fbpx
 Green Card Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Green Card Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Green Card ile Amerika’ya olan yolcuğunuzda kafanızda pek çok soru işaretinin olduğunu biliyoruz. Bu sorulara doğru cevaplar bulmak ise her zaman kolay olmayabilir.

Tüm yönleriyle kapsamlı bilgi almak için Green Card sayfamızı inceleyebilir, diğer blog içeriklerimizden EB-3 vizesi ve daimi göçmenlikle alakalı merak ettiklerinize detaylarıyla ulaşabilirsiniz.

Bu sıkça sorulan sorular yazımızda sizler tarafından en merak edilen yönleriyle Amerika’da daimi göçmenlik konusunu ele aldık. Umuyoruz tüm sorularınızın cevaplarını bulmuş olacaksınız. Yine de daha fazla detay öğrenebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 1. Amerika’da Sürekli Oturum İzni Nedir?

Sürekli oturum izni ya da diğer adıyla Green Card, Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi olarak yaşama ve çalışma hakkı veren bir belgedir. Bu belge sayesinde neredeyse bir vatandaşın sahip olduğu tüm haklara sahip olarak Amerika’ yaşamanın ve çalışmanın özgürlüğünü elde edebilirsiniz.

 1. Nasıl Başvuru Yapılır?

Amerika Green Card başvurusu için kendi ülkenizden mi yoksa halihazırda Amerika’da bulunurken mi başvuru yaptığınıza göre aşamalar değişiklik gösterecektir.

Genel olarak kendi ülkenizden yaptığınız başvurularda konsolosluk üzerinden DS-260 formu ve Amerika’da bulunurken yapılan başvurularda I-485 Statü Değişikliği formu ile başvuru yapmanız gerekir.

 1. Hangi Belgeler Gereklidir?

Green Card başvurusu için gerekli belgeler aile yoluyla, sponsorlukla ya da çekilişte hak kazanarak yapılan başvurular için değişiklik gösterir.

Genel olarak yaptığınız başvuruya ilişkin kanıtları sunmanız gerekmektedir. Örneğin aile üzerinden yapılan başvurularda doğum ya da evlilik belgesi gibi kanıtlar gerekirken, sponsorluk ile yapılan başvurularda çalışma teklifi mektubu ve sponsorluk belgesi sunmak gerekecektir.

Başvuruya özel durumların dışında istenen belgeler göçmenlik başvuru formu, sağlık muayenesi, fotoğraf ve pasaport olarak bahsedilebilir.

 1. Kimler Başvuru Yapabilir?

Amerikan vatandaşı veya daimi ikametgah hakkına sahip kişilerin aile üyeleri, işveren sponsorluğunda çalışacak kişiler, çekilişte hak kazananlar ve mülteci veya sığınmacı statüsüne sahip kişiler Green Card başvurusu yapabilir.

 1. Amerika’da Bir İş Teklifi Almam Gerekli mi?

Green Card başvurusu için işveren sponsorluğu gerektiren başvuru türlerinde ABD’de bir iş teklifi alma şartı bulunmaktadır. Ancak aile yoluyla veya mülteci statüsü üzerinden başvuranlar için bu şart aranmamaktadır.

 1. Başvuru Süreci Ne Kadar Sürer?

Daimi oturum izni başvuru süreci başvuru tipine ve USCIS’in mevcut iş yüküne bağlı olarak değişebilir. Genel olarak 12 ila 24 ay arasında bir süreç öngörülmektedir.

Başvuru süreçlerini en çok etkileyen durumlar arasında belgelerde ya da sunulan kanıtlarda eksiklik gibi aksaklıklar dışında başvuruların yoğun olduğu dönemlerde öncelik tarihine göre başvuranların sıraya alınmasıdır.

Öncelik tarihi hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

 1. Başvuru Yaparken Türkçe Belgeler Nasıl Sunulmalıdır?

Green Card başvurusu sırasında sunulan Türkçe belgeler İngilizce’ye noter onaylı olarak çevrilmelidir. Ayrıca çeviri yapan kişinin İngilizce ve Türkçe dilinde yetkin olduğunu belirten bir yazılı beyan ve tercüme edilen belgelerin orijinal kopyaları ile birlikte sunulması önemlidir.

 1. Başvuru Sürecinde Mülakat Yapılıyor Mu?

Green Card başvuru sürecinde başvuru sahibinin ve aile üyelerinin Amerika’da bulunuyorlarsa ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) ofislerinde ya da kendi ülkelerinde Amerikan Konsolosluğu tarafından mülakata alınacaklardır.

