fbpx
 Amerika Çalışma İzni Belgesi (EAD) Nedir ve Nasıl Alınır?

Amerika Çalışma İzni Belgesi (EAD) Nedir ve Nasıl Alınır?

Amerika Çalışma İzni Belgesi ABD’de yasal olarak çalışmak isteyen yabancıların sahip olması gereken bir izin belgesidir. Diğer bir deyişle EAD, Amerika’da yasal olarak çalışmaya uygun olduğunuzu kanıtlar nitelikte bir belgedir.

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı ya da yasal daimi ikamet hakkı (Green Card) sahibi değilseniz göçmen olmayan vizeniz ile Amerika’da çalışmak için Amerika Çalışma İzni Belgesine ihtiyacınız vardır.

Öte yandan belirli bir işveren için çalışmanıza izin veren bir göçmen olmayan vizeniz varsa, örneğin H-1B, L-1B, O vizeleri gibi, EAD (Employment Authorization Document) ihtiyacınız olmayacaktır.

Yazımızda ele aldığımız konular:

Amerika’da çalışmak isteyenler EAD sahibi olmak için ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri’ne (USCIS) başvuruda bulunulması gerekmektedir. Güncel başvuru gereksinimlerini ve süreçleri USCIS resmi web sitesi üzerinden kontrol etmeniz ve profesyonel destek almanız başvurunuzun olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir. 

Unutulmamalıdır ki EAD sınırlı bir süre geçerli olan bir izindir. Bu süre vize statünüze ve diğer faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle belgenizin geçerlilik süresi dolmadan yeniden başvuruda bulunmanız gerekecektir. 

Bu yazımızda detayları ve en güncel bilgilerle Amerika’da çalışma izni nasıl alınır konusuna değineceğiz.

amerikada çalışmak için gerekenler

Kimler Amerika Çalışma İzni Belgesi ile Amerika’da Çalışabilir?

Amerika’da çalışmak isteyenler, bazı vize statülerine sahip olmaları durumunda EAD ile çalışma hakkına sahip olabilmektedir. Bu statüler başlıca şu şekildedir:

 • F1 ve M1 vizesine sahip öğrenciler Ayrıca bakınız:  Amerika’da Mezun Olduktan Sonra Çalışmak
 • J1 vizesi sahibi kişinin J2 vizesi sahibi aile üyeleri
 • K1 nişanlılık vizesine sahip kişiler
 • Mülteciler ve sığınma hakkı sahibi kişiler
 • Green Card’a geçiş için I-485 statü değişikliği başvurusunda bulunan ve başvuru süreci devam eden kişiler
 • Sınır dışı edilmesinin ertelenmesi talebinde bulunan yabancılar
 • ABD vatandaşlarının evlerinde çalışan B1 vizesi sahibi kişiler

Yukarıda maddelenen statüler en çok tercih edilen yöntemler olmakla birlikte bunların dışındaki bazı kişilerin de EAD ile Amerika’da çalışması mümkündür.

Amerika’da Çalışma İzni Almak için Gereken Evraklar ve Şartlar

Göçmen olmayan vize statüsü Amerika Çalışma İzni Belgesi almaya uygun olan kişiler Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri’ne (USCIS) başvuruda bulunmalıdır. 

Başvuru sürecini başlatabilmek için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • Uygun Vize Türü: Amerika Çalışma İzni almak için temel şart Amerika’da bulunurken izin almaya uygun vize statüsü doğrultusunda Amerika’da bulunuyor olmaktır.
 • I-765 Formu:  Amerika’da çalışmak isteyen vize sahibi yabancılar USCIS resmi web sitesinden I-765 formunu doldurmalıdır.
 • Başvuru Ücreti: EAD, çalışma izni, almak için başvuruda bulunurken dosyalama ücretini ödemeniz gerekmektedir. Güncel ücretler 2023 yılında 410$ dosyalama ücreti ve 85$ biyometrik hizmet ücretidir. Ödemeler kredi kartı, banka havalesi, şahsi çek ve banka çeki ile gerçekleştirilebilmektedir. Resmi sayfa dışında herhangi bir sayfa üzerinden ödeme yapılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Tüm bu şartların karşılanmış olmasının sonucunda başvuru için talep edilecek evraklar aşağıdaki gibidir: 

 • Doldurulmuş olan I-765 Formunun orjinali
 • Amerika’ya girişte verilen I-94 Formunun kopyası
 • Pasaport
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Başvuru dosyalama ücretinin ödendiğini gösterir doküman

Bu belgeler genel olarak talep edilen belgeler olup vize statüsüne ve diğer faktörlere göre başka belgeler de talep edilebilmektedir.

amerika çalışma belgesi nasıl alınır

Amerika Çalışma İzni Belgesi (EAD) Nasıl Alınır?

