fbpx
 DS 260 Formu Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Doldurulur?

DS 260 Formu Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Doldurulur?

DS 260 formu Amerika dışından başvuru yapan kişilerin online olarak doldurması gereken bir Green Card başvuru formudur. Bu form ile iş, aile, eğitim, tecrübe, adres gibi kişisel bilgilerinizi ekleyerek Amerikan Konsolosluğuna iletmiş olursunuz.

Green Card mülakatınız öncesinde doldurmanız gereken DS-260 formu, Amerika’da sürekli oturum izni başvurusunda gerekli belgeleri sunup, vize ücretini ödedikten sonra doldurulur.

Bu yazımızda DS-260 formu ile ilgili bilmeniz gerekenleri ve formun nasıl doldurulması gerektiğini adım adım anlatacağız. Konu hakkında daha fazla bilgi ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:
Green Card Nedir?
Green Card Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

DS-260 Formu Nedir?

DS-260 formu Amerika Birleşik Devletleri dışından başvuran adaylara yönelik Green Card başvuru formudur. Resmi olarak “göçmen vizesi elektronik başvurusu” olarak adlandırılan DS-260, Ulusal Vize Merkezi (NVC) ve yerel ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirilir.

Göçmen vizesi elektronik başvuru formu olan DS260 formu, ABD Göçmen Vizesi başvurusu yaparken doldurulması mecburi olan resmi bir belgedir. Bu form, başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, aile durumunu ve diğer göçmenlikle ilgili bilgileri içerir.

Kimler Doldurmalıdır?

DS-260 Formu, başvuru sahibinin kendisi ve eğer varsa onunla seyahat edecek ailesi için doldurulmalıdır. Bu aşamada başvuru sahibi, Green Card başvurusu yapan kişidir ve başvuru sahibinin eşi ve 21 yaşın altındaki çocukları da bu form üzerinde yer almalıdır.

Aynı zamanda, eğer ABD vatandaşıysanız, vatandaş olmayan anne, baba, kardeş, çocuk veya eşinizi sponsor ederek Green Card’a başvurmalarına olanak tanıyabilirsiniz. Bu durumda başvuru sahibi DS260 doldurmalıdır.

Listeleyecek olursak aşağıdaki kişilerin DS-260 Formunu doldurması gerekir:

 • Green Card başvurusu yapan aday
 • Green Card başvurusu yapan adayın birlikte seyahat edeceği çocukları
 • Green Card başvurusu yapan adayın birlikte seyahat edeceği eşi
 • ABD vatandaşı aile bireyi olan ve onun sponsorluğu ile Green Card sahibi olup ABD’de yaşamayı planlayan aile bireyi (anne, baba, kardeş)

Green Card DS-260 Formu Nasıl Doldurulur?

DS260 Formu doldurmak karmaşık gibi görünebilir, ancak doğru rehberlikle bu işlem oldukça kolaydır. 

İşte adım adım DS 260 doldurma ve DS 260 Green Card formu örneği :

Adım 1: DS-260 Formuna Erişim

green card başvuru formu

DS-260 Green Card başvuru formuna CEAC websitesi (Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi) üzerinden erişebilirsiniz. Formu online olarak doldurmanız gerekmektedir. Bu nedenle formu doldurmaya başlamadan önce iyi bir internet erişiminiz olduğundan emin olmanız tavsiye edilir.

Sonrasında ise Case Number (Green Card Dava/Başvuru numaranız) bilginizi girerek giriş yapınız.

Başvuru numaranızı girdikten sonra, ABD Ulusal Vize Merkezi’ne (NVC) yaptığınız vize başvuru ücretinin fatura numarasını da eklemeniz gerekir.

Avukat, başvuran aday, acente gibi seçenekler arasından kim olarak formu doldurduğunuzu seçiniz. Sonrasında ise, görseldeki örnekteki gibi size verilen harf ve numaralı karakterleri doğru bir şekilde yazarak devam ediniz.

ds 260 formu doldurma

Adım 2: Başvuru Sahibi Bilgileri

ds 260 green card formu örneği

Formun ilk bölümü, başvuru sahibinin kişisel bilgilerini içerir. Ad, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri gibi temel bilgileri girmeniz gerekmektedir. Form İngilizce dilindedir ve anadilinizle bilgi girmeniz kabul edilmez. Ayrıca isim ve adres gibi bilgilerinizi de İngilizce karakterlerle yazmanız gereklidir. (Örnek: Yalçın – Yalcin)

Adım 3: Aile Bilgileri

green card başvuru formu örneği

Aile bilgileri kısmında ebeveyn bilgilerinizi, varsa eşiniz ve çocuğunuzun bilgilerini girmeniz gerekecektir. Eğer ailenizle birlikte başvuruyorsanız, sizinle birlikte seyahat edecek aile üyelerinin bilgilerini de girmeniz gerekecektir.

