fbpx
 Green Card Neden Reddedilir? – Başvuru Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Green Card Neden Reddedilir? – Başvuru Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Amerika’ya daimi göçmenlik başvurusu yapan kişilerin en tedirgin olduğu konulardan birisi Green Card reddi olmaktadır.   

Harcanılan zaman, emek ve para göz önüne alınınca böyle bir endişeye sahip olmak oldukça doğal. Sonuçta başvurunuzun reddedilmesi sizin için geri dönülemez sonuçlara yol açabilir ya da tüm süreci yeniden yaşamak zorunda kalabilirsiniz.  

Bu nedenle başvurunuz için olumsuz karar verilmesi hayallerinize ulaşmak için gün sayarken en son karşılaşmak istediğiniz sonuçlardan birisi olacaktır.  

Daimi göçmenlik başvurunuzda red aldıysanız ya da başvurunuzu yapmadan önce bilmeniz gerekenleri merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz. Bu sayede olumsuz bir netice ile karşılaştığınızda atmanız gereken adımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Green Card Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Aile Yoluyla ve İstihdam Yoluyla Green Card Reddi  

Amerika’da sürekli oturum hakkı almak için yaygın olarak kullanılan iki yol vardır. Bunlardan birincisi aile temelli ve diğeri ise sponsor işverenler yoluyla alabildiğiniz istihdam temelli Green Card‘tır. 

Akraba Yoluyla Yapılan Başvuruların Reddi

Aile temelli başvuru yapabilmek için göçmen vizenize sponsor olacak bir aile ferdinizin olması gerekir. Akrabalarınız yoluyla daimi ikametgah için başvuru yaparken önemli koşullardan birisi bu kişinin Amerikan vatandaşı ya da Green Card sahibi olmasıdır. 

akraba yoluyla amerikaya gitmek

Ayrıca belirtmek gerekir ki ABD vatandaşı ve sürekli oturum izni sahiplerinin sponsor olabileceği aile yakınları farklılık göstermektedir. Örneğin vatandaş olan bir kişi kardeşine sponsor olabilirken, Green Card sahibi için bu mümkün değildir.  

Bunlara ek olarak bir de evlilik yoluyla Green Card alabilme imkanı bulunmaktadır. Bir Amerikan vatandaşıyla evlenerek elde edilen daimi oturum izni başvurusu sizi birinci dereceden akraba yaptığı için en yüksek öncelikle bu fırsatı kullanabilmenize olanak tanımaktadır.  

Öte yandan bu durumun kötüye kullanım potansiyeli olası durumlardan birisi olduğu için USCIS ilişki durumunuzun gerçekliğini sorgulayacak ve bunun sadece sürekli oturum izni almak için yapılmış bir sahte evlilik olup olmadığını inceleyecektir. 

Temel olarak Amerika’da aile temelli Green Card alırken yapılması gerekenleri başvuru ücretlerinin ödenmesi, akrabalık ilişkisini destekleyen belgelerin sağlanması ve I-130 başvurusunun yapılması olarak sıralayabiliriz. 

Reddedilme Nedenleri 

Akraba yoluyla yapılan sürekli oturum izni başvurularının koşulları istihdam temelli olanlara nazaran daha açık ve nettir. Bir Amerikan vatandaşı ya da Green Card sahibinin ya akrabası ya da değilsinizdir.  

Aile yoluyla başvuru yaptığınız daimi göçmenlik başvurusunun reddedilmesinin sebepleri aşağıdaki durumlardan birisi olabilir. 

Akraba İlişkisinin İyi Niyetliliğine Dair Kanıt Eksikliği 

Aile temelli Green Card iki gruba ayrılır. Bunlar Birinci Dereceden Akrabalar (Immediate Family) ve Akrabalık Öncelik Kategorisi (Family Preference)  

Akrabalarınız yoluyla Amerika’ya gelebilmek için bu iki kategoridenbirisine uyuyor olmanız gerekir. Bunun gerekli belgelerle kanıtlanamaması başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. 

Birinci Dereceden Akrabalar Kategorisi (Immediate Family) 

Bu kategori altındaki kişiler, Green Card sponsoru olan kişinin yakın akrabalarını oluşturur. Bu kişiler, 

 • Amerikan vatandaşının eşi 
 • 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları 
 • Yurtdışından evlat edindikleri çocukları 
 • Amerika’da evlat edinilen çocukları
 • En az 21 yaşındaki Amerikan vatandaşlarının ebeveynleri 

Birinci dereceden akrabalara sponsor olarak yapılan aile temelli daimi göçmenlik başvuruları, diğer akrabalar kategorisine göre (Family Preference) öncelikli olarak kabul edilir. Bu yüzden bu başvurular daha hızlı bir şekilde işleme alınmakta ve sonuçlanabilmektedir.   

