fbpx
 Vatandaş Olmadan Amerika’da Ehliyet Almak ve Araba Kullanmak

Vatandaş Olmadan Amerika’da Ehliyet Almak ve Araba Kullanmak

Vatandaş olmadan Amerika’da ehliyet almak ya da herhangi bir sorun yaşamadan araba kullanmak merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Eğer yakın zamanda seyahat edecekseniz, Türk ehliyeti Amerika’da geçerli mi veya ehliyet alabilir miyim diye düşünüyor olabilirsiniz.

Amerika’da araba kullanmak için vatandaş olma şartı bulunmamaktadır. Hem Amerika’da geçici olarak bulunan yabancılar hem de kalıcı olarak yaşayan Green Card sahipleri, ehliyet başvurusu yapabilirler. Başvuru süreci, gerekli şartlar ve sürücü sınavları eyalete göre değişiklik göstermektedir.

Bu yazımızda Türk ehliyeti Amerika’da geçerli mi, Amerika’da araba kullanabilmek için nasıl ehliyet alınır ve şartlar nelerdir sorularını cevaplayacağız. Bu sayede siz de Amerika’da araba almak ya da otomobil kullanmak gibi düşünceleriniz varsa bilmeniz gerekenleri her eyalete özel hazırladığımız içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:
Nasıl Amerikan Vatandaşı Olunur?
Amerika’ya Nasıl Gidebilirim?

Amerika Araba Ehliyeti Sistemi Nasıl İşler?

amerika ehliyet fiyatları

Araba kullanmak Amerika’da yaşamın büyük bir parçasıdır. Amerika’da ehliyet alma yaşı 16 olduğu için, çoğu kişi genç yaşta araba satın alır veya ailesinin arabasını kullanır. Amerikan halkının %84’ü ehliyete sahiptir.

New York gibi şehirleşmenin üst düzeyde olduğu eyaletlerde metro, otobüs, taksi daha sıklıkla tercih edilirken Teksas, Florida, California gibi yerleşik hayatın daha yaygın olduğu eyaletlerde araba hayatın çok büyük bir parçasıdır.

Yazımızın bu kısmında konuyu iki farklı seçenekte ele almak gerekiyor. Birinci seçenekte Amerika’ya turist vizesi ya da H1B çalışma vizesi gibi göçmen olmayan bir vize türüyle gelen kişiler ve ikinci olarak da Green Card sahipleri için Amerika’da ehliyet almak olarak ayırabiliriz.

Göçmen Olmayan Vize ile Amerika’da Ehliyet Almak

Amerika’da turist vizesiyle ya da başka bir göçmen olmayan vize ile gelerek kullanmak istediğiniz ehliyetiniz eyalete göre değişiklik göstermekle birlikte bir kaç aydan bir yıla kadar geçerli olabilir. 

Öte yandan bu konuda bir parantez açmak gerekiyor. Bazı eyaletler geçerliliği devam eden kendi ülkenize ait ehliyetinizin yanı sıra 150 kadar ülkede geçerliliği bulunan IDP sahibi olmanızı da şart koşmaktadır. 

IDP ya da Uluslararası Ehliyeti Amerika’ya gelmeden önce kendi ülkenizden başvuru yapmanız ve edinmeniz gerekir. ABD kurumları yabancılar için IDP belgesi vermemektedir. Kendi ülkenizden belgenizi aldıktan sonra 1 yıl kadar (size ait ehliyetinizin de geçerlilik süresinin dolmaması şartıyla) Amerika’da IDP ile özgürce araba kullanabilirsiniz.

IDP Nedir?

International Driving Permit (Uluslarası Sürüş İzni ya da Uluslararası Ehliyet) 1949 yılında farklı ülkelerden vatandaşların ülkeleri dışında araç kullanabilmelerine olanak tanıyan bir anlaşma olarak Cenevre’de imzalanan belgedir. Bu belge ülkemizde Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından verilir.

Öte yandan Amerika’da iş ya da eğitim gibi sebeplerle uzun süre kalacaksanız, ABD ehliyeti almanız gerekir. Yazımızın devamında detaylarını vereceğimiz üzere göçmen olmayan kişiler de bazı eyaletlerle sınırlı olmak üzere Amerika’da ehliyet alabilmektedir.

Green Card ile Amerika’da Ehliyet Almak

Amerika’da Green Card ile bulunan kişilerin ehliyet alabilmesi mümkündür. Göçmen olmayan vizelerde olduğu gibi bir süre ülkenizde almış olduğunuz ve geçerli ehliyetiniz ile araç kullanmaya devam edebilseniz bile Amerika’ya yerleşmiş birisi olarak Amerika ehliyeti almanız doğru bir karar olacaktır.

