERM Süreci ve Aşamaları Nelerdir?

EB3 PERM Süreci ve Aşamaları Nelerdir?

Sponsor işvereniniz, EB3 Vizesine başvurabilmeniz için önce ABD Çalışma Bakanlığı (DOL) üzerinden yürütülen  bir ön süreci tamamlar. Bu noktada DOL, sponsorunuzun yapacağı başvuru ile öncelikle PERM sürecini ve sonrasında İş Sertifikasını (Labor Certification) onaylamalıdır.

Peki PERM nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse PERM, çalışmak istediğiniz iş pozisyonu için ABD’de nitelikli bir kişinin bulunmadığını ispatlayan süreçtir. Sürecin temel amacı ABD’li işverenlerin ucuz iş gücü sağlamak amacıyla ülke dışından yapacakları istihdam ile ülkedeki işsizliğin artmasına engel olmaktır.

Genel olarak PERM sürecinde üç temel başlıktan bahsedebiliriz.

EB3 Güncel Maaş Tespiti (Prevailing Wage Determination) Nedir?

PERM sürecinin ilk aşaması, sponsorunuzun DOL’den Güncel Maaş Tespiti (PWD) edinmesidir. Bu aşamada işverenlerin, çalışanlarına en az asgari ücreti ödeyeceklerini ve bunu finansal olarak sağlayacak güce sahip olduklarını ispatlamak için ETA-914 formunu göndermeleri gerekir. Ayrıca, yabancı bir vatandaşı işe almanın ABD’deki işgücünü olumsuz etkilemeyeceğini kanıtlamalıdırlar.DOL, güncel maaş kavramını amaçlanan istihdam alanında benzer şekilde istihdam edilen işçilere ödenen ortalama ücret olarak tanımlar. Bu ücretin belirlenmesinde DOL birkaç faktörü ele alacaktır. Bunlar temel olarak ilgili görev, beceri ve gereksinimleri kıyaslayarak belirtilen iş ve yer için uygun maaşın belirlenmesidir.

EB3 PERM süreci hakkında

EB3 İşe Alım Süreci Nasıl İlerlemektedir?

İşe alım süreci önemli bir PERM adımıdır çünkü işverenin, yabancı bir vatandaşı işe almadan önce yetkili ve nitelikli ABD işçilerinin bulunmadığını kanıtlamak için işgücü piyasasını test etmesi gerekir. 

ABD’deki işgücünün gerçekten istenen istihdamı sağlamadığını göstermek amacıyla DOL bazı temel noktalara bakmaktadır. 

EB3 Vasıfsız İşçiler için temel işe alım adımları şu şekilde sıralanabilir.

  • Devlet İşgücü Ajansı üzerinden 30 günlük bir iş ilanı açmak.
  • İki gazete ilanı vermek. Bu ilanlar farklı iki pazar günü olmalıdır.
  • İş yerinde yabancı bir istihdam alınacağına dair ilanı 10 gün boyunca yayınlamak, çalışanlara bildirmek
  • 30 gün beklemek. Bu süre “soğuma süresi” olarak adlandırılır. Bu süre zarfında işe alım ya da iş ilanı yapılmaz.

Bu süreçler tamamlandıktan sonra ABD’de istenen istihdamın bulunmadığına dair kanıtlar sağlanmış olur.

İş Sertifikası (Labor Certification) Nasıl Alınır?

Sponsorunuz, USCIS’e ETA 9089 Formunu göndererek PERM sürecini tamamlar. Bu başvuruda bahsedilen iş ile ilgili detayların yanı sıra işe alım ve güncel maaş (PWD) ile ilgili bilgileri de vermesi gerekir.  

Başvuru yapıldıktan sonra DOL işlemleri başlatacak ve yoğunluğa bağlı olarak değişen bir süre sonrasında kararını verecektir. Onaylanmış bir PERM süreci, DOL’nin nitelikli hiçbir ABD işgücünün iş pozisyonu için uygun olmadığını, yabancı bir çalışanı işe almanın ABD çalışanlarının çalışma koşullarını ve ücretlerini etkilemeyeceğini doğruladığı anlamına gelir.

Tüm aşamaları tamamladıktan sonra sponsorunuz sizi davet etmek için gerekli pek çok aşamayı geçmiş olacaktır. Elbette bu noktada tüm aşamaların profesyonel bir titizlikle yönetilmesi hatalardan kaçınmak için oldukça önemli.

Amerika’da çalışmak için sponsor bulmaktan vize süreçlerine kadar her aşamada profesyonel yardım almak, size gerçek bir avantaj sağlayacaktır.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?