Akrabalık Öncelik Kategorisi (Family Preference) 

Bu kategori ABD vatandaşlarının ve Green Card sahiplerinin yakınlıklarına göre sınıflandırılmış akrabaları içindir. Bu kişiler, 

 • Amerikan vatandaşlarının 21 yaşın üzerindeki bekar çocukları
 • Amerika’da daimi oturum izni sahiplerinin eşi ve 21 yaşın altındaki evli olmayan çocukları 
 • Daimi ikametgah sahibinin 21 yaşın üzerindeki evli olmayan çocukları 
 • Amerikan vatandaşının evli çocukları 
 • En az 21 yaşındaki Amerikan vatandaşının kardeşleri 

Elbette yukarıda saydığımız kategorilere giren kişilere sponsor olunabilmesi için bunu gösteren güçlü kanıtların bulunması gerekmektedir.  

Kanıtlarınız doğru ve net bir şekilde ortaya konamazsa akrabalık ilişkiniz şüpheli görülebilir. Bu durum özellikle evliliğe dayalı daimi göçmenlik başvurularında ve mülakat sürecinde başarısızlığa yol açan durumlardan birisidir. 

Amerika’ya Varıştan Kısa bir Süre Sonra Evliliğe Dayalı Green Card Başvurusu Yapmak 

Bir Amerikan vatandaşı ya da daimi ikametgah sahibi ile evliliğiniz size aile temelli Green Card almanın yolunu açabilir. Ancak bunun yanlış zamanda yapılması ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından şüpheli bir ilişki olarak görülmesine neden olabilmekte.  

Örneğin Amerika’ya bir turist vizesi ile giriş yaptınız ve 90 gün içinde bir Amerikan vatandaşı ya da daimi ikametgah sahibi ile evlendiniz. Böylesi bir senaryo sürekli oturum izni başvurunuzda şüpheli görülebilir. 

Yetkililer gözünde bu eylemin sadece kolay bir şekilde Amerika’ya yerleşmek için yapılmış bir evlilik olduğu düşüncesi oluşabilir. Böyle bir durum “gerçek niyetin kasıtlı yanlış beyanı” olarak geçer ve başvurunuzun reddedilmesine yol açabilir. 

Ayrıca, Amerika’da evliliğe dayalı göçmenlik başvurusu mülakatında pek çok hata yapılabilmekte. Vereceğiniz tutarsız cevaplar göçmenlik mülakatınızı gerçekleştiren memurun gözünde şüpheli görünmenize neden olabilir ve bu nedenle başvurunuz reddedilebilir. 

Önceden iyi bir hazırlık yapmak, varsa evlilik yoluyla Amerika’da daimi göçmenlik izni almış kişilerle görüşmek ve göçmenlik avukatlarına danışmak sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için faydalı olacaktır. 

Finansal Nedenler 

Amerika’da sponsor olan kişi eğer yeterli maddi gelire sahip olduğunu gösteremezse finansal gerekçelerle başvurusu reddedilebilir. 

Sponsor kişinin maddi olarak yeterli güce sahip olduğunu gösterebilmesi için maddi destek beyanının en az ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın (HHS) yoksulluk yönergesinde belirlenen %125’lik sınırın üzerinde olması gerekir.  

Bunun kanıtlanması yetkililer gözünde gelen göçmenin hükümet yardımları olmadan (Public Charge) ülkede yaşayabileceğini kanıtlayan güçlü bir delil olacaktır. 

Göçmenlik Kurallarının İhlal Edilmesi 

Amerika’da daha önce bulunduysanız yetkililer, herhangi bir kural ihlali ihtimaline karşı göçmenlik geçmişinizi inceleyecektir.  

Örneğin ülkeye yasadışı giriş yapmış olmak ya da size verilen kalış süresini aşarak ülkede kalmış olmak gibi ihlaller yaptıysanız başvuru reddi alma olasılığınız artacaktır. 

