fbpx
 Green Card Bekleme Süresi ve Visa Backlog Nedir? – Mayıs 2024 Verileri

Green Card Bekleme Süresi ve Visa Backlog Nedir? – Mayıs 2024 Verileri

Green Card başvurusunda bulunduysanız veya planlıyorsanız, ‘Visa Backlog’ tanımını duymuş olabilirsiniz. Backlog, başvuruların National Visa Center’da (ABD Ulusal Vize Merkezi) birikmesi sonucunda önceliklendirilerek işleme alınması için kullanılan bir sistemdir. Sunulan vizelerin sayısı işlenen vizelerin sayısını aştığında birikim oluşarak, ABD Green Card bekleme süresini uzatır.

ABD Ulusal Vize Merkezi, göçmen vizelerini bir ABD büyükelçiliği veya konsolosluğunun vereceği karara göre hazırlayan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir birimidir. Merkez görüşme için her şeyi hazırlayarak sürecin yönetilmesinde rol oynar.

Her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi başvuruda bulunarak, ABD’de vize derdi olmadan yaşayıp çalışmanın hayalini kurar. Ancak sınırlı sayıda verildiği ve her vizenin kendine has şartları olduğu için bazı başvurular reddedilebilir ve bazı başvurular da Visa Backlog yani birikmiş vize başvuruları olarak bir süre beklemek zorunda kalabilir.

Bu yazımızda Green Card bekleme süresi hakkında önemli bir cevap olan backlog konusunu işleyeceğiz. Siz de Amerika vize bekleme sürenizi öğrenmek ve en aza indirmek için bilmeniz gerekenleri bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Green Card Backlog Nedir?

Green Card backlog, başvuruda bulunan çok sayıda kişi olduğundan dolayı başvuruların birikmesi, yani ‘backlog’ olarak beklemesi demektir. Her yıl 6 milyonu aşkın kişi Amerika’da daimi ikamet alıp çalışmak hayaliyle başvuruda bulunduğu için aylara göre bekleme listeleri değişebilmektedir.

Özellikle Hindistan, Çin, Meksika ve Filipinler başta olmak üzere, yoğun başvuru sayısı kuyruk oluşturarak, vizelerin birikmesine neden olur. Visa backlog, adayların bu biriken kuyrukta beklemesine verilen addır.

Visa backlog’un oluşmasının başlıca sebebi, her yıl verilen oturum izni ve aylık işleme alınabilecek başvuru sayısının sınırlı olmasıdır. Dahası başvuran adayların yanı sıra ailelerinin de Amerika’ya gelecek olması backlog’u etkileyerek, adayların daha uzun süre beklemesine sonuç olabilmekte.

Visa backlog konusunda Green Card öncelik sırası hakkında bilgi sahibi olmak konuyu anlamak açısından oldukça önemlidir. Öncelik sırası, başvurunun ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi’ne (USCIS) yapıldığı tarihe göre belirlenir. 

Öncelik tarihiniz genellikle akrabanızın veya işvereninizin sizin adınıza USCIS’e uygun şekilde göçmen vizesi dilekçesi verdiği tarihtir. Göçmen vize dilekçenizle birlikte bir çalışma sertifikası verilmesi gerekiyorsa, öncelik tarihi, çalışma sertifikası başvurusunun Çalışma Bakanlığı tarafından işleme alınmak üzere kabul edildiği tarih olabilir.

Her ay başvuru türlerine bağlı olarak hangi tarihin esas alınacağı USCIS tarafından ilan edilmektedir.

Ayrıca bakınız: Green Card Öncelik Tarihi

Green Card Backlog’un Sebebi Nedir?

Green Card sayısı, ABD’de daimi ikamet izni almak isteyen kişilerin sayısına göre kısıtlı olduğu için backlog oluşur. Bu yüzden başvuruda bulunan her göçmenin hemen daimi ikamet alma şansı yoktur.

Başvuru yoğunluğunun yanı sıra, ABD hükümetinin ve politikasının göçmenlere karşı yaklaşımı da oldukça önemlidir. Özellikle pandemi döneminde bazı başvuruların askıya alınması, vize başvurularını engelleyen önemli bir sorun haline gelmişti. Ancak şu anda, hem backlog yükünü azaltmak, hem de göçmen sorunlarını çözmek amaçlı bu sınırlamalar kaldırılmış ya da bazı noktalarda esnekleştirilmiştir.

2024 Visa Backlog İstatistikleri

Her ay, USCIS Visa Backlog istatistiklerini yayınlayarak sürecin şeffaf bir şekilde ilerlemesine katkı sağlar. Eğer Green Card öncelik sırası için bekliyorsanız, bu aylık yayınlar süreci takip edebilmeniz adına oldukça büyük önem taşır.

Aşağıda Mayıs 2024 backloglarını bulabilirsiniz:

Aile Green Card Backlog Tarihleri

KategoriGüncel Backlog TarihiÖnceki Ay Backlog TarihiBekleme Süresi Farkı
ABD Vatandaşının
21 Yaşından Büyük Bekar Çocukları
1 Eylül 20171 Eylül 2017Değişiklik yok
Oturum İzni Sahibinin
Eşi ve 21 Yaşından Küçük Bekar Çocukları
1 Eylül 20231 Eylül 2023Değişiklik yok
Oturum İzni Sahibinin
21 Yaşından Büyük Bekar Çocukları
1 Ocak 20171 Ocak 2017Değişiklik yok
ABD Vatandaşının
Evli Çocukları
1 Haziran 20108 Mart 20103 Ay İleri
ABD Vatandaşının Kardeşleri1 Mart 20081 Mart 2008Değişiklik yok