Adım 4: ABD’ye Seyahat Bilgileri

greencard başvuru formu nasıl doldurulur

Amerika’ya daha önce seyahat ettiyseniz bununla ilgili soruları da yanıtlamanız gerekmektedir.

Adım 5: Eğitim ve İş Bilgileri

ds260 formu

Eğitim geçmişi, meslek ve iş deneyimi gibi bilgileri girmeniz gereken bir bölümdür. Bu bilgiler başvuru sahibinin niteliklerini göstermek açısından önemlidir.

Adım 6: Dilekçe Sahibi

green card başvuru formu doldurmak

Bu bölümde formun başvuru sahibinin kim olduğunu seçmeniz gereklidir. (Örnek: kendim, eşim, çocuğum vs)

Adım 7: Güvenlik ve Sağlık

green card için ds 260 formu

Bu kısımda sağlığınız ile ilgili bilgileri ve adli bilgilerinizi girmeniz gereklidir.

Adım 8: Sosyal Güvenlik Numarası

Bu adımda, Sosyal Güvenlik Numarasına başvurup başvurmadığınız bilgisi sorulur ve doğru yanıtı seçmeniz gerekir.

Adım 9: E-imza ve Onay

ds 260 onay formu

Tüm bilgilerinizi doğru girdiğinize emin olduktan sonra devam etme seçeneğine tıklayınız.

E-imza sayfasına yönlendirildiğinizde imzanızı attıktan sonra DS260 formunu doldurduğunuza dair bir onay numarası verilecektir. Bu sayfanın çıktısını mutlaka almalısınız.

DS-260 Formunu doldurduktan sonra ise Green Card fotoğrafı yüklemeniz ve diğer belgeleri eklemeniz gerekecektir.

DS 260 formunu doldurduktan sonra, mülakat randevusu için hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz. Formun bir çıktısını almanıza gerek olmadığı konsolosluk tarafından belirtilmiştir. Öte yandan form çıktısını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

DS-260 Formu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Siz DS-260 formunu gönderdikten sonra NVC, genellikle aynı gün içinde DS-260 başvurusunun alındığını onaylayan bir bildirim (e-posta yoluyla) gönderecektir. Daha sonra destekleyici belgelerinizi hazırlamanız gerekir.

Başvuruyu hangi konsolosluğun işlediğine bağlı olarak tüm destekleyici belgeleri NVC’ye e-posta ya da posta yoluyla göndermelisiniz. 

NVC, Yeşil Kart başvurunuzu işleme koymak için gereken tüm form ve belgelerin toplanmasından ve konsolosluğa iletilmesinden sorumludur. 

Bu belgeleri NVC’nin size talimat verdiği şekilde göndermeniz önemlidir. Bazı ABD konsoloslukları belgelerin görüşmeye gelirken getirilmesini isterken, bazı konsolosluklarda dijital kopyaların e-postayla gönderilmesine veya yüklenmesine izin verilir.

Türkiye’den yapılan başvurularda ABD Büyükelçiliğinin belirttiği üzere belgelerinizi grüşme gününüzde getirmeniz gerekmektedir.

DS-260 için gerekli belgeler ise şunlardır:

Sponsor olunan aile bireyinin sunması gereken belgeler:

 • Uyruğunuzun kanıtı (doğum belgesinin kopyası ve pasaportun fotoğraflı sayfası)
 • Evlilik cüzdanınızın kopyası (evliliğe dayalı Green Card için)
 • Daha önce evliliğiniz varsa, evlilik sonlandırma belgelerinin kopyası (boşanma veya ölüm belgesi)
 • Askerlik durumunuzu belirten belgeler
 • Adli sicil kaydı

Sponsor olan aile bireyinin sunması gereken belgeler:

 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aile üyenizi maddi olarak destekleyebildiğinizin kanıtı. (Banka hesapları, taşınmaz mülk tapusu vb)
 • Daha önce evliliğiniz varsa, evlilik sonlandırma belgelerinin kopyası (boşanma veya ölüm belgesi)
 • İkamet belgesi (Amerika Birleşik Devletleri ile önemli bağlarınız olduğu anlamına gelir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan sponsor bir eş veya aile üyesi için, adres kanıtı veya devlet tarafından verilmiş bir kimlik genellikle yeterli kanıttır.)