Sağlıkla İlgili Nedenler 

Başvurunuzu inceleyen yetkililer Amerika’da bulunan kişilerin hayatlarını tehlikeye atabilecek bir bulaşıcı hastalığa, tehlikeli zihinsel ya da fiziksel sorunlara sahip olup olmadığınızdan emin olmak isteyecektir. 

Bu amaçla başvurunuz sırasında sizden bulunduğunuz yere bağlı olarak, konsolosluk ya da USCIS tarafından belirlenmiş bir doktor vasıtasıyla tıbbi muayeneden geçmeniz istenir. Eğer bu muayene sonrasında zihinsel ve fiziksel olarak ciddi bir problem tespit edilirse bu durum başvurunuzun reddedilmesine yol açabilir. 

Geçmiş Sabıka Kaydınız 

Eğer geçmişte ciddi suçlardan dolayı sabıkalı olduğunuz tespit edilirse aile temelli başvurunuz reddedilebilir.  

Bunlardan genel bir ifadeyle bahsetmek gerekirse, uyuşturucu kullanımı ve satımıyla ilgili suçlar, terör bağlantılı suçlar ya da ağırlaştırılmış cezalar alınan suçlardır. 

Böyle bir durumunuz varsa profesyonel destek alarak doğru bir mülakat süreci nasıl yürütülmeli bilgi almanız faydanıza olacaktır. 

İstihdama Dayalı Başvuruların Reddi

Sponsor işveren yoluyla Green Card başvuruları Amerika’da bir işte çalışmak için atılması gereken pek çok adımdan oluşan bir süreçtir.  

çalışma yoluyla amerikaya gitmek

İstihdam temelli göçmenlik yapmak için öncelikle şeffaf bir işveren-çalışan ilişkisinin olduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Sürecin büyük bir bölümünde size sponsor olan işverenin tamamlaması gereken aşamalar vardır.  

Bunlar arasında oldukça zaman alan PERM İşgücü Sertifikası bulunmaktadır. Pek çok aşamadan oluşan PERM sürecinin işvereniniz tarafından tamamlanması gerekir. PERM süreci, işvereninizin işe alım ilanı açması, potansiyel çalışanları değerlendirmesi, verilebilecek minimum maaşın belirlenmesi gibi süreçlerden oluşmaktadır.  

Daha fazla bilgi alabilmek için EB3 sponsor işveren için PERM süreci yazımızı inceleyebilirsiniz. 

PERM süreci tamamlandıktan sonra sponsorunuzun gerekli ücretleri ödemesi, destekleyici belgelerle bilrikte I-140 yabancı çalışan için göçmenlik başvurusu yapması gerekmektedir. 

Burada bir parantez açarak EB-2 NIW gibi işveren sponsorluğu olmadan sürekli oturum izni başvurusu yapabileceğiniz istisnai vize türleri olduğunu da belirtmekte fayda var.  

Reddedilme Nedenleri 

Amerika’ya İstihdam temelli göçmenlik süreçleri, akrabalık yoluyla yapılan başvurulara göre daha karmaşıktır. Ayrıca çok daha fazla kategori bulunması nedeniyle her birinin talep ettiği koşullar ve belgeler farklılık göstermektedir.  

Elde etmek istediğiniz istihdam temelli daimi ikametgah kategorisinin şartlarını karşılamadığınız durumda başvurunuz reddedilcektir. En yaygın İstihdam Temelli Green Card reddi nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

 • EB-1A ve EB-1B için gerekli olan olağanüstü bir başarınızın ya da yeteneğinizin olmaması. 
 • EB-1C için gerekli olan çok ulus bir şirketin yöneticisi kriterlerini USCIS standartlarında karşılamıyor olmanız. 
 • EB-2 ile sürekli oturum izni almak isteyen kişinin olağanüstü yeteneklerini destekleyici yeterli kanıtların bulunmaması. 
 • EB-2 NIW için Amerika Birleşik Devletlerine ulusal bir fayda sağlamanız gerekir. Yaptığınız çalışmanın ulusal fayda sağlamaması. 
 • EB-3 vizesi ile yapılan istihdamın mevsimsel olması ya da tam zamanlı bir iş olmaması. 
 • EB-5 vizesi için minimum 800 bin dolar sermaye ile yatırım yapmanız gerekiyor. Yatırım tutarının yetersiz olması ya da para kaynağının yasallığının kanıtlanamaması. 
 • PERM sürecinde işvereninizin aşamaları doğru takip etmemesi ya da eksik tamamlaması 
 • Sabıka kaydınızda ciddi suçların bulunması 
 • Geçmişte göçmenlik durumunuzu ihlal etmeniz ya da yeniden girişinizi yasaklayan bir durumun ortaya çıkması 

Sponsor işveren aracılığıyla daimi göçmenlik başvurularında red alınmasına neden olan yaygın konular bunlar olsa da kişiye ve başvuruya göre değişen farklı olumsuzluklarla da karşılaşılabilmektedir. 

