fbpx
 Green Card Başvuru Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Green Card Başvuru Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Başvurunuz için büyük bir öneme sahip olan Green Card fotoğraf kurallarına uygun olmayan şekilde başvuru yapılması ret almanıza neden olabilir. Özellikle tüm gereklilikleri karşıladıktan sonra basit bir hata ile olumsuz sonuç almak oldukça can sıkıcı olabilmekte.

Kullanacağınız fotoğrafı başvuru yapacağınız Amerikan konsolosluğu tarafından görüşme esnasında da yanınızda getirmiş olmanız istenebilir. Bu konuda tam bilgi alabilmek için konsolosluk ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazımızda başvurunuza uygun fotoğrafın nasıl olması gerektiği konusuna değineceğiz. Bu sayede siz de Green Card fotoğraf ayarlama ve kontrolünü yapabilir, başvuru sürecinde kafanızda oluşabilecek soru işaretlerinden kaçınabilirsiniz.

Doğru Green Card Fotoğraf Ölçüleri ve Boyut Özellikleri

green card fotoğraf ölçüleri

Eğer Green Card Çekilişini kazandıysanız ya da DS-260 Formunu doldurduktan sonra görüşmeye çağırıldıysanız sizden 2 adet fotoğraf istenecektir. Sizden istenen bu Green Card fotoğrafı için aşağıdaki şartlar sağlanmalıdır:

 • İki fotoğraf aynı olmalıdır.
 • 5×5 cm boyutunda olmalıdır.
 • Fotoğraf kağıdı üzerine basılmış olmalıdır.

Görüşme esnasında yanınızda bulundurmanız gereken bu fotoğraflar dışında Green Card Çekiliş başvurusu için de fotoğraf yüklemeniz istenecektir. DV Lottery başvuru sayfasında sizden istenen bu fotoğraf için de şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Yükleyeceğiniz fotoğraf JPEG (.jpg) formatında olmalıdır.
 • 240 kb ve daha düşük boyutta olmalıdır.
 • Kare olarak boyutlanmış olmalıdır.(örnek: 5×5 cm)

Profesyonel bir stüdyoda Green Card için biyometrik fotoğraf çekinmeniz tavsiye edilse de kendi çekmiş olduğunuz fotoğrafları da, Green Card fotoğraf şartlarına uyduğu sürece, kullanabilmeniz mümkündür.

Fotoğraf Özellikleri ve Şartları

Başvurunuzda kullanmak istediğiniz Green Card fotoğrafı resmi olarak açıklandığı üzere aşağıdaki özellik ve şartları karşılıyor olmalıdır:

 • Kullandığınız fotoğraf renkli olmalıdır. Fotokopi ve benzeri görüntü basımları kullanılamaz.
 • Başınız fotoğrafın %50 ile %69 arasında bir kısmını kaplamalıdır. Çok uzak ya da yakında olursanız kabul edilmeyecektir.
 • En fazla 6 ay önce** çekilmiş olup güncel görünüşünüzü temsil etmelidir.
 • Doğrudan kameraya bakılmalı, yüzünüzün tamamı görünüyor olmalıdır.
 • Arka plan beyaz ya da tonlarında olmalı, gölgeniz belirgin olarak arkanıza yansımamalıdır.
 • Nötr bir ifade ile gözleriniz açık olarak kameraya bakmalısınız.
 • Günlük kıyafetleriniz ile fotoğraf çekinmelisiniz. Üniforma ve benzeri kıyafetler kabul edilmemektedir. Yüzünüz tam olarak görüldüğü sürece başörtünüz ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Şapka, kulaklık ve gözlük* gibi eşyalar ile yapılan çekimler kabul edilmemektedir.

*Amerika vizeleri için gözlüklü fotoğraf çekimi 2016 yılına kadar kabul edilmiş olup sonradan yapılan değişiklikle kaldırılmıştır. 

Eğer gözlüğünüzü, örneğin yakın zamanda geçirdiğiniz bir ameliyat nedeniyle, çıkarmanız mümkün değilse bunun için tıbbi rapor getirerek gözlüklü fotoğrafınızı kullanabilmeniz mümkündür.

**Başvuruda kullandığınız fotoğraf 6 aydan kısa bir süre önce çekilmiş olsa bile eğer görünümünüzde büyük bir değişiklik olduysa yeni bir tane edinmeniz gerekir. Aşağıdaki durumlar buna örnek olarak gösterilebilir:

 • Yüzde önemli değişikliğe neden olan bir ameliyat
 • Yüz bölgenizde önemli değişim yaratan eklenmiş ya da çıkarılmış dövme ve piercingler
 • Büyük oranda kilo alımı ya da kaybı

Öte yandan sakal bırakmak, saç rengi değiştirmek gibi yüz hatlarını etkilemeyen değişimler için yeni bir fotoğrafa gerek yoktur.

16 yaşından küçük çocuklarda fiziksel değişimlerin hızlı olması nedeniyle, eğer kısa zamanda bir değişim oluşmuşsa, yeni bir fotoğraf gerekebilir.

Bebekler için Fotoğraf Çekimi

bebekler için green card fotoğrafı nasıl çekilir

Elbette iradesi ile poz veremeyecek küçük yaşta çocuklar ve bebekler için yetişkin bir insan gibi Green Card için fotoğraf kontrolü yapıldığında uygun görünecek pozlar vermesi beklenemez. Bu nedenle bu konuda bir istisna olarak yukarıda görsellerde açıkladığımız durumda izin verilmektedir. 

Green Card şartlarına uygun olarak fotoğrafını çekmek için bebeğinizi düz beyaz bir örtü üzerine yerleştirebilirsiniz. Elinde emzik ve benzeri bir obje olmamasına ve yüzü üzerine sizin gölgenizin düşmemesine dikkat ettikten sonra şartları karşılıyor olacaktır.

Green Card Fotoğraf Örnekleri

Aşağıda resmi state.gov sitesinden aldığımız örnekler ile fotoğraf kontrolü yapabilir ve uygunluk durumunu değerlendirebilirsiniz. Ayrıca aynı site üzerinden Green Card fotoğraf ayarlama işlemleri de yapabilmeniz mümkündür.

green card fotoğraf ayarlama
Tam merkezinde olmalı ve omuzlarınız görünür şekilde bulunmalısınız.
green card fotoğraf kontrol
Yüzünüz yukarı ya da aşağı bakmamalı, dişlerinizi gösterir şekilde gülümsemek gibi aşırı ifadelerden kaçınmalısınız.
green card fotoğraf özellikleri
Saçınız ya da başörtünüz yüzünüzü kapatmamalıdır.
green card fotoğraf düzenleme
Yüzünüz karanlıkta kalmamalı ya da yüz hatlarınızı yok edecek biçimde aşırı ışık olmamalıdır.
biyometrik fotoğraf
Arka planda herhangi bir görsel, obje ya da belirgin gölge bulunmamalıdır.
green card için uygun fotoğraf
Görüntüsü kaymış ya da düşük çözünürlüklü, netliği yok eden fotoğraflar kullanılmamalıdır.

Bu yazımızda Green Card için uygun fotoğraf nasıl olmalı konusuna değindik. Siz de yazımızdaki noktaları dikkate alarak başvurunuza güvenle devam edebilirsiniz.
Ayrıca Bakınız:
Green Card Nedir?
Green Card Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Green Card Confirmation Number (Kayıt – Teyit Numarası) Öğrenme

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?