Adım 1: Uygun Vize Türünü Alın veya Vizenizi Güncelleyin

EAD almak için öncelikle Amerika’ya Çalışma İzni Belgesi almak için uygun bir vize ile giriş yapmalısınız veya mevcut vize statünüzü bu doğrultuda güncellemelisiniz.

EAD genellikle öğrenci, nişanlısı veya eşi Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi olanlar, mülteci ve sığınmacı statüsünde olan kişiler için geçerli olabilir. 

Ayrıca bakınız: Amerika Çalışma Vizesi 

Adım 2: I-765 Formunu Doldurun

Amerika çalışma izni (EAD belgesi) başvurusu yapmak için I-765 Formunu doldurmalısınız. Bu forma Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri (USCIS) resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Formun doldurulması sırasında aşağıdaki bilgileri sağlamanız istenmektedir:

 • Kişisel bilgileriniz  (ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, iletişim belgeleri vb.)
 • ABD’ye giriş tarihi ve giriş yapılan yer
 • Sahip olduğunuz mevcut vize statünüz ve vize numaranız
 • Eğer varsa göçmenlik veya statü değişiklikleriniz hakkında bilgiler 

Adım 3: Gerekli Belgeleri Hazırlayın

I-765 Formunun yanında bazı destekleyici belgeleri de başvurunuzla birlikte göndermeniz gerekebilir. Bu belgeler başvuru türünüze ve durumunuza bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak genel olarak talep edilen belgeler şunlardır:

 • Pasaport veya kimlik belgeleri.
 • Ülkeye girişte tarafınıza verilen I-94 Formu.
 • Geçerli olan vizenizle ilgili belgeler
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Başvuru için belirlenen dosyalama ücretini ödediğinizi gösterir doküman

Bu belgeler genel olarak talep edilen belgeler olup vize statünüz ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak farklı belgeler de talep edilebilmektedir.

Adım 4: Başvurunuzu USCIS’e Gönderin

I-765 Formunu doldurup gerekli belgeleri hazırladıktan sonra başvurunuzu USCIS’e göndermelisiniz. Başvurunuzu online veya posta yoluyla gerçekleştirebilirsiniz.

Posta yolu ile başvurunuzu gerçekleştirmek istemeniz durumunda USCIS resmi web sitesinin ilgili sayfasından gönderimi gerçekleştirmeniz gereken adresi öğrenebilirsiniz. 

Başvuru formunuzla birlikte gerekli belgeleri gönderdikten sonra tarafınıza bir başvuru numarası atanacaktır. Bu numara ile başvurunuzun durumunu takip edebileceksiniz.

Adım 5: Başvurunun Sonuçlanmasını Bekleyin

USCIS başvurunuzu işleme alacak ve başvurunuzu sonuçlandırma sürecini başlatacaktır. Başvuru sürecinin tamamlanması için kesin olarak belirlenen bir süre yoktur ve başvurunuz, başvurunun türüne ve iş yüküne bağlı olarak değişiklik gösterebilecek sürelerde sonuçlanabilir. 

Başvurunuzun olumlu şekilde sonuçlanması durumunda EAD belgeniz verilecektir.

ABD Çalışma İzni (EAD), Green Card ve ABD Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Amerika Çalışma Belgesi EAD genellikle bir yıl boyunca geçerlidir. Bu belge Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı ve yasal daimi ikamet hakkına sahip olmayan kişilerin Amerika’da yasal olarak çalışmasına izin veren bir belgedir. Öte yandan bu belge herhangi bir kalıcı ikamet hakkı vermemekte ve süresi doldukça yenilenmesi gerekmektedir.