Aile ve İstihdam Temelli Green Card Başvurusunun Reddedilmesine Neden Olabilecek Diğer Durumlar 

Akraba ve İstihdam yoluyla daimi göçmenlik konularında başvurunun olumsuz sonuçlanması neden olan diğer bazı durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

Başvuru Formunuzdaki Bilgilerin Eksik Olması 

Başvuru formunda istenen tüm bilgileri sağlamazsanız bu bir gecikmeye ve hatta reddedilmeye neden olabilir. 

Çeviri ile İlgili Sorunlar 

Eğer gönderilecek belgeler İngilizce değilse, bunların tercüme edilmiş olması gerekmektedir. Bunlar doğum, evlilik cüzdanı gibi belgeler ve destekleyici ek dökümanlardır.  

Çeviri, onaylı bir çeviri olmalı ve çevirmenin adı, adresi ve çevirinin tamamlandığı tarih belirtilmelidir. 

Yetersiz Dosyalama Ücretleri 

Sürekli oturum izni başvurusunda ücretlerin bazen değişebildiği ya da ücretlerin gönderilmesi gereken yerler kafa karıştırıcı olabildiğinden yanlış yere, yanlış miktarda ücret ödemek olası durumlardan birisidir.  

Bunu önleyebilmek adına her başvuru formu için nereye ve ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini en az iki kere kontrol etmeniz sizin için faydalı olacaktır. 

I-140 Başvurusu Dosyalandıktan Sonra İş Değiştirme 

İstihdam temelli Green Card başvurularında işvereninizi değiştirdiyseniz ve onaylanmış bir I-140 başvurunuz varsa, işlemlerin devam edebilmesi için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekir.  

Bu gereklilikler, I-485’inizin 180 gün veya daha uzun süredir USCIS kararını bekliyor olması ve yeni işinizin İş Sertifikası ve I-140 dilekçesinde açıklanan iş ile aynı ya da benzer özellikler taşımasıdır. 

Göçmenlik Randevusuna Katılmamak 

Başvuruda bulunduğunuzda son aşamalardan birisi olarak Amerika’daysanız USCIS ofislerine ya da Amerika’da bulunmuyorsanız konsolosluğa bir mülakat için çağırılacaksınız. 

Mülakat başvuru sürecinin bir aşamasıdır ve katılmanız gerekmektedir. Sonradan gelişen bir durum nedeniyle katılamamanız halinde başka bir tarih için randevunuzu değiştirmek istediğinizi bildirmelisiniz. Herhangi bir bildirimde bulunmadan randuvu tarihinizde hazır bulunmamanız başvurunuzun reddedilmesiyle sonuçlanacaktır. 

İngilizceniz Yetersiz Olduğu için Başvurunuzun Reddi İhtimali Var mı? 

Bu konu oldukça fazla sorulduğu için cevaplamak faydalı olacaktır. Green Card mülakatınızda bir dil sınavı tamamlamanız gerekmemekte. 

Ancak başvurunuz sırasında doldurduğunuz formlarda, I-944 formu gibi, İngilizce ve diğer dil becerilerinizi eklediyseniz hakkında kanıtlar sunmanız gerekecektir. 

Green Card Başvuru Reddini Önlemek için Kabul Edilemezlik Muafiyeti Yoluna Başvurmak 

Amerika’ya daimi göçmenlik başvurusu yaptığınızda, ülkeye kabul edilemez olduğunuzu gösteren durumlar varsa bunun için Kabul Edilemezlikten Muafiyet (Waiver of Grounds of Inadmissibility) başvurusu yapılabilir.  

Bu sayede bazı durumlardan muaf olunabilirken, bazıları için bu geçerli olmayacaktır. Kabul edilemezlik gerekçelerinden muafiyet hem aile temelli hem de istihdam temelli Green Card başvuruları için kullanılabilir. 

