fbpx
 DS-160 Formu Nedir ve Nasıl Doldurulur?

DS-160 Formu Nedir ve Nasıl Doldurulur?

Amerika vizesi almanın ilk adımlarından biri olan DS-160 formu, belki de çoğu göçmen olmayan Amerika vizeleri için ilk ve en önemli adımlardan biridir. Amerika’ya vize almak isteyen kişilerin, DS 160 formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması beklenir. 

Amerika’ya nasıl gidebilirim? Diyenlerin öncelikle bilmesi gerekenler arasında olan DS 160 formu, Green Card ile Amerika’ya gitmek dışındaki diğer geçici Amerika vize türleri için tamamlanması gereken bir başvuru formudur.

Bu yazımızda, DS 160 formu nedir, DS 160 formu nasıl doldurulur, online fotoğraf nasıl eklenir, DS 160 ödemesi nasıl yapılır,  dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, hangi vizelerde DS160 formu doldurulur, DS 160 formu çıktısı nasıl alınır gibi birçok soruyu cevaplayacak ve her adımı detaylı olarak ele alacağız.

DS-160 Formu Nedir?

DS-160, ABD’ye geçici olarak seyahat etmeyi planlayan kişilerin doldurması gereken standart bir vize başvuru formudur. DS 160 formu doldurması gerekenler arasında turistler, öğrenciler, iş veya staj odaklı Amerika’ya giden geçici vize sahipleri sayılabilir.

ds160 başvurusu
DS-160 Online Başvurusu için Resmi Site Üzerinde Görüşme Yapacağınız ABD Konsolosluğunu Seçmeniz ve Güvenlik Kodunu Girmeniz Gerekir. Ardından “Start An Application” kısmına tıklayarak devam edebilirsiniz.

DS-160 formunda başvuru sahibinin kişisel, eğitim, iş ve seyahat gibi bilgilerinin detayları istenir. Form online olarak doldurulup gönderildiği için vize başvuru sürecini hızlandırır ve kolaylaştırır. DS-160 formu birçok vize için ilk adım olduğundan, tam ve doğru olarak doldurması vize alım süreçlerinde kritik bir aşamadır.

7 Adımda DS-160 Formu Nasıl Doldurulur?

DS 160 formu online olarak kolaylıkla doldurulabilecek bir formdur. DS 160 formu doldurmak ilk bakışta İngilizce görünmektedir ancak yazıların üzerine geldiğinizde, Türkçe’yi seçmeniz halinde, açıklamasını kendi dilinizde görebilirsiniz.

DS 160 formu görüntüleme ve formu doldurmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Formu Açın: ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesindeki Online Nonimmigrant Visa Application (DS-160) sayfasından, ya da buraya tıklayarak DS 160 başvuru sayfasına erişebilirsiniz. Bu sayfada, “Start an Application” yazan yere tıklayarak formu doldurmaya başlayabilirsiniz.
 • İpucu:  Formu doldururken 20 dakikalık inaktivite süresi dolarsa sistem yeniden giriş yapmanıza ve baştan başlamanızı isteyecektir. Bu süre kolayca fark etmeden dolabileceği için, formu düzenli aralıklarla kaydederseniz oldukça zaman kazanabilirsiniz ve girdiğiniz bilgileri tekrar girmek zorunda kalmazsınız. 

Buna ek olarak, form Türkçe karakter kabul etmeyeceğinden DS160 formunu doldurmak için İngilizce karakter kullanmanız gerekir.. 