Sponsor olan işverenin sunması gereken belgeler:

 • ABD Çalışma Bakanlığına sunulacak Çalışma Sertifikası. (Bu belge işverenin çalışana piyasaya uygun ve yapılan işe adil ücret vereceğini, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sunacağına dair garanti verdiğini gösterir.)
 • İşverenin ABD vatandaşlık kimliği veya geçerli Green Card’ı
 • İşverenin maddi durumunu kanıtlayan belgeler. (Banka kayıtları, mülkler vs)
 • İşverenin ABD’deki ikametgah belgesi
 • İşverene ait şirketin mali durumunu ve vergilerini gösteren belgeler

Ayrıca Bakınız: İşveren Sponsorluğu ile Green Card Almak

DS-260 Formu Ne Zaman Doldurulmalı?

DS-260 Formu’nun doldurulma zamanı, size verilen talimatlar doğrultusunda belirlenir. Başvuru sahibi ve ailesi, NVC’e vize başvurusunda bulunup belgelerini sunduktan ve vize ödemesi yaptıktan sonra, Visa Bulletin üzerinden başvurularını takip edebilir.

Geç Doldurulması Soruna Neden Olur Mu?

DS-260 Formu’nu geç doldurmak başvuru sürecinin gecikmesine neden olabilir. Bu nedenle verilen tarih aralığında formu doldurmak önemlidir.

Erken Doldurulması Öncelik Sağlar Mı?

Erken doldurmak, başvurunuzun daha erken bir tarihte işleme alınmasına yardımcı olabilir ancak formunuzu doldururken verilen talimatları dikkatlice takip ederek aceleyle bir hata yapmaktan kaçınmalısınız.

Green Card Başvurusu için DS-260 Formunu Doldurduktan Sonra Ne Yapmalıyım?

DS-260 Formu’nu doldurduktan sonra, Green Card mülakatı için randevu almalısınız. Mülakat öncesinde gerekli belgeleri hazırlayarak başvurunuzu tamamlamış olmalısınız. NVC siz gerekli bilgi, belgeleri sunmadan ve vize ödemesi yapmadan DS260 formunuzu işleme almamaktadır. 

Nasıl Göndermeliyim?

DS-260 Formunu online olarak doldurduktan sonra, kayıt numaranızı ve formu doğrulamanız gerekecektir. Bu adımları yazımızda anlatıldığı gibi takip ettiğinizde başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

DS-260 Formu için Nelere Dikkat Etmeliyim?

DS-260 Formu’nu doldururken doğru ve güncel bilgileri girmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, formu doldururken verilen talimatları dikkatlice takip etmeli ve gerekli belgeleri eksiksiz olarak eklemelisiniz.

Sonuç olarak, DS-260 Formu Green Card başvurusunun önemli bir parçasıdır ve hatalı doldurulması başvurunuzun olumsuz yanıtlanmasına neden olacaktır. 

Başvuru sahipleri bu formu doldururken pasaport bilgilerine dikkat etmeli, başvuru tarihlerini takip etmeli ve mülakat için hazırlıklı olmalıdır. Bu adımları takip ederek Amerika’ya yerleşme planlarınız için şansınızı artırabilirsiniz.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra mülakata hazırlanabilir ve diğer adımlarla devam edebilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

Green Card için DS-260 Formu Hakkında Sık Sorulan Sorular

DS-260 Formu Nereden Alınır?

DS-260 Formuna online olarak resmi Consular Electronic Apllication Center (CEAC) üzerinden erişebilirsiniz.

DS-260 Formunu Doldururken Pasaport Gerekli mi?

Evet, DS260 formunu doldururken vize verilme tarihinden itibaren en az 8 ay daha geçerli pasaport bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Çünkü bu form ABD’ye seyahat etmek isteyenler için geçerli bir göçmenlik vizesi başvurusu olduğundan pasaport bilgilerinin doğru bir şekilde girilmesi başvurunun temel bir parçasıdır.

DS-260 Formu Ücretli mi?

DS-260 formu ücretlidir. 2024 yılı için 325 dolar ödeme yaptıktan sonra formu doldurmanız gerekmektedir. Eğer sizinle birlikte aile bireyleriniz de başvuruyorsa, her kişi için ayrı ücret ödenmelidir.

DS-260 Formu Ne Zamana Kadar Doldurulmalı?

DS260 formunun doldurulma süresi, size verilen talimatlar doğrultusunda belirlenir. Başvuru türünüze göre belirli aşamalar geçildikten sonra DS260 formunu doldurabilirsiniz.

DS-260 Görüşmelerinde Neler Sorulmaktadır?

DS 260 formunu doldurulduktan sonra, başvuru sahipleri Green Card mülakatına çağrılacaktır. Mülakatta başvuru sahibinin göçmenlik amacı, aile durumu, iş deneyimi ve diğer göçmenlikle ilgili konular hakkında sorular sorulabilir. Ayrıca, başvuru sahibi ve ailesinin geçmişi ve planları hakkında da bilgi alınabilir.

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?