fbpx
 Vasıfsız Olarak Yeşil Kart Almak – EB3 Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vasıfsız Olarak Yeşil Kart Almak – EB3 Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

EB3 vizesi diğer Amerika vizelerine kıyasla çok daha az gereksinime sahip harika bir seçenektir. 

Amerika Birleşik Devletleri, uygunluk şartlarına göre kategorilere ayırdığı programlarla her yıl yaklaşık 140 bin kişiye istihdam yoluyla göçmenlik sunmaktadır. Bu istihdama dayalı göçmenlik vizeleri EB-1, EB-2, EB-3, EB-4 ve EB-5 olarak beş farklı kategoride değerlendirilir. Bu kategorilerin her biri farklı bir iş kolunu esas alır.

Örneğin EB-5 vizesi yüksek miktarda sermayeniz ile Amerika’da yatırım yapabilmenize olanak tanıyan bir Yeşil Kart programıdır. EB-4 ise din görevlileri gibi özel istihdam durumlarını kapsamaktadır.

Yazımızın devamında istihdam temelli Green Card seçeneklerine göz atacağız. Eğer EB3 Vizesi ile Amerika’da Green Card ve iş sahibi olmak istiyorsanız sitemize üye olarak sponsor işverenleri ve diğer detayları öğrenebilirsiniz.

EB1 Vizesi

EB-1 vizesi bilim, sanat, eğitim ve iş dünyası alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip kişiler için ayrılmıştır. Ayrıca üstün başarılara sahip araştırmacılar, akademi insanları ve uluslararası şirket yöneticileri de bu kategori kapsamında başvuru yapabilir. 

Burada dikkat çeken olağanüstü yetenek ifadesi ulusal ve uluslararası başarısı bulunan, uzman oldukları alanda ödüller ya da belgeler almış kişileri temsil etmektedir.  EB-1 başvurusu yapan kişi kendi alanındaki öne çıkan isimlerle karşılaştırılır ve gerçekten sahip olduğu yetenek tatmin edici görülürse vize almaya hak kazanır. 

Elbette tahmin edeceğiniz üzere, olağanüstü olduğunuzu kanıtlayabilmek kolay değildir. Bu nedenle EB-1 vizesi almanın pek çok kanıtlayıcı belge ve başarı ile hazırlanması gereken karmaşık bir süreci olduğunu belirtmek gerekir.

EB2 Vizesi

EB-2 vizesi bir alanda lisansüstü dereceye veya denk gelen deneyime sahip, alanında başarısını kanıtlamış bilim, sanat ve yönetim alanındaki kişilerin uygun olduğu bir programdır.

EB-2 vizesinin dikkat çeken taraflarından birisi, eğer sahip olduğunuz uzmanlık Amerika Birleşik Devletleri için büyük bir değer olarak görülüyorsa İş Sertifikası (Labor Certification) sürecini atlayarak ulusal çıkar faydasına (NIW) doğrudan Yeşil Kart alabilirsiniz.  

EB-2 NIW vizesi alabilmek için yürütmekte olduğunuz çalışmaların ülkenin ulusal ekonomisine, teknolojisine, kültürüne ya da eğitimsel çıkarlarına büyük bir katkıda bulunması gerekir. 

EB-1 vizesine benzer olarak EB-2 vizesi almak da çok fazla gerekliliği yerine getirmeniz ve kanıtlar sunmanız gereken bir süreçtir.

Niteliksiz işçi olarak Amerika Yeşil Kart almak.

EB3 Vizesi

Yazımızın esas noktası olan EB-3 vizesine gelirsek, bu vize türünün lisans derecesine sahip olan ya da olmayan, nitelikli ya da niteliksiz çok geniş kapsamı olan bir vize türü olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik EB-3 vizesinin gereklilikleri birinci ve ikinci kategoridekilere oranla çok daha azdır. 

EB-3 vizesinin en önemli kısımlarından birisi sponsor bulmaktır. Sponsorunuz yani potansiyel işvereninizin size teklif ettiği ücreti ödeyebileceğine dair kanıtlar sunması gerekir. Bunu kanıtlamak için de yıllık mali raporlar ve federal gelir vergisi beyannameleri gibi belgeleri hazırlamalıdır. Bu sayede EB-3 için sponsor olan kişinin sizi maddi olarak Amerika’da zorda bırakmayacağı kanıtlanmış olur. 

EB-3 kendi içinde profesyonel, vasıflı ve vasıfsız çalışan olarak alt kategorilere sahiptir. Vasıflı istihdam olarak EB-3 almak için 2 yıllık deneyime ya da eğitime sahip olmanız gerekirken, vasıfsız istihdam için bu 2 yıllık şart aranmaz. Profesyoneller olarak bahsedilen kategori ise lisans derecesine sahip kişiler için ayrılmıştır. 

EB-3 vizesi istihdam temelli vizeler arasında sunduğu seçenekler ve diğer vize türlerine göre sunduğu daha az gereksinimle Amerika’da yeni bir hayata başlamak isteyenlerin ya da geçici göçmenlik ile Amerika’da bulunanların gözden kaçırmaması gereken bir fırsattır.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

EB-3 vizesi almak mı istiyorsunuz? Sponsor bulmaktan vize alımına kadar tüm süreçte profesyonel yardım almak bu uzun ve dikkatli olmanız gereken süreçte size büyük katkı sağlayacaktır. Daha fazla bilgi almak için sitemize üye olabilir, uygun iş imkanları ve süreci öğrenebilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?