Amerika’da Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

amerika ehliyet nasıl alınır

Ehliyet başvurusu için öncelikle yaşadığınız şehirdeki Motorlu Araçlar Dairesi’ne (Department of Motor Vehicles/DMV) başvuruda bulunmanız gerekir. ABD ehliyetinizle her eyalette geçerli olarak araba kullanabilirsiniz. Ancak yaşadığınız eyaletten başka bir eyalete taşınacaksınız, o eyalette yenileme yapmalısınız. 

Bazı Colorado, Oregon, California ve Washington gibi istisnalar bulunmakla birlikte Green Card sahibi olmak ehliyet alabilmek için aranan şartlar arasındadır.

Başvuru için Gereken Belgeler Hangileridir?

DMV’ye gitmeden önce yanınıza ehliyet başvurusu için gerekli belgeleri almanız gereklidir. İstenen belgelerin fotokopisi değil aslıyla başvuruda bulunmalısınız. 

İşte başvuru için gereken belgeler:

 • Kimlik/Pasaport
 • Daimi ikametgah belgesi (Green Card) veya Amerika’da yasal statünüzü gösteren bir belge
 • İkametinizi gösteren belge (elektrik, su faturası gibi belgeler kullanılabilir)
 • Sosyal Güvenlik Numarası (SSN)
 • Henüz Sosyal Güvenlik Numaranız yoksa SSA-L676 formu (SSN’iniz olmadığını gösteren belge)

Başvuru Nereye Yapılmalıdır?

Ehliyet başvurusu ikamet ettiğiniz eyalette bulunan Motorlu Araçlar Dairesi’ne (Department of Motor Vehicles/DMV) yapılır. Ehliyetinizle Amerika’nın her yerinde yasal olarak araba kullanabilirsiniz. Eğer herhangi bir sebeple başka bir eyalete taşınacak olursanız, taşındığınız eyaletin DMV’sine giderek ehliyetinizi yenilemeniz gerekir.

Amerika’da ehliyet alma sürecinin ne kadar süreceği de eyaletlere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, yaşayacağınız eyaletin resmi kaynaklarından güncel bilgilere ulaşmak ve süreci adım adım takip etmek önemlidir. Genellikle bu süreç 2 ile 6 ay arasındadır.

Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

Amerika ehliyeti için aranan şartlar, yazımızda sıklıkla bahsettiğimiz gibi eyalete göre farklılık gösterir. Bununla birlikte tüm eyaletlerde genel olarak aranan şartlar şunlardır:

 • Görüş muayenesinden geçiş
 • Çoktan seçmeli sorular ile yazılı sınava katılım
 • Amerikan yol işaretleri hakkında bilgi testini tamamlama (yol işaretlerini anlamak için yeterli İngilizce bilgisi dahil)
 • Direksiyon sınavından geçiş

Amerika’da Yazılı Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

DMV’ye gerekli belgelerinizle başvurduğunuzda yazılı ehliyet sınavını hemen yapabilirsiniz. Bu nedenle DMV’ye gitmeden önce Amerika ehliyet sınav soruları yol işaretleri, sürüş kuralları, yol kuralları gibi bilgilere hazırlıklı gitmenizi öneririz. 

DMV’nin internet sitesinde önceden sorulan Amerika ehliyet sınav sorularına çalışarak ne gibi sorular sorulduğunu görebilirsiniz.

Çoktan seçmeli test şeklinde hazırlanan sorulardan genellikle 50’de en az 43 yapmanız yani %86 başarı gereklidir. Eğer yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçemezseniz, başka bir tarihe randevu alarak daha hazırlıklı bir şekilde tekrar sınava girebilirsiniz.

Amerika’da Ehliyet için Direksiyon Sınavı Nasıl Yapılır?

DMV’den yazılı sınavınızı başarıyla geçtikten sonra direksiyon sınavı için bir tarih belirtilecektir. Türkiye’de olduğu gibi arabayı sürüş şekliniz, kurallara ve işaretlere uymanız, arabayı istenen yere düzgün bir şekilde park etmeniz gereklidir.

Kurallara uymamanız, hız limitinin üstüne çıkmanız, sinyal vermemeniz gibi sebeplerden dolayı sınavınızı geçemeyebilirsiniz. Bu nedenle özenle ve Amerikan kurallarına uygun şekilde araba sürmelisiniz. 

Direksiyon sınavını geçtiğinizde ehliyetinizi hemen alabilirsiniz. Eğer bu sınavı başarıyla geçemezseniz, sınava tekrar girmek için randevu almanız gereklidir.

Unutmayın ki, trafik kurallarına uyum sağlamak ve güvenli sürüş alışkanlıkları geliştirmek Amerika’da ehliyet sahibi olmanın yanı sıra, güvenli bir sürücü olmanız için de oldukça önemlidir.

