fbpx
 Amerika’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Amerika’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Amerika’da asgari ücret belirli sınırlar içerisinde çalışana verilecek yasal olarak en düşük ücret seviyesini belirlemektedir. İşçilere çalışmaları sonucu verilebilecek bu miktar yasalarca kararlaştırılmış olup altında bir ücret ödenemez.

Amerika’da asgari ücret Adil Çalışma Standartları Yasası’nda (FLSA) düzenlenmektedir. Bu hükümler doğrultusunda 2024 yılında Amerika’da saatlik asgari ücret 7.25$’dır. Bununla beraber düzenlemeler eyalet bazında da bulunmakta olup bazı eyaletler federal düzenlemenin üzerinde bir tarife uygulayabilmektedir.

Bu yazımızda Amerika’da çalışmak isteyenler için asgari ücret konusunu ele alacağız. Siz de Amerika’da yaşamak ve çalışmak için yöntemler arıyorsanız sitemize üye olabilir ve uygunluk testini tamamladıktan sonra EB3 vizesi ile Amerika’da Green Card ve iş sahibi olabileceğiniz fırsatlara göz atabilirsiniz.

2023 ve 2024 Amerika Saatlik Asgari Ücret Karşılaştırması

Adil Çalışma Standartları Yasası (FLSA) 2009 yılında yürürlüğe girmiş ve Amerika’da saatlik asgari ücret 7.25$ olarak belirlenmiştir. 2024 yılında da aynı oran geçerli olmakla birlikte eyaletlerin kendi tarifelerini belirlemelerinde herhangi bir engel yoktur.

Eyalet bazında bir düzenlemenin de söz konusu olduğu durumlarda çalışana buna göre belirlenen minimum ücret tarifesine göre ödeme yapılmaktadır. Ayrıca eyalet bazlı yapılacak düzenlemeler Federal Hükümet tarafından belirlenmiş olan en düşük ödeme standardının altında kalamaz.

Buna göre 2023 ve 2024 yıllarında dolar bazlı Amerika’da saatlik asgari ücret şu şekildedir:

Eyalet2024 Asgari Ücret2023 Asgari Ücret
Washington DC17.00$17.00$
Washington  16.28$  15.74$
California16.00$ 15.50$
Oregon (Portland) Tüketici Fiyat Endeksine Bağlıdır14.20$
Massachusetts 15.00$14.25$
New York (NYC) 16.00$15.00$
Connecticut15.69$15.00$
New York (Eyalet)15.00$ 14.20$
New Jersey (İstisnalar Hariç)15.13$14.13$
Arizona  14.35$13.85$
Maine14.15$13.80$
Colorado14.42$13.65$
Maryland15.00$13.25$
Vermont 13.67$  13.18$
Florida     13.00$ (Eylül 2024 itibariyle)12.00$
Hawaii  14.00$12.00$
New Mexico12.00$12.00$
Missouri 12.30$12.00$
Delaware13.25$ 11.75$
Nevada12.00$ (Temmuz 2024 itibariyle) 11.25$   
Arkansas 11.00$11.00$
South Dakota  11.20$  10.80$
Minnesota10.85$ 10.59$
Nebraska 12.00$ 10.50$
Ohio  10.45$10.10$
Michigan      10.33$ 10.10$
Montana10.30$  9.95$
West Virginia8.75$ 8.75$
Eyaletlere göre Amerika’da Asgari Ücret, 2023-2024

Amerika Çalışma Vizesi ile Amerika’da çalışmak isterseniz eyalet bazlı kazanabileceğiniz saatlik minimum ücretler yukarıda belirtildiği gibidir. 2024 yılı için karşılaştırma yapmak isterseniz Türkiye’de asgari ücret net maaş üzerinden 75 liradır.

Bazı eyaletlerde bölgelerin urban, non-urban (şehir ve kırsal) olarak ya da işletmelerin büyüklüklerine göre farklı asgari ücret esasları belirlenebilmektedir. Ayrıca 2024 asgari ücretlerinin geçerliliği bazı eyaletlerde yıl içerisinde farklı aylarda başlayabilir.

amerika asgari ücret

Amerika’da Asgari Ücret Belirleme Kriterleri

Amerika Birleşik Devletleri en düşük ücreti belirlemek için federal ve eyalet düzeyindeki kriterleri göz önünde bulundurur. Her ne kadar Federal Hükümetin belirlemiş olduğu bir tarife olsa da eyaletler bu tarifeden daha yüksek tarifeler belirleyebilmektedir.

