fbpx
 Green Card Almak için Diploma Sahibi Olmak Zorunlu mu?

Green Card Almak için Diploma Sahibi Olmak Zorunlu mu?

Green Card çekilişine katılmak ya da sponsorluk ile Green Card başvurusu yapmak isteyen kişilerin sıkça sorduğu sorulardan birisi eğitim seviyelerinin yeterliliğidir. 

Öncelikle belirtmek gerekir ki eğitim seviyeniz yapacağınız Amerika’da oturum izni başvurusuna göre değişiklik gösterecektir. Bazı başvurularda sadece lise diploması yeterli olurken, bazı programlar için master ya da doktora gibi dereceleriniz ya da uzman olduğunuz alanda belirli bir süre deneyiminiz olmalıdır.

Eğer üniversite derecesi ya da iş deneyimi arayan programlar size uygun değilse konumuzun detaylarına inmeden önce EB3 Green Card programının sizin için uygun bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

EB3 için kafa karışıklığına neden olan konulardan birisi üniversite mezunlarının başvuramayacağı olmaktadır. Unutmamak gerekir ki istihdam temelli göçmenlik programlarının şartları sizin değil, programın kendisinin üzerinde şekillenmektedir.

Diğer bir deyişle örneğin her yıl 10 bin kişinin sahip olabildiği EB3 niteliksiz çalışanlar programının diğer şartlarını karşıladığınız sürece üniversite mezunu olmanız ya da olmamanız kabul edilirlik durumunuzu etkilemeyecektir. Bu nedenle örneğin J1 vizesinden Green Card’a geçiş yapmak gibi bir fikriniz varsa sizin için dikkate alınması gereken bir fırsat olabilir.

Bu yazımızda Amerika’da Green Card almanın yollarını arayan kişiler için eğitim şartı aranmayan ya da şartları arasında çeşitli eğitim gereklilikleri olsa bile istisnaları bulunan Green Card programlarına değineceğiz.

Green Card Başvurusu için Eğitim Durumları

Detaylarına geçmeden önce aşağıda bazı Amerika’da oturma ve çalışma izni alabileceğiniz programların gerektirdiği eğitim şartlarını listeleyelim.

  • Green Card Çekilişi (DV Lottery) – Çekiliş ile Amerika’ya gidebilmek için en az lise diploması ya da deneyim gerekir.
  • Aile Temelli Göçmenlik – Aile sponsorluğu ile alınan Green Card için eğitim şartı yoktur.
  • EB-2 NIW – Lisansüstü eğitim yerine sayılabilecek istisnai yetenek ve deneyim sahibi olmak gerekir.
  • EB-3 – Diğer çalışanlar kategorisi için eğitim ve deneyim şartı aranmamaktadır.

Yukarıda sıraladığımız Amerika’da oturum izni alabileceğiniz programlar dışında EB-1, EB-4 ya da EB-5 gibi programlar da bulunmaktadır.

Bu programlardan EB-1 kendi içinde; akademik çalışmalar yürüten kişiler, yöneticiler ve olağanüstü yetenek sahibi kişiler için alt kategorilere ayrılmaktadır. EB-4, diğer kategorilere girmeyen istisnalar için oluşturulmuştur ve EB-5 minimum 800 bin dolar gerektiren yatırım ile elde edilebilmektedir.

Şimdi sırasıyla her bir kategorinin detaylarına inelim.

Green Card Çekilişi için Eğitim Gerekliliği

DV Lottery başvurusu ya da Türkiye’de daha çok bilinen adıyla Green Card çekilişi, başvuru sahibinin lise eğitimine veya ABD Çalışma Bakanlığı’nın (DOL) belirlediği kapsamda tanımlanan iki yıllık çalışma deneyimine sahip olmasını gerektirir.

Bu konuyu önceden araştırmadan çekilişe katılmamanızı ve seçilmeniz durumunda gereken ücretleri ödememenizi tavsiye ederiz çünkü ücretleri ödedikten sonra eğitim durumu nedeniyle başvurunuz reddedilirse para iadesi gerçekleşmeyecektir.