Amerika Ehliyet Başvurularında Eyaletler Arası Farklar Nelerdir?

Amerika ehliyet fiyatları, başvurusu, sorulan sorular ve ehliyet alma şartları eyaletten eyalete değişiklik gösterir. Her eyaletin kendi ehliyeti vardır. Ehliyetlerin sol üst kısmında ehliyetin verildiği eyaletin ismi yazar.

Ayrıca Türk ehliyetine kıyasla, ABD ehliyetinde boyunuz, kilonuz, saç ve göz renginiz, kan grubunuz gibi detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Örnek verecek olursak, Washington D.C.’de ehliyet başvurusu için yazılı sınav, 44 dolar ücret ve 10 dolar sınav ücreti, görüş muayenesi, eyalete ödenmemiş borcunuz olmadığını gösteren belge, ikamet belgesi, iki yılda bir Motorlu Taşıt Güvenlik Muayenesi gibi nitelikler gereklidir.

Öte yandan New York’ta, yazılı sınav, 5 saatlik sürüş kursu ve direksiyon sınavı, araba sigortası ve her yıl yenilenecek Motorlu Taşıt Güvenlik Muayenesi zorunludur.

Bu nedenlerle, bulunduğunuz eyaletin başvuru koşullarını araştırmanız oldukça önemlidir.

Amerika Ehliyet Fiyatları

Amerika ehliyet fiyatları da, şartları ve kuralları olduğu gibi eyaletten eyalete farklılık gösterir. Her eyaletin farklı ücretlendirmesi bulunmaktadır. Bu fiyatlar eyaletin yaşam koşullarına, hayat pahalılığına ve asgari ücretine göre değişmektedir.

Ayrıca bakınız: Amerika”nın En Ucuz ve Pahalı Eyaletleri Karşılaştırması 

Ehliyetin en pahalı olduğu eyalet Washington D.C.’dir, bu bölgede ehliyet ücreti 89 dolardır. Ehliyet ücretinin en ucuz olduğu eyalet Missouri’de ise 10 dolardır. Amerika’da ehliyet fiyatı ortalaması eyaletlerde genel olarak 30-40 dolar arasındadır.

İşte Eyaletlere göre ehliyet fiyatı farkları:

EyaletEhliyet Fiyatı (Pahalıdan Ucuza)
Washington$89
Connecticut$72
Maryland$72
New York$64.25
Oregon$60
Massachusetts$50
New Hampshire$50
Florida$48
Nevada$42.5
Montana$40.5
Arkansas$40
Delaware$40
North Carolina$40
West Virginia$40
Oklahoma$38.5
Rhode Island$38.5
Alabama$36.25
Pennsylvania$35.5
Wisconsin$34
Kaliforniya$33
Louisiana$32.25
Georgia$32
Iowa$32
Vermont$32
Virginia$32
Idaho$30
Illinois$30
Kentucky$30
Maine$30
South Dakota$28
Tennessee$28
Colorado$26
Minnesota$25.25
Arizona$25
Michigan$25
Teksas$25
Utah$25
Mississippi$24
New Jersey$24
Kansas$23
Ohio$23
Nebraska$21.5
Alaska$20
Hawaii$20
Wyoming$20
New Mexico$18
Indiana$17.5
North Dakota$15
South Carolina$12.5
Missouri$10

Amerika’da Ehliyet Almak Zor mu?

Amerika’da ehliyet almak farklı ülkelere kıyasla daha zor görülse de başarılı bir şekilde sınavlardan geçmeniz mümkündür. 

Bazı eyaletlerin şartları daha kolayken, Washington gibi yerlerde biraz daha zorlanabilirsiniz. Ancak bu aynı zamanda sizin sürüş tecrübenize ve sürüş kuralları bilginize de bağlıdır.

Amerika’da kısa veya uzun süreli olarak yaşamayı düşünüyorsanız, Amerika’da Yaşamak adına hazırladığımız, bir göçmenin bilmesi gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Amerika Eyaletlerinde Ehliyet Şartlarının Karşılaştırması

EyaletTürk Ehliyeti Kullanma SüresiEyalet Ehliyet FiyatıEyalet Ehliyet Alma Şartları
Kaliforniya12 ay$33Kimlik/Pasaportİkametgah belgesi
Sosyal Güvenlik Numarası (SSN)
SSN yoksa SSA-L676 formu
Teksas12 ay$25Kimlik/Pasaport
İkamet Belgesi
Sosyal Güvenlik Numarası
Sahip Olduğunuz Araçlar için Sigorta Kanıtı
Araçların Teksas Araç Tescili Kanıtı
ABD’de Yasal Mevcudiyet Kanıtı
Florida1 ay$48Kimlik/Pasaport
Sosyal Güvenlik Numarasının kanıtı
İkamet adresinin kanıtı
Trafik ve Madde Bağımlılığı Eğitiminin Tamamlanması
New York12 ay$64.25Kimlik/Pasaport
İkamet Belgesi
New Jersey2 ay$24Kimlik/Pasaport
İkametgah belgesi
Sosyal Güvenlik Numarası (SSN)
SSN yoksa SSA-L676 Formu

Amerika’nın Hangi Eyaletlerinde Yasal Statüde Olmayan Göçmenler Ehliyet Alabilir?

