fbpx
 F1 Öğrenci Vizesinden Sonra Amerika’da Nasıl Kalabilirim?

F1 Öğrenci Vizesinden Sonra Amerika’da Nasıl Kalabilirim?

Yalnızca 2019’da uluslararası öğrenciler (F1 vizesi) ABD ekonomisine 44 milyar dolar katkıda bulundu ve 450.000’den fazla işte istihdam sağladılar. Üstelik Amerika’daki milyar dolarlık girişimlerin %55’i eğitim amaçlı Amerika’ya gelen öğrenciler tarafından kuruldu.

Veriler Amerika’ya öğrenci olarak gelen göçmenlerin büyük potansiyelini ortaya koymakta. Ancak F1 vizesine sahip öğrenciler mezuniyet sonrasında Amerika’da çalışmak için ne yapmalı? Seçenekler nelerdir?

F-1 vizeniz ile mezuniyetinizden sonraki 60 gün daha Amerika’da kalabilirsiniz. Bu nedenle mezun olmadan çok daha önce mezuniyet sonrasında ne yapacağınıza dair planlarınızı netleştirmeniz oldukça yerinde bir karar olacaktır.

Eğer mezun olduktan sonra Amerika’da çalışmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz üç yaygın seçenek şunlardır:

EB3 başvurunuza başlarken öncelikle maliyetleri karşılayıp karşılayamayacağınızı iyi bilmeniz gerekmekte. Bu konuda elbette sponsorunuz ile yapacağınız anlaşmanın da önemli bir yeri var çünkü maliyetlerin bir kısmını işvereninizin karşılaması gerekecektir.

Bu soruya tatmin edici bir cevabınız varsa diğer önemli noktalara bakabiliriz.

Başvuru Sürecinde Amerika’da mı Olacaksınız Yoksa Kendi Ülkenizde mi?

Bu soru oldukça önemli çünkü Amerika’da EB-3 için yapacağınız işlem statü değişikliği olacaktır. Yani var olan vizenizi EB3’e değiştirmeniz gerekir. ABD dışından yapacağınız başvurularda ise konsolosluk üzerinden EB3 vizesi için başvuru yapmalısınız.

Eğer başvuru sürecinde ABD’de bulunacaksanız mümkün olan en kısa sürede işlemleri başlatmalısınız. Çünkü yasal olarak varlığınızı koruyan, var olan vizeniz geçerliyken süreci tamamlamanız gerekir

Özellikle F1 vizesi ile gelen uluslararası öğrenciler uygulamalı eğitim (OPT) fırsatından yararlanarak bir yıl daha Amerika’da yaşamaya devam edebilmekte.

Siz de OPT ile Amerika’da bulunuyorsanız beklemeden EB3 başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

Unutmayın ki OPT ile edindiğiniz geçici göçmenlik sona erecek ve eğer EB3 başvurunuzda çalışma onayı (EAD) aşamasını henüz geçmediyseniz sorun yaşayabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise OPT başvurusu yapmadan, mezuniyetinize bir yıl kala EB3 başvurusu yapmaktır. Bu sayede mezun olduktan sonra size sınırlı süreyle verilen OPT ile uğraşmadan doğrudan yaşama ve çalışma hakkı elde etmiş olursunuz.

Eğer herhangi başka bir vize türüyle Amerika’da bulunuyorsanız da mümkün olan en kısa sürede başvuru yapmak doğru bir karar olacaktır. Mevcut bir vizeniz olduğu sürece istediğiniz zaman başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Değilseniz EB3 Vize Başvurunuzu Ne Zaman Yapmanız Gerekir?

Bu durumda daha esnek davranabilirsiniz çünkü size sunulan bir vize süresi sınır yoktur ve kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman başvurunuzu başlatabilirsiniz.

EB3 programı ile Amerika’da çalışmak ve yeni bir hayata başlamak mümkün. Sponsor bulmaktan hukuki desteğe kadar tüm süreçte destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uygulamalı Eğitim (OPT)

İsteğe bağlı olarak tercih edebileceğiniz bu eğitim programı, F-1 vizesine sahip lisans ve yüksek lisans öğrencileri için ideal yöntemlerden birisidir.