Ayrıca not olarak eklemek gerekir ki yalnızca başvuru sahibi olarak bu gereksinimi karşılamanız gerekir. Eşiniz ve çocuklarınız en az lise eğitimi ya da deneyim şartlarını karşılamak zorunda değildir.

Öte yandan Amerika’da çalışmak ya da eğitim görmek isterlerse başvuracakları iş pozisyonu ve eğitim seviyesinin gerekliliklerini karşılamaları gerekir.

Aşağıdaki uygun eğitim veya çalışma deneyimi gereksinimlerini karşılamıyorsanız çekilişe katılsanız bile seçilmeniz durumunda başvurunuz reddedilecektir.

Lise Eğitimi

Çekiliş ile Amerika’ya gidebilmek için 12 yıllık ilk ve orta öğretimden oluşan resmi bir okul programını başarılı bir şekilde tamamlamış ve lise diploması almış olmalısınız.

Bu konuda soru işareti oluşturan konulardan birisi dışardan ya da açıktan lise bitirerek çekiliş ile Green Card başvurusu yapılıp yapılmayacağıdır. Kısaca cevaplamak gerekirse evet açık lise diploması da çekilişe katıldığınızda gerekli eğitim seviyesini karşılamaktadır.

Öte yandan okuma yazma kursu ya da kısa eğitim programları size lise denkliği vermeyeceği için bu kapsamda değerlendirilmeyecek ve yeterli olmayacaktır.

İş Deneyimi

Eğer lise ya da dengi eğitiminiz yoksa iş deneyimi ile de çekilişi kazandıktan sonra işlemlerinize devam edebilirsiniz. Bunun için son beş yılda en az iki yıllık deneyime sahip olmanız gerekiyor.

ABD Çalışma Bakanlığı (DOL) tanımlarına göre, en az iki yıllık eğitim veya deneyim gerektiren, 7.0 ve üzeri Belirli Mesleki Hazırlık (SVP) derecesine sahip olarak 4. veya 5. iş alanında sınıflandırılmış bir meslekte çalışmalısınız.

Belirli Mesleki Hazırlık (SVP) Nedir? Mesleki hazırlık, tipik bir işçinin ortalama performans için gereken teknikleri öğrenmek, bilgi edinmek ve yetenek geliştirmek için iş üzerinde geçirmesi gereken süreyi ifade eder.

İş Alanı Nedir? İş alanları, meslekleri eğitim, deneyim ve işi yapmak için gerekli olan eğitim düzeyine göre ayrılan beş kategoridir.

ABD Çalışma Bakanlığı, O*NET Online (İngilizce) web sitesinde iş görevleri, bilgi ve beceriler, eğitim ve diğer mesleki özellikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nitelikli Meslekleri Nasıl Bulabilirsiniz?

İş deneyiminizle Green Card Çekilişine katılmak için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için ONet Online üzerinde aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Site İngilizce olduğu için dil yeterliliğiniz yoksa birisinden yardım almanız önerilir.

  • Anasayfa üzerinde Find Occupations bölümünden Job Family kısmına tıklayın.
  • Liste üzerinden işinizi kapsayan sektörü seçin ve Browse butonuna tıklayın
  • Ardından, mesleğinizi bulun ve tıklayın.
  • Açılan detaylı sayfa üzerinde alta doğru giderseniz Job Zone kısmını göreceksiniz.

Job Zone kısmı üzerinde Title yazan yerin karşısında hangi iş alanında bulunduğu görülebilir. Aynı listenin devamında SVP Range kısmında ise Mesleki Hazırlık Aralığını görebilirsiniz.

Green Card Çekilişini kazanma ihtimaliniz hakkında bilgi almak için ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Aile Temelli Göçmenlik için Eğitim Gerekliliği

Amerikan vatandaşı ya da Green Card sahibi akrabalarınızın sponsorluğu ile elde edebileceğiniz oturum izni başvurularında eğitim derecesi aranmamaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki Amerika’da yapacağınız iş başvurularında gereken minimum eğitim ve deneyim şartlarını karşılamanız gerekmektedir.