Öte yandan Green Card sahiplerine Amerika’da kalıcı olarak çalışma ve ikamet hakkı veren bir göçmen vizesidir. Green Card sahibi olan kişiler çalışma izninin aksine gerekli şartların sağlanması durumunda Amerika vatandaşlığı hakkı kazanabilmektedirler.

Amerika vizesi ise size ülkede belirli bir statü altında belirli bir süre bulunabilme hakkı tanındığını ve çeşitli sınırlamalara sahip bir göçmen olmayan ziyaret statüsüdür.

Ayrıca Bakınız:
Green Card Nedir?
Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?
EB3 ile Amerika’da Çalışmak ve Green Card Almak

Amerika Çalışma İzni Belgesi Aldıktan Sonraki Süreç Nasıl İşler?

Daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde hiç çalışmadıysanız, çalışma izninizi alır almaz bir Sosyal Güvenlik numarası (SSN) almanız gerekecektir. Doğrudan çalışma izni başvurusu aracılığıyla Sosyal Güvenlik numarası almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Çalışmaya başladığınızda ise işvereninizin size bir I-9 Formu (İstihdam Uygunluk Doğrulaması) doldurması ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmanıza izin verildiğine dair kanıt göstermesi gerekir. 

Çalışma sürecinizde gerekli vergilerin ödenmemesi ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilecektir. 

Amerika’da Kaçak Çalışmak

Çalışma izninizin Amerika’da yasal olarak çalışmanıza EAD kartının geçerlilik süresince izin verecektir. Dolayısıyla çalışma izni belgenizin süresi dolmadan önce yeniden başvuru yapmamanız kaçak çalışmanıza sebep olacaktır.

İzinsiz çalışmanın yaptırımları izinsiz çalıştığınız süreye bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak üç ila on yıl için ülkeye giriş yasağını içermektedir. Bununla birlikte izinsiz çalışmış olmanız bundan sonraki resmi başvurularınız için olumsuz etkiler doğuracaktır. 

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde turist vizesiyle izinsiz çalışan kişinin sonraki dönemde gerçekleştireceği öğrenci vizesi başvurusu olumsuz sonuçlandırılacaktır.

Amerika Çalışma İzni Belgemi Kaybedersem ya da Süresi Biterse Ne Yapmalıyım?

Kaybedilen Çalışma İzni Belgesini Yeniden Çıkarttırmak

Bazı durumlarda ABD Çalışma İzni Belgenizi göstermeniz gerekebilmektedir ve belgeyi kaybetmeniz durumunda ülkede çalışmaya devam etmenize yasal olarak izin verilmez. Bu nedenle en kısa sürede yetkililere bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda belgenizi yeniden çıkartmanız mümkündür.

Çalışma izniniz kaybolmuş veya çalınmışsa, I-765 Formunu yeniden doldurarak yeni bir başvuru gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu süreçte başvuru ücretinin ödenmesi ve destekleyici belgelerin başvuruya eklenmesi gibi tüm adımlar tekrardan gerçekleştirilmelidir. İlk başvurunuzla tamamen aynı adımları gerçekleştirirken başvuru formunuzu değişim talebi seçeneği doğrultusunda doldurmanız gerekmektedir.

Süresi Dolan Çalışma İzni Belgesini Yenilemek

Çalışma izninizin süresinin dolmasına az kalmışsa yeniden Çalışma İzni başvurusu yapmalısınız. Aksi takdirde çalışma izninizin süresinin dolmasına rağmen çalışmanız kaçak olarak çalışmanız anlamına gelip çeşitli yaptırımlara maruz kalmanıza sebep olabilecektir.

Yeniden çalışma izni başvurusu için dosyalama ücretleri de dahil tüm adımlar ilk başvuru ile aynıdır.

Bu yazımızda Amerika’da çalışmak isteyenler için çalışma izni nasıl alınır konusuna değindik. Amerika’da bir vize statüsü ile bulunuyor ve iş ve Green Card elde etmek için yöntemler araştırıyorsanız ya da Amerika’da yaşamak ve çalışmak istiyorsanız sitemize üye olarak EB3 vizesi için sürecinizi başatabilir ve yeni hayatınızın ilk adımını atabilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?