fbpx
 F1 Vizesi Sonrasında Amerika’da Çalışmak – EB3 Programını Biliyor musunuz?

F1 Vizesi Sonrasında Amerika’da Çalışmak – EB3 Programını Biliyor musunuz?

Eğitim için F1 vizesi ile ABD’ye gelen pek çok öğrenci, mezuniyet yaklaştıkça iş bulma kaygısı konusunda Amerikan vatandaşı akranlarına nazaran çok daha büyük bir stres içine girmektedir.

Pek çok kişi F1 vizesinin geçerliliğini yitirdikten sonra OPT (Optional Practical Training) ya da H1B vizesine başvurmaktan başka yolun bulunmadığını düşünüyor. Bu nedenle, özellikle kendi alanlarında istihdam fırsatı bulamayan, F1 vizesi öğrencileri büyük bir kaygıya düşmekte ve bahsettiğimiz iki seçenekten birisini kullanabilmek için uğraşmaktadır. Oysaki bu iki seçeneğin ötesinde alternatifler de bulunmakta.

EB-3 vizesinin size nasıl fırsatlar sunduğunu biliyor musunuz?

EB-3, başvuru sahibi olarak size ve ailenize Yeşil Kart alabilmenin kapılarını açan bir daimi göçmen vizesidir. Böylece Amerika’da yaşamanın ötesinde daimi ikametgah alabilir ve bir süre sonra Amerikan vatandaşlığına geçiş yapabilirsiniz.

EB3 vizesi ilk başta Amerika’da yaşamayan kişilerin nitelikli ya da niteliksiz olarak Amerika’da bir sponsor bulduktan sonra göç etmesine imkan sağlayan bir programdı. Şu anda ise Amerika’ya göç etmek isteyenlerin ötesinde F1 vizesi ile Amerika’da eğitim gören kişilerin statü değişikliği ile başvurduğu alternatif bir yol olarak giderek popülerleşmektedir.

Hatta H1B, L1, H4 ve F2 vizesi sahibi kişiler bile bazen statü değişikliği ile EB3 vizesine geçiş yapmaktadır.

Genel olarak konuşmak gerekirse göçmen olmayan vizenizi şartları yerine getirdiğiniz sürece EB-3’e çevirmek için başvurabilirsiniz. Üstelik halihazırda Amerika’dayken yapacağınız başvuru, ülke dışından yapılacak başvurulara göre daha kısa sürmektedir.

Amerika öğrenci vizesi mezuniyet sonrası iş

Peki EB-3 Vizesi Nedir?

EB-3 vizesi size ABD’de yaşama ve çalışma imkanı sunan, kendi içinde profesyoneller, nitelikli ve niteliksiz kişiler olarak 3 alt kategoriye sahip bir daimi göçmen programıdır.

  • Profesyonel İstihdam Kategorisi – Lisans dereceniz ile başvurabileceğiniz EB-3 vizesidir. Mezun olduğunuz alanda istihdam sağlayan bir sponsor ile bu kategori kapsamında EB-3 Yeşil Kart sürecinizi başlatabilirsiniz.
  • Vasıflı İstihdam Kategorisi – En az iki yıl iş tecrübesi veya eğitim ile başvurulabilen EB3 vizesidir. Bu kategoriye örnek olarak hemşirelik gösterilebilir.
  • Vasıfsız İstihdam Kategorisi – Herhangi bir deneyim ya da eğitim derecesi olmadan başvurabileceğiniz EB3 vizesidir. Temizlik hizmetleri, garsonluk, kuryecilik gibi bazı meslekler bu kategoride değerlendirilmektedir.

EB-3 vizesi kapsadığı bu geniş meslek yelpazesi nedeniyle Amerika’da vatandaş olmayan öğrenciler tarafından oldukça ilgi gören bir programdır. Çünkü diğer vize türlerine göre çok daha açık ve doğrudan ilerleyen bir sürece sahiptir.

Bu nedenle EB3 vizesi Amerika’da öğrenci olan, daimi göçmen olmayan ve ABD dışında yaşayan ancak yaşama ve çalışma fırsatları arayan kişiler için oldukça uygun bir programdır.

Daha fazla bilgi için EB3 Vizesi yazımıza göz atabilirsiniz.

EB-3 vizesi elde edebileceğiniz iş fırsatlarını görebilmek için sitemize kayıt olabilir ve uygun iş pozisyonlarına göz atabilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?