Amerika’da yasal statüde olmayan göçmenler doğum sertifikası, pasaport, ikamet belgesi gibi belgelerle bazı eyaletlerde ehliyet alabilir. Ancak bu ‘kısıtlı’ olarak verildiği için sadece araba sürme amaçlıdır ve kimlik şeklinde kullanılamaz.

Yasal statüde olmayan göçmenlerin ehliyet alabileceği eyaletler aşağıdadır:

 • California
 • Colorado
 • Connecticut
 • Delaware
 • Hawaii
 • Illinois
 • Maryland
 • Massachusetts
 • Minnesota
 • Nevada
 • New Jersey
 • New Mexico
 • New York
 • Oregon
 • Rhode Island
 • Utah
 • Vermont
 • Virginia
 • Washington

Bu yazımızda Amerika’da ehliyet almak ve otomobil kullanmak isteyenler için bilinmesi gerekenleri detaylarıyla inceledik. Eğer siz de Amerika’daki hayatınıza işiniz hazır ve Green Card ile başlamak isterseniz ya da öğrenci vizesi, çalışma vizesi gibi bir statüyle bulunurken hayatınızı Amerika’da sürdürme kararı aldıysanız sitemize üye olarak uygunluğunuzu test edebilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika’da Türkiye Ehliyeti Geçerli mi?

Amerika’da Türk ehliyeti geçerli olmayan eyalet yoktur. Tüm ABD eyaletleri yabancı sürücü belgelerini tanır. Öte yandan geçerlilik süresini ve yabancı sürücü belgesiyle araç kullanma kurallarını teyit etmek için araç kullanmak istediğiniz eyaletteki DMV’ye danışmalısınız.

Amerika’da Ehliyet Almak Kolay mı?

Amerika’da ehliyet almak yazılı sınav ve sürüş sınavı göz önüne alındığında kolaydır. Genel olarak 2 ile 6 ay arasında bir sürede ehliyetinizi almış olursunuz.

ABD Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ehliyet alabilmek için bulunduğunuz şehirdeki Motorlu Araçlar Dairesi’ne (Department of Motor Vehicles/DMV) başvuruda bulunduktan sonra sınavları geçerek ehliyetinizi alabilirsiniz. 

Amerika’da 16 Yaşında Ehliyet Alınır mı?

Amerika ehliyet yaşı oldukça erken yaşta başlar. ABD’de 16-18 yaşlarında ehliyet almak mümkündür. Hatta bazı eyaletlerde, 14 yaşından itibaren ‘kısıtlı’ öğrenci (learner) statüsünde de alınabilmektedir.

ABD Vatandaşı Olmadan Ehliyet Alınır mı?

Evet, ehliyet almak için ABD vatandaşı olmanıza gerek yoktur, ABD’de ikametinizi göstererek de alabilirsiniz. Ayrıca ABD’de iş, eğitim ve ziyaret gibi sebeplerle yaşayan kişiler ehliyet alarak araba kullanabilirler.

ABD Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi?

Evet, ABD ehliyeti Türkiye’de 6 ay boyunca geçerlidir. Ancak uluslararası sürücü belgenizin de yanınızda bulunması şarttır.

Türk Vatandaşı Amerika’da Ehliyet Alabilir mi?

Amerika’da ehliyet almak için herhangi bir ülke kısıtlaması yoktur. Türk vatandaşları Amerika’da ehliyet alabilir.

Türk Ehliyeti Amerika’da Ne Kadar Süre Geçerli?

Türk ehliyetinin Amerika’da geçerli olduğu süre eyalete göre değişiklik gösterir. Bazı eyaletlerde 1 yıla kadar geçerliyken, bazı eyaletlerde sadece 2 ay geçerlidir. Bu nedenle seyahat edip kalacağınız eyaletin belirlediği süreye uymanız gereklidir.

Uluslararası Sürücü Belgesi Nedir?

Uluslararası sürücü belgesi, bu belgenin tanındığı tüm ülkelerde özel motorlu araç kullanma izni sağlayan belgedir. Bu belge, kendi ülkenizde aldığınız ehliyetin çevirisidir. Böylelikle seyahat ettiğiniz ülkelerde yasal olarak araba kullanabilirsiniz.

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?