İstihdam Green Card Backlog Tarihleri

KategoriGüncel Backlog TarihiÖnceki Ay Backlog Tarihi Bekleme Süresi Farkı
EB1 
Olağanüstü Yetenekli Kişiler
Bekleme yokBekleme yokDeğişiklik yok
EB2 
Yüksek Derece Eğitim Görmüş Uzman Kişiler
15 Şubat 202315 Şubat 2023Değişiklik yok
EB3
Vasıflı ve Yüksek Öğrenim Görmüş Çalışanlar
1 Şubat 20231 Şubat 2023Değişiklik yok
EB3 
Vasıfsız Çalışanlar
15 Aralık 202015 Aralık 2020Değişiklik yok
EB4
Özel Göçmenler
1 Aralık 20201 Aralık 2020Değişiklik yok
EB5 
Yatırımcılar
Bekleme yokBekleme yokDeğişiklik yok

Ayrıca, USCIS’in paylaştığı verilere göre,

30 Mart itibariyle NVC’de başvuruları belgeli olarak tamamlanmış ve mülakata hazır olan aday sayısı404,459
Nisan 2024 mülakat randevuları belirlenmiş, belgeleri tamamlanmış başvuranlarının sayısı52,835
Nisan 2024 randevusu tamamlandıktan sonra mülakat tarihi bekleyen uygun başvuranlarının sayısı351,624

Ayrıca Bakınız:

Green Card Bekleme Sürenizi En Aza İndirmek için Neler Yapabilirsiniz?  

Eğer bekleme sırasındaysanız, bekleme sürenizi en aza indirmek için vereceğimiz ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Başvuruya, ülkeye, izne ve yoğunluğa göre Green Card bekleme süresi değiştiği için,  başvurunuzun sonuçlanması tahmin ettiğinizden daha uzun süre alabilir. 

Beklenenden daha kısa sürede izninizi alarak Amerika’da yaşamak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Güncel ve Proaktif Olmak: Başvuru sahipleri en son göçmenlik haberleri, politika değişiklikleri ve işlem süreleri konusunda güncel kalmalıdır. USCIS web sitesini düzenli olarak kontrol etmek ve sitemiz gibi güvenilir göçmenlik haber kaynaklarını okumak, başvuranların başvurularını etkileyen gelişmelerden haberdar olmalarına yardımcı olabilir.
  • Doğru ve Eksiksiz Başvuru Yapılması: Gecikmeleri önlemek ve başvuru reddi olasılığını azaltmak için başvuruların doğru ve eksiksiz sunulması oldukça önemlidir. Başvuru sahipleri, kendi özel vize kategorilerinin gerekliliklerini dikkatle incelemeli ve gerekli tüm belgelerin başvurularına dahil edildiğinden emin olmalıdır.
  • Gerektiğinde Yasal Tavsiye Almak: Göçmenlik süreci oldukça bunaltıcı olabilir. Bazı durumlarda, rehberlik sağlayabilecek, başvuruların uygun şekilde sunulmasını sağlayabilecek ve herhangi bir yasal zorluk durumunda başvuru sahibini temsil edebilecek deneyimli bir göçmenlik avukatına danışmak faydalıdır.
  • Alternatif Vize Seçeneklerini Keşfetmek: Başvuru sahipleri, beklerken geçici olarak Amerika’da yaşamalarına ve çalışmalarına izin verebilecek alternatif vize seçeneklerine başvurabilirler. 

Örneğin, istihdama dayalı göçmen olmayan vizeler (H-1B veya L-1 gibi) veya öğrenci vizeleri (F-1 gibi) geçerli alternatifler olarak gösterilebilir. Bu göçmen olmayan vize türlerinden biriyle Amerika’ya geldikten sonra şartları karşılıyorsanız Amerika vize statü değişikliği ile EB3 Green Card alabilmeniz mümkündür.
Siz de Amerika’da işiniz hazır olarak oturum izni almak istiyorsanız EB3 Vizesi ile bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. İş imkanlarını görmek ve daha fazla bilgi almak için sitemize üye olabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

subscribe pattern
subscribe pattern

EB-3 Vizesiyle Amerika’da Yeni bir Yaşama Hazır mısınız?

Şimdi kayıt olarak uygunluğunuzu test edin!

Green Card Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Başvuru yaptığınız göçmenlik kategorisine göre işlemlerin tamamlanmanıp sonuçlanma süresi değişiklik gösterir. Örneğin birinci dereceden yakınlar için 6 ile 12 ay arasında bir zaman alırken, EB2 istihdam kategorisinde bir kaç yıl sürebilmekte.

Green Card Süreci Ne Kadar Sürüyor?

Sürecin tamamlanıp Amerika’ya gelişiniz başvuru kategorinize göre 6-7 ay ile bir kaç yıl arasında bir zaman alacaktır.

Green Card Çıktıktan Sonra Kaç Ay Beklerim?

Tüm başvurularınız tamamlanıp onaylandıktan sonra pasaportunuza işlenen ülkeye giriş izni ile Amerika’ya seyahatinize başlayabilir ve Amerika’ya geldikten bir kaç ay sonra posta yoluyla Green Card’ınızı elde edebilirsiniz.

Green Card için Ne Zaman Başvuru Yapmam Gerekiyor?

Bekleme listesi (Backlog) üzerinden ilerleyen bir kategoride başvuru yaptıysanız kategorinizin güncel başvuruları kabul edebilir olduğu ya da öncelik tarihinizin belirtilen tarihten daha önce olduğu zamanı beklemelisiniz.

WhatsApp
Merhabalar 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?