Muafiyet alabilme ihtimali bulunan kabul edilemezlik gerekçeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

 • Tüberküloz, belsoğukluğu, frengi ve cüzzam hastalıkları 
 • Bazı zihinsel (akıl sağlığı) ve fiziksel sağlık sorunları 
 • Bazı eksik aşılar 
 • Fuhuş 
 • Göçmenlik kurallarının ihlali 
 • Finansal yeterliliğin olmadığı yönündeki şüpheler 

Yukarıda sayılan durumlardan birisine sahipseniz, muaf olma ihtimaliniz bulunabilir ancak bunun sizin başvurunuza özel olarak değişeceğini belirtmek isteriz. 

Muafiyet İhtimalinin Düşük Olduğu Kabul Edilemezlik Türleri 

 • Uyuşturucu bağımlılığı 
 • Uyuşturucu kaçakçılığı 
 • Casusluk suçlamaları 
 • Terör eylemlerine katılmış olma şüphesi 

Bu durumlar arasında en sık rastlanan problemin uyuşturucu kullanımı ve ticareti ile ilgili durumlar olduğunu belirtmek isteriz. 

Green Card Reddi Aldıysanız Ne Yapmalısınız? 

Yaptığınız başvurunun reddedilmesi halinde bir kaç seçeneğiniz bulunmaktadır. 

İlk olarak başvurunuzun yeniden işleme alınması ve gözden geçirilmesi için yasal bir dilekçe verebilirsiniz. Başvurunuzun yeniden işleme alınması talebini eğer yeni kanıtlarınız, belgeleriniz mevcutsa yapmalısınız. 

vize başvurum reddedildi

Siz ve avukatınız, davanız hakkında verilen kararla ilgili olarak görevlinin hatalı olduğuna inandığınızda yeniden gözden geçirme önergesi verebilir ve başvurunuzun reddedilme kararının tersine çevrilmesi için sağlam bir yasal argüman sunabilirsiniz. 

Alternatif olarak, kararı yeniden değerlendirmek için üçüncü bir tarafa, İdari Temyiz Bürosuna da (the Administrative Appeals Office) itirazda bulunabilirsiniz.  

Green Card Reddi Sonrası Form I-290B ile Müracaat 

Temyiz dilekçenizi Green Card reddi aldıktan sonraki 30 gün içerisinde yapmanız gerekmektedir. Başvurular Temyiz Bürosu’na (Administrative Appeals Office) yapılmaktadır.  

Ancak altını çizmek gerekir ki, başvuru yapmış olduğunuz daimi göçmenlik kategorisine göre belirlenen adreslere başvurunuzu göndermeniz gerekir. USCIS Form I-290B adreslerine bakarak doğru yeri bulabilirsiniz. 

Yapacağınız başvuruda genel olarak iletişim bilgileriniz, sponsor kişi ya da şirketlerle olan bağlantınız ve başvurunuzun neden yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine dair talebiniz dosyalanmalıdır. 

Ancak belirtmek gerekir ki genel olarak İdare Temyiz Bürosunun kararları daha önceden verilen karar ile aynı doğrultuda olma eğilimindedir. 

Green Card Reddinde Farklılıklar 

Göçmenlik hukukunda Rejection ve Denial olarak iki farklı terim Green Card reddi için kullanılmaktadır. Bu ikisi kelime anlamı olarak birbirine çok yakın anlamlar verse bile, hukuki kapsamda farklıdırlar. 

USCIS daimi göçmenlik dilekçenizi işleme koyarken iki yönlü bir yaklaşım benimser. İlk olarak gerekli tüm belgelerin başvurunuzda mevcut olup olmadığı, gerekli destekleyici kanıtlara sahip olup olmadığınız ve uygun ücretin ödenip ödenmediğidir. 

Eğer başvurunuz bu kontrollerden herhangi birisinde başarısız olursa, başvurunuz (REJECT) reddedilecektir. Ancak burada kanıt yetersizliği gibi bir durum söz konusuysa Kanıt Talebi istenebilir. 

Bu ilk kısmı geçtikten sonra ikinci kısımda görevli sürekli oturum izni almayı hak edip etmediğinize karar verilir. Eğer bu kısımsa dilekçeniz uygun görülmezse de başvurunuz (DENIAL) reddedilir. 

Bu yazımızda akraba yoluyla ya da sponsor işveren yoluyla Green Card almak isteyenlerin umarız karşılaşmayacakları reddedilme konusundan bahsettik. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde profesyonel destek almak oldukça önemlidir. 

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?