Amerika’da saatlik en düşük maaş ücret belirleme kriterleri çalışanların rahatça hayatlarını sürdürebilmelerini amaçlamaktadır. 

Eyaletler ücret tarifelerini düzenli olarak gözden geçirir ve belli kriterler doğrultusunda artışlar yapar. Bu kriterler genel olarak dolar bazlı enflasyon ve yaşam maliyetleri, genel ve yerel ekonomik koşullar, işveren ve işçi ihtiyaçları, politik etkenler ve istihdam oranlarından oluşmaktadır.

Enflasyon ve Yaşam Maliyetleri

Gerek küresel çapta gerekse Amerika bazında gerçekleşen enflasyon ve yaşam maliyetlerinin artması sabit kalan mevcut ücretin alım gücünü etkilemektedir. 

Mevcut minimum ücretin kişilerin yaşam faaliyetlerini gerçekleştirirken zorlanmalarına sebep olacak seviyenin üstünde olması gerekmektedir. Dolayısıyla asgari tarife neredeyse her yıl yerel enflasyon ve yaşam maliyetleri göz önünde bulundurularak yeniden belirlenir.

Ayrıca bakınız: Amerika’da Hayat Pahalı mı?

Ülke ve Eyaletlerin Ekonomik Durumları

Amerika’da saatlik en düşük maaş eyalet bazındaki değişimi tüm eyaletlerin mevcut ekonomik durumlarının birbiri ile aynı olmamasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin West Virginia’da yaşayan bir işçinin hayat standartları için yeterli olan miktar California eyaleti için az kalabilir. Eyaletlerin ekonomik durumlarına göre kendi minimum ücret miktarını belirlemesi bu durumun önüne geçilmesini amaçlamaktadır.

İşveren ve İşçinin İhtiyaçları

Eyaletlere göre işçilerin ve işverenlerin ihtiyaçları değişiklik göstermektedir. İşçiler için bu durum eyaletteki hayat pahalılığına göre şekillenirken işverenler için işletme maliyetleri, rekabet oranı ve konum gibi etkenler doğrultusunda şekillenir.

Politik Etkenler

Politik etkenler bu konuda oldukça önemli bir rol oynar. Siyasi partiler için bu nokta her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Demokratlar genellikle tarifenin yükseltilmesini savunurken Cumhuriyetçiler ise daha az federal müdahaleyi tercih ederler.

Bununla beraber işçi sendikaları gibi aktivist gruplar ücretin yükseltilmesini savunarak bir politik baskı oluşturabilirler.

amerikada en düşük işçi maaşı

Amerika’da Asgari Ücret ile Geçinmek Mümkün mü?

Amerika’da en düşük maaş ile bir aile geçindirmek, tek bir gelir kaynağı varsa, zorlayıcı olabilir. Öte yandan ailede iki kişinin çalıştığı durumlarda ya da yaygın olarak tercih edildiği gibi ekstra bir işte daha çalışarak daha rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

Asgari ücret ile Amerika’da yaşamak, tercih ettiğiniz şehir ve harcamalarınıza göre de farklılık gösterecektir. Bu nedenle yaşamak istediğiniz şehir ve yaşam maliyetleri hakkında araştırma yapmanız faydalı olacaktır.

Ayrıca bakınız:
Amerika’nın En Pahalı ve Ucuz Eyaletleri
Amerika’da Yaşamak – Bir Göçmen Olarak Bilmeniz Gerekenler

Federal ve Eyalet Asgari Ücreti Arasındaki Fark Nedir?

Belirttiğimiz gibi Amerika’da saatlik asgari ücretin federal hükümet tarafından belirlenmesinin yanında eyaletlerin kendi tarifelerini belirmesi mümkündür ve birçok eyalet kendi tarifesini belirlemektedir.