 1. Kişisel Bilgiler: DS 160 formun görüntüleme sayfasından sonra karşınıza ilk çıkacak sorular; Adınız, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz, medeni durumunuz ve iletişim bilgileriniz gibi temel kişisel bilgileriniz hakkında olacaktır. Bu bilgileri girdikten sonra sonraki adıma geçebilirsiniz.
 1. Seyahat Bilgileri: Kişisel bilgilerinizi girdikten sonraki kısımda; seyahat tarihleriniz, Amerika’ya gidişinizin amacı ve kalacağınız süre gibi seyahat detaylarınız istenir.
 1. Eğitim ve İş Deneyimi: Seyahat bilgilerinizi de girdikten sonra eğitim geçmişinizi, güncel iş durumunuzu ve geçmişteki iş deneyimlerinizi detaylı olarak tarihleri ile beraber doldurmanız gerekir.
 1. Güvenlik Soruları: Bu bölümde ise birtakım güvenlik soruları ile karşılaşacaksınız. Bu sorular suç geçmişinizi, sağlık durumunuzu ve terörizm ile ilgili bazı soruları içerir. Bu soruları eksik ya da yanlış cevapladığınız durumda, vize başvuru reddi kaçınılmazdır. Bu sebeple bütün soruları dürüst ve net olarak cevaplamanız beklenir.
 1. Formu Tamamlama: Yukarıdaki bütün kısımları doğru bir şekilde doldurduktan ve kontrol ettikten sonra, formu “Sign and Submit” butonuna tıklayarak göndermeniz gerekmektedir.
 1. Onay Sayfasını Yazdırmak: Formu doldurduktan sonra karşınıza bir DS 160 onay sayfası çıkacaktır. Bu onay sayfasını vize mülakatına götürmeniz gerektiği için yazdırmanız gerekir. 

DS 160 Formu doldurma süreci yaklaşık olarak 90 dakika almaktadır. Form sayfaları arasında geçiş yapmadan önce ya da uzun süreli beklemelerde, sayfanın orta alt kısmında bulunan “Save” butonuna tıklayarak kayıt etmenizin önemli olduğunun altını çizelim.

DS 160 Formuna Online Fotoğraf Nasıl Eklenir?

DS 160 formu nedir sorusuna net bir cevap verdiyseniz, DS-160 formunu doldurmadan önce ayarlamanız gereken en önemli unsurlardan biri olan, DS 160 fotoğrafı konusuna geçebilirsiniz. Bu fotoğraf, ABD’nin vize başvurusu için belirlediği; fotoğrafın boyutları, çözünürlüğü, arka plan rengi, başvuranın fotoğraftaki duruşu ve giysileri gibi özel gereksinimleri karşılamalıdır. 

ds-160 formu için fotoğraf
Başvuru Sayfası Üzerinde Fotoğrafınızı Uygun Ölçülere Getirmek için Online Bir Araç Bulunmaktadır.

Fotoğrafınızı eklemek için büyükelçilik web sitesindeki “Photo Tool” bölümüne gidin. Bu kısımda fotoğrafınızın gereksinimlere uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer fotoğraf uygunsa, fotoğrafı başvurunuzda kullanabilirsiniz. Fotoğrafınız reddedildiği takdirde, karşınıza gelen red sayfasından fotoğrafın eksikliklerini öğrenip düzelttikten sonra tekrar kontrol edebilirsiniz. 

DS-160 Formu Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

DS 160 formunun nasıl doldurulacağına değindik, fakat DS-160 formu doldururken dikkat edilmesi gereken ek bazı ipuçları vardır. Bunlara dikkat ederek DS-160 başvurunuzu daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

DS 160 formu başvurusu hakkında bilmeniz gerekenler
Başvurunuza Başlamadan Önce Size Bir Başvuru Numarası (Application ID) Verilecektir. Bu Numarayı Başvurunuzu Gözden Geçirmek ve Süreçlere Devam Edebilmek için Saklamalısınız.

Dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Formu doldurmadan önce DS 160 fotoğrafınızın gereklilikleri karşıladığı teyit edilmelidir.
 • Formun bütün kısımlarında verilen bilgiler teyit edilebilir ve doğru olmalıdır.
 • DS 160 başvurusunu doldururken sadece İngilizce karakterler kullanılmalıdır. 
 • Form bilgileri düzenli aralıklarla kaydedilmediğinden, yazılan bilgilerin tekrar yazmamak için belirli aralıklarla form kaydedilmelidir.
 • Formu tamamlamadan önce DS 160  formu görüntüleme sayfasından detaylı bir şekilde girilen bilgiler kontrol edilmelidir.
 • DS 160 başvurusu tamamladıktan sonra çıkan onay sayfasını yazdırmak unutulmamalıdır.
 • Başvurunuzu tamamlamadan birkaç DS 160 formu örneğini inceleyebilirsiniz.

DS 160 Formu Vize Tipleri Nelerdir?