 1. İngilizce Dil Yeterliliği Şartı Var Mıdır?

Green Card başvurusunda özel olarak İngilizce dil yeterliliği şartı bulunmamaktadır. Ancak yaptığınız başvurunun durumuna göre bu talep edilebilir.

Örneğin işveren sponsorluğunda başvuran kişilerin başvurduğu iş için İngilizce bilmesi şartı aranıyorsa bunun kanıtlarıyla sunulması gerekmektedir.

 1. Başvuru için Sağlık Muayenesi Şart Mıdır?

Green Card başvurusu için tüm adayların geçerli bir sağlık muayenesi raporu sunmaları gerekmektedir. Buna zorunlu aşıların yapılmış olması gibi konular da dahildir.

Bu noktada altını çizmek gerekir ki herhangi bir doktordan alacağınız rapor geçerli olmayacaktır. Türkiye’den yaptığınız başvurular için konsolosluk sayfasında belirtilen doktorlardan onay almanız gerekir.

Amerikan’dan yapılan başvurularda ise aynı şekilde USCIS tarafından yetkilendirilmiş doktorlardan onaylı bir muayene raporu almanız gerekecektir.

 1. Başvurusu Sırasında Çalışma İzni Alabilir miyim?

Green Card başvuru sürecinde eğer Amerika’da bulunuyorsanız çalışma izni için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak kendi ülkenizden yapacağınız başvurularda başvurunuzun onaylanmasını ve ülkeye giriş yapmayı beklemelisiniz.

Çalışma izni almak istiyorsanız, Form I-765’i doldurarak USCIS’ye başvuruda bulunmalısınız. Bu başvuru, çalışma izni (Employment Authorization Document – EAD) almanızı sağlar ve ABD’de yasal olarak çalışmanıza izin verir.

Ancak sürekli oturum hakkınızı elde ettikten sonra ayrıca bir EAD almanıza gerek yoktur. Ayrıca kendi ülkenizden yaptığınız başvurularda Amerika’ya gelmeyi beklemelisiniz.

 1. İşveren Değiştirirsem ya da İşsiz Kalırsam Başvurum Etkilenir Mi?

İşveren sponsorluğuyla Green Card başvurularında işveren değişikliği başvurunuzu etkileyebilir. İşveren değişikliği durumunda, yeni işverenin de süreci desteklemesi ve gerekli belgeleri sağlaması önemlidir.

 1. Başvuru Sürecinde Başka Bir Ülkeye Seyahat Etmek Mümkün Müdür?

Green Card başvurusu sürecinde başvuru sahibinin başka bir ülkeye seyahat etmesi mümkündür. Ancak mülakat ve belge temini gibi konulardan dolayı bu süreçte ülke dışına çıkılması tavsiye edilmez.

 1. Seyahat Belgesi (Advance Parole) Nasıl Alabilirim?

Green Card başvurusu sırasında seyahat belgesi almak için Form I-131’i doldurarak USCIS’ye başvuruda bulunmalısınız. Bu belge ABD dışına çıkarken ve geri dönüşte sorun yaşamamanız için gereklidir.

 1. Başvuru için Ne Kadar Ücret Ödenmelidir?

Green Card başvurusu için ödenmesi gereken ücretler başvuru tipine ve kişisel durumunuza bağlı olarak değişebilir. Güncel ücret bilgileri için USCIS Göçmenlik Ücretleri web sitesini kontrol edebilirsiniz.

 1. Başvuru Ücretini Ödemezsem Ne Olur?

Başvuru sürecinde başvuru ücreti ödenmezse yapılan başvuru işleme reddedilecektir. Ödemenin yapılması kadar doğru yere ödeme yapılması gerektiğinin de önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

 1. Başvuru Reddedilirse Ne Yapılmalıdır?

Başvuru reddedildiğinde bunun nedenlerinin araştırmak ve deneyimli bir göçmenlik avukatıyla birlikte hareket etmek gerekir. Başvurudaki eksik noktalar giderildikten sonra tekrar başvuru yapabilrsiniz.

Green Card başvurusu reddedildikten sonra başvurunun neden reddedildiğini öğrenip eksiklikleri tamamlayarak hemen yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Başvurunuza engel olabilecek konular hakkında bilgi almak için detaylı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 1. Başvuru Sürecinde Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Başvuru için özellikle avukat tutmak gibi yasal bir yükümlülük yoktur ancak Amerikan hukukunun karmaşık yapısı göz önüne alındığında bir avukat ile çalışmak her zaman en doğru yol oalcaktır.