Bir not olarak Green Card sahibi olduğunuzda Çalışma İzni Belgesi (EAD) almanıza gerek yoktur. Bu belge daha çok göçmen olmayan vize türleri ile Amerika’da bulunan kişiler içindir.

EB-2 NIW için Eğitim Gerekliliği

EB2 vizesi özelinde konuşmak gerekirse yazımızdaki diğer kategorilere göre farklı bir konumdadır. Ancak National Interest Waiver yani Amerika’da yürüteceğiniz işin ülke için oldukça iyi bir katma değer sağlayacağını düşünüyorsanız EB2’nin şartlarından olan master ya da doktora gibi bir dereceye sahip olmadan da bu vize ile Amerika’da Green Card alabilmeniz mümkündür.

EB-2 kategorisi için bir iş teklifi ve PERM İş Sertifikası gerekir. Ancak, başvuru sahibinin yetenekleri ABD’ye fayda sağlayabilirse, ulusal çıkar muafiyeti (NIW) iş teklifi ve PERM gereksinimini ortadan kaldırabilir. Bu genellikle ABD’de kendi işini yapmak isteyen girişimciler veya doktorlar için iyi bir seçenektir.

Ancak eklemek gerekir ki NIW ile sadece lisansüstü eğitim şartı ortadan kalkmaktadır. Her durumda EB2 vizesi için en az üniversite mezunu olmanız gerekir. Ayrıca ulusal menfaatler için büyük bir değer oluşturacağınızı da oldukça detaylı ve sağlam deliller ile kanıtlamanız gerekmektedir.

EB-3 Green Card için Eğitim Gerekliliği

EB3 vizesi kendi içinde 3 alt kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategorilerin her birinin eğitim ve deneyim şartları farklılık göstermektedir.

Profesyonel Kategorisi

Profesyoneller kategorisinde sponsor işvereniniz sizin derece aldığınız alanda istihdam ihtiyacı olduğu için bir işe alım yapıyor olmalıdır. Burada işe alım şartları arasında genel olarak lisans mezunu aranmamalı, belirli bir alanda lisans derecesinden kişiler için açılmış olmalıdır.

Deneyimli Çalışan Kategorisi

Deneyimli çalışanlar kategorisinde üniversite diploması sahibi olma gerekliliği yoktur ancak en az iki yıllık kanıtlanabilir mesleki eğitim ya da deneyim gösterilmelidir.

Diğer İşçiler Kategorisi

EB3 vasıfsız işçiler olarak da adlandırılan bu kategorideki işler için sponsor işveren herhangi bir eğitim ya da mesleki deneyim şartı aramamaktadır.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu kısım bazen kafa karışıklığına neden olabilmekte. Üniversite diploması olan kişilerin EB-3 niteliksiz çalışanlar kategorisi için “fazla nitelikli” olduğu yönünde bir yanlış anlaşılma oluşabilmektedir.

Belirtmek gerekir ki EB3 vizesi ile Green Card almak istediğinizde işin kendi nitelikleri esas alınmaktadır. Örneğin EB3 vizesi ile Amerika’da McDonald’s gibi yerlerde çalışabilirsiniz ve bunun için bir üniversite diplomasına ya da iş deneyimine ihtiyacınız yoktur. Bu niteliklere sahip olmanız ya da olmamanız EB3 için başvurunuzu etkilemeyecektir.

Bu nedenle EB3 vizesi F1 öğrenci vizesi ya da J1 değişim ziyaretçisi vizesi ile Amerika’da bulunurken Green Card almak isteyen kişiler için iyi bir alternatif olarak öne çıkmaktadır.

Bu yazımızda Green Card almak için diploma sahibi olmak zorunlu mudur konusuna değindik. Amerika’da öğrenci vizesi ile bulunan ya da Amerika’da akrabası olmayan kişiler için öne çıkan EB3 vizesi hakkında daha fazla bilgi alabilmek için diğer içeriklerimize göz atabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?