DS 160 formu doldururken dikkat edilmesi gerekenlere de değindikten sonra, almak istediğiniz vize türünün bu formu talep edip etmediğini bilmek gerekir. DS-160 formu birçok göçmen olmayan vize türünde talep edilmekle beraber, bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • B1 İş Ziyareti Vizesi
 • B2 Turist Vizesi
 • C1 Transit Vizesi
 • D Akademik veya Dil Öğrencisi Vizesi
 • F1 Öğrenci Vizesi Ayrıca Bakınız: F1 Öğrenci Vizesi ile Amerika’da Kalmak
 • H1B Uzman Çalışan Vizesi
 • H2A Mevsimlik Tarım İşçisi Vizesi
 • H2B Mevsimlik/Geçici İşçi Vizesi
 • H3 Eğitim Vizesi
 • I Medya ve Gazeteci Vizesi
 • J1 Değişim Ziyaretçisi, Work and Travel Vizesi Ayrıca Bakınız: J1 Vizesi Nasıl Uzatılır?
 • L1 İç Şirket Transfer Vizesi
 • M1 Mesleki Öğrenci Vizesi
 • O Üstün Yetenek Vizesi
 • P Sanatçı ve Atlet Vizesi
 • Q Uluslararası Kültürel Değişim Vizesi
 • R Din Adamları Vizesi
 • TN NAFTA Profesyonel Vizesi

DS 160 Formu Çıktısı Nasıl Alınır?

DS 160 fotoğrafınızı yükledikten ve formu doldurduktan sonra karşınıza çıkacak sayfanın çıktısını almak vize başvurusunun son adımlarından biridir. Formu tamamlayıp gönderdikten sonra bir onay sayfası görüntülenir. Bu sayfada bulunan barkod numarası başvurunuzun başarıyla gönderildiğini teyit eder. 

Sayfayı yazdırmak için DS 160 görüntülenen onay sayfasındaki “Yazdır” butonunu kullanabilirsiniz. Bu DS 160 çıktısı, vize görüşmesi sırasında konsolosluk veya elçilik görevlilerine sunulması gereken belgeler arasındadır. 

Bu yazımızda Amerika vize başvurusunda önemli bir yer tutan DS-160 formunu inceledik. Eğer Amerika’daki yaşamınızı vize süresi sınırı olmadan iş garantisi ve Green Card ile sürdürmek isterseniz EB3 Vizesi hakkında bilgi almak için bize ulaşabilir ya da iş fırsatlarını görmek için sitemize üye olabilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

DS-160 Formu Hakkında En Çok Sorulan Sorular

DS-160 Formunda Neler Soruluyor?

DS160 formunda seyahat planları, geçmiş ABD seyahatleri, iş ve eğitim bilgileri, güvenlik ve sağlıkla ilgili sorular gibi çeşitli konular hakkında kişisel bilgiler talep edilir.

DS-160 Formu Nasıl Çıkarılır?

DS-160 formuna ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Consular Electronic Application Center web sitesinden erişilir. Form çevrimiçi olarak doldurulduktan sonra onay sayfası yazdırılabilir. 

DS-160 Formu Telefondan Doldurulur Mu?

Evet, DS-160 formu cep telefonlarından da doldurulabilir. Ancak ekranın küçük olması ve mobil cihazlardaki bazı teknik kısıtlamalar nedeniyle genellikle bir bilgisayar kullanılması tavsiye edilir.

DS-160 Formu Kaç Para?

DS-160 formu için başvuru ücreti, başvuru türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. B1, B2, F, M ve J vizesi başvuru ücretleri genellikle 160-185 dolar arasıdır.

DS-160 Formu Ücreti Nereye Yatırılır?

DS 160 ödemesi genellikle çevrimiçi olarak veya yerel bir banka aracılığıyla ABD Dışişleri Bakanlığı’na ödenir.

DS-160 Formu Olmadan ABD Vize Başvuru Randevusu Alınır Mı?

Hayır, DS-160 doldurmadan ve onaylanmadan ABD vize başvuru randevusu alınamaz. Bu form, randevu almak için gerekli olan belgeler arasındadır.

DS-160 Formu Nasıl Onaylanır?

DS-160 çevrimiçi olarak doldurduktan ve tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra “Sign and Submit” (İmzala ve Gönder) butonuna tıklayarak onaylanır. Formunuzu gönderdikten sonra DS-160 onaylanmış sayılır. Vize başvurunuzun onaylanması ise mülakat sonrasında size bildirilecektir.

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?