 1. Amerika’da Hangi Haklara Sahip Olunur?

Elde ettiğiniz daimi oturum izni ile birlikte ABD’de daimi olarak yaşayabilir, çalışabilir, eğitim alabilir ve sosyal hizmetlere erişebilirsiniz.

Aynı şekilde eşiniz ve belirli şartlar altında çocuklarınız da bu haklardan faydalanabilirler. Bazı hakların erişimi için daimi ikametgah elde ettikten sonra belirli bir zamanın geçmesi gerekebilir.

 1. Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Green Card süresi 10 yıldır ve sonrasında yenileme başvurusu yapılmalıdır. Ancak bunu beklemeden sponsorluk ile 5 yıl ve evlilik ile 3 yıl sonrasında Amerikan vatandaşı olmak için talepte bulunabilirsiniz.

Amerika’da yasal oturum hakkınız ile süresiz olarak kalabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki sahip olduğunuz oturum izni deport edilmeye karşı %100 koruma sağlamaz.

 1. Oturum İzni Aldıktan Sonra ABD Dışında Yaşayanlar Ne Yapmalıdır?

Unutmamalısınız ki size verilen daimi oturum izni Amerika’da hayatınıza devam edeceğinizi kabul ederek sahip olduğunuz bir haktır. Öte yandan özel durumlardan dolayı bir süre Amerika dışında yaşamanız gerekiyor ise hakkınızı kaybetmemek için Reentry Permit başvurusu yapmalısınız.

Bunun için ne kadar bir zaman ülke dışında bulunduğunuza göre talebiniz değerlendirilecektir.

 1. Amerikan Vatandaşı Olabilir miyim?

Sürekli oturum izni sahibi olarak işveren sponsorluğu ile 5 yıl ve evlilik yoluyla 3 yıl sonra Amerikan vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Bunun için Form N-400 kullanarak Amerikan vatandaşlığı başvurusu yapmanız ve bir dizi süreçten geçmeniz gerekmektedir.

Nasıl Amerikan Vatandaşı Olunur? detaylarıyla öğrenmek için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

 1. Hangi Meslekler Daha Avantajlıdır?

İstihdam temelli olarak EB-1 ve EB2 vizeleri için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında çalışanlar daha avantajlı denebilir.

Eğer Amerika’da çalışmak için eğitim ve iş deneyimi şartı aranmayan bir seçenek arıyorsanız EB-3 programı sizin için uygun olacaktır.

 1. Eş ve Çocuklarım ABD’ye Taşınabilir mi?

Green Card sahibi olarak eşiniz ve 21 yaşından küçük çocuklarınız da ABD’de daimi ikametgah hakkı elde edebilir. Bunun için I-130 formu kullanılmaktadır.

 1. Eşimin ve Çocuklarımın Benimle Aynı Zamanda ABD’ye Gelmesi Gerekir mi?

Hayır eşiniz ve çocuklarınız sizinle aynı anda ABD’ye gelmek zorunda değildir. Green Card başvurusu süreci tamamlandığında ve onay alındığında, eşiniz ve çocuklarınız sonradan da ABD’ye taşınabilir.

 1. ABD’deki Çocuğumun Eğitim ve Sağlık Hizmetlerine Erişimi Nasıl Olacak?

Siz ve çocuğunuz ABD’deki kamu eğitim sistemine ve sağlık hizmetlerine erişim hakkına sahip olursunuz. Çocuğunuz yaşadığınız yerdeki okullara ücretsiz olarak kaydolabilir ve gerekli aşılar, önleyici sağlık hizmetleri ve acil durum tedavisi gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

 1. ABD’de Sosyal Güvenlik Hakkıma Ne Zaman Erişebilirim?

Green Card sahipleri Amerika’ya geldiklerinde DS-260 formu doldurmalarının sonucu olarak Sosyal Güvenlik Kartı sahibi olurlar. Ayrıca bir başvuru yapmalarına gerek yoktur. Eğer zaten SSN sahibiyseniz de yeni kart size gönderilecektir.

 1. ABD’de Askerlik Yapmak Zorunda Mıyım?

ABD’de askerlik yapma zorunluluğu yoktur. Ancak 18-25 yaş arasındaki erkekler Seçici Hizmet Sistemi’ne (Selective Service System) kayıt olmalıdır.

 1. Amerika Dışında Çalışabilir Miyim?

Green Card sahipleri ABD dışında çalışabilirler ancak sürekli ikamet statüsünü korumak için dikkatli olmalıdırlar. Uzun süreli ABD dışında kalmak, daimi oturum izninizin iptaline veya ABD’ye dönüşte sorunlara yol açabilir.