Bu iki tarife bazı farklılıklara sahiptir. Bu farklılıklar şu şekildedir:

  • Federal ücret Federal Hükümet tarafından belirlenmesinin yanında eyaletler kendi tarifelerini federal hükümetten bağımsız olarak belirlerler.
  • Federal ücret uzun süreli geçerlidir. Adil Çalışma Standartları Yasası (FLSA) sürekli yenilenen bir kanun olsa da ücret tarifesi uzunca yıllar değişiklik göstermemektedir. Örneğin şu an geçerli olan ücret 2009 yılında yürürlüğe girmiştir. Öte yandan eyaletler ise mevcut tarifelerini genellikle bir yıllık zaman dilimlerinde belli kriterler doğrultusunda  güncellemektedirler.
  • Federal ABD asgari ücreti Amerika’nın geneli için uygulanabilecek en düşük çalışma ücretini temsil etmektedir. Eyaletler ise yalnızca kendi sınırları içerisinde geçerli olan bir tarife belirlemektedirler.

Bu yazımızda 2024 yılında Amerika’da en düşük maaş nedir ve 2023 yılına göre asgari ücret ne kadar arttı sizin için inceledik. Siz de Amerika’da Green Card ve iş sahibi olarak yeni bir hayata adım atmak için sitemize üye olarak uygunluk testine katılabilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika Asgari Ücreti Neden Eyaletlere Göre Değişir?

Amerika’da tüm eyaletler hayat pahalılığı, işçi ve işveren ihtiyaçları, rekabet ve konum özellikleri itibari ile birbirlerine eş değillerdir. ABD’de asgari ücretin eyalet bazında değişiklik göstermesi uygulaması bu nedenler doğrultusunda gerçekleşmektedir. 

Amerika’da Asgari Ücretin Altında Çalışmak Yasal mı?

Amerika’da federal asgari ücretin altında çalışmak yasal değildir. Bu durum işverene bazı yaptırımlar uygulanmasına sebep olabilmektedir. Öte yandan bazı eyaletlerde genç çalışanlar, stajyerler ve özel ihtiyaç sahibi kişiler için daha düşük bir ücret belirlenmesi söz konusu olabilmektedir.

Amerika’da En Düşük Asgari Ücret Hangi Eyalette?

2024 yılında Amerika’da en düşük asgari ücret kendi tarifesini belirlemeyen eyaletlerdeki FLSA ile belirlenmiş olan 7.25$’lık ücrettir. Bu eyaletlere örnek olarak Wyoming, Wisconsin, Georgia Texas, Tenessee, Pensilvanya ve Kentucky gösterilebilir.

Amerika’da En Yüksek Asgari Ücret Hangi Eyalette?

Teknik olarak Washington 2024 yılı asgari ücretine göre 15.74$ ile en yüksek ücret tarifesine sahip olan eyalettir. Washington DC ise istisna olarak 17$ ile ülkenin en yüksek seviyesindedir. Washington’u 16.28$ ile Colombia ve 16$ ile California takip etmektedir.

Amerika’da Nüfusun Yüzde Kaçı Asgari Ücretle Çalışıyor?

Amerika’da en düşük maaş tarifelerinin federal ve eyalet bazlı değişiklik göstermesinin yanında 2024 yılı için ortalama 250.000 Amerikalı işçi saatlik 7.25$ olan asgari ücretle çalışmaktadır. Bu sayı çalışan nüfusun %0.15’ine denk gelmektedir.

Amerika’daki Asgari Ücret Değişiklikleri Ne Sıklıkla Yapılır?

Adil Çalışma Standartları Yasası ile belirlenen federal tarife uzunca yıllar yürürlükte kalmaktadır. 2024 yılı itibari ile yürürlükte bulunan federal asgari ücret 2009 yılında belirlenmiştir. Eyaletler ise genellikle her yıl tarifelerini belli kriterler doğrultusunda güncellenmektedir.

Amerika’da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Amerika’da ortalama maaş eyalete göre farklılaşarak yıllık 40 bin ile 70 bin dolar arasında değişmektedir. Ülke genelinde ise ortalama maaş güncel 2024 verileri ile yıllık 64 bin dolar olarak hesaplanmıştır.

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?