OPT ile programa başladıktan sonraki 12 ay boyunca ABD’de yaşama ve çalışma fırsatı elde edersiniz. Bu programa hak kazanabilmek için eğitim derecenizi almış olmanız ve bir akademik yıl boyunca ABD’de eğitim görmüş olmanız gerekmektedir.

Üstelik STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) öğrencisiyseniz kalış süreniz 24 aya çıkabilmektedir. Ancak bu istisna için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir.

Ayrıntılı bilgiyi USCIS web sitesinden öğrenebilirsiniz.

H-1B Vizesi (İstihdam Yoluyla Geçici Göçmenlik Vizesi)

ABD’de bir sponsor işveren bulmanız durumunda F1 öğrenci vizenizi H1B statüsüne değiştirebilmeniz mümkün. H-1B statüsü ile 6 yıla kadar Amerika Birleşik Devletlerinde kalma ve çalışma imkanına sahip olursunuz.

H1B vizesi alabilmek için potansiyel işinizde önemli bir rolünüz olduğuna dair kanıtları USCIS’e sunmanız gerekmektedir. Eğer kesintisiz 5 yıl boyunca aynı şirkette çalışırsanız işvereniniz sizin için Yeşil Kart başvurusunda da bulunabilir. Böylece H1B vizeniz sayesinde ileride Green Card alabilme fırsatınız doğmuş olur.

Ancak unutulmaması gereken nokta, bu 6 yıl içerisinde eğer iş değişikliği yaparsanız, tekrar H-1B statüsü için başvurmanız gerekecektir.

F1 vizesi sonrasında Amerika'da kalmak.

EB-3 İstihdama Dayalı Yeşil Kart

F1 vizesi ile ABD’de bulunan pek çok öğrenci günün sonunda Yeşil Kart almak istemektedir. Bu durum EB3 programı ile oldukça mümkün. Elbette diğer vize türlerini ve programları da tercih edebilirsiniz ancak EB3 Green Card’ı ayıran temel nokta, H1-B vizesi ve OPT seçeneklerinin size Amerika’da sınırlı bir kalma süresi sunan geçici seçenekler olmasıdır.

OPT ile bir ya da şartlarınız uygunsa maksimum iki yıl, H1B ile de maksimum altı yıllık bir kalış süresi elde edersiniz.

Üstelik H-1B ile daimi ikametgah alabilmek konusunda her zaman emin olamayabilirsiniz. Öte yandan Yeşil Kart sahibi olduğunuzda sıradan bir Amerika vatandaşı ile aynı haklara sahip olarak istediğiniz her yerde çalışabilir ve kalış süresi gerginliği olmadan yaşayabilirsiniz.

Her yıl ABD hükümeti lisans derecesi olan ya da 2 yıldan fazla bir alanda iş deneyimi olan kişiler için 30 bin ve vasıfsız işçiler için 10 bin olmak üzere toplamda 40 bin kişi için EB-3 Yeşil Kart kontenjanı ayırmaktadır. Diğer bir deyişle size sponsor olmaya hazır bir işveren bulduktan sonra nitelikli, niteliksiz ya da lisans mezunu olarak EB-3 ile Amerika’da kalabilmeniz mümkündür. Üstelik EB3 vizesi, varsa eşiniz ve çocuklarınız için de Yeşil Kart imkanı sunmaktadır. Böylece sizinle birlikte aileniz de Amerika’da yaşama fırsatı elde eder.

EB3 vizesiyle yapılabilecek işlerde istihdam ihtiyacı her geçen yıl daha da artmaktadır. Özellikle vasıfsız işçi gereksinimi olan temizlik hizmetleri, yiyecek, imalat ve inşaat sektörü gibi alanlarda oldukça fazla sponsor olmaya hazır işveren bulunmakta.

Eğer siz de EB3 vizesinin sunduğu geniş yelpazedeki fırsatlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?