 1. Amerika’da İşsizlik Yardımı Alabilir Miyim?

Green Card sahibi olarak ABD’de işsizlik yardımı alabilirsiniz. İşsizlik yardımı alabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz ve eyaletinizdeki işsizlik ofisine başvurmanız gerekmektedir. Öte yandan maddi gücünüz Amerika’da yaşamaya yeterli değilse başvurunuz sırasında reddedilmenize neden olabilir.

 1. Sağlık Sigortası Nasıl Elde Edilir?

Amerika’da çalışma izni aldıysanız ve işvereniniz sağlık sigortası sunuyorsa bu yolla sağlık sigortası elde edersiniz. Ayrıca özel sağlık sigortası şirketleri üzerinden veya Affordable Care Act (ACA) kapsamında bir plan seçerek de sağlık sigortası alabilirsiniz.

 1. Eğitim ve Öğrenci Kredisi Alabilir Miyim?

Green Card sahipleri Amerika’da eğitim almaya ve federal öğrenci kredisi programlarından yararlanmaya hak kazanır. Ayrıca göçmenlerin eğitim alabilmesini kolaylaştırmak adına indirimli eğitim seçenekleri de bulunmaktadır.

 1. Amerika’da Ehliyet Alabilir Miyim?

Green Card sahipleri ABD’de ehliyet alabilirler. Sürücü belgesi almak için yaşadığınız eyaletin motorlu taşıtlar dairesine başvurarak gerekli sınavları ve testleri tamamlamanız gerekmektedir.

 1. Amerika’da Ev ya da Gayrimenkul Alabilir Miyim?

Green Card başvurunuz devam ederken bile ABD’de gayrimenkul satın alabilirsiniz. ABD’de ev almak için daimi ikametgah sahibi olmanıza gerek yoktur ancak Amerika’da sürekli oturum izni sahibi olmanız bazı kredi ve vergi avantajlarına erişmenizi kolaylaştırabilir.

 1. ABD’de Girişimci veya İşveren Olabilir Miyim?

Green Card sahipleri Amerika’da girişimci olarak iş kurabilir veya işveren olabilirler. ABD’de iş kurmak ve çalıştırmak için özel bir izin veya başvuru süreci olmaksızın ilgili eyalet ve federal düzenlemelere uygun bir şekilde işinizi kurabilirsiniz.

 1. Kartım Kaybolursa ya da Çalınırsa Ne Yapmalıyım?

Kartınızı kaybettiyseniz veya çalındıysa derhal USCIS’e bildirerek Form I-90 ile yenileme başvurusunda bulunmalısınız. Ayrıca çalınma durumunda yerel polise de bildirimde bulunmanız önemlidir.

 1. Amerika’da Evlilik Yapabilir Miyim?

Green Card ile Amerika’da yaşayanlar için evlilik yapmakta herhangi bir sorun yoktur. ABD’de yaşayan bir kişiyle evlenmek istiyorsanız eyalet düzenlemelerine uygun olarak evlenmeniz ve resmi bir evlilik töreni gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Evlilik sonrasında eşiniz Amerikan vatandaşı değilse oturum izni almak için başvuruda bulunabilir.

 1. Her Yıl Kaç Kişi Amerika’da Süreki Oturum İzni Alıyor?

Ortalama olarak her yıl 1 milyon kişi Amerika’da oturum izni almaktadır. Her yıl düzenlenen Green Card istatistiklerine göre hazırladığımız sonuçlara ilgili içeriğimizde detaylarıyla ulaşabilirsiniz.

 1. Öğrenci Vizesinden Geçiş Yapılabilir mi?

Evet Green Card’a öğrenci vizesinden geçiş yapmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

 1. Amerika’dan Emekli Olabilir miyim?

Amerikan vatandaşı olmadan da emekli olabilmeniz mümkündür ancak bunun için yeterli miktarda Sosyal Güvenlik Puanı (Social Security Credit) biriktirmiş olmanız gerekir.

 1. Kartım İptal Edilebilir mi?

Amerika’daki daimi göçmenlik statünüzü iptal etmek isterseniz I-407 formu kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerin sıkça sorduğu sorulara cevap bulmaya çalıştık. Amerika’daki iş fırsatlarını değerlendirmek için sitemize üye olabilir ve iş deneyimi ya da üniversite diploması gerektirmeyen